نگرانی‌های اهالی کشتی به خاطر بدهی های میلیاردی فدراسیون
 

ابوالقاسم کیانی ـ افتخارآفرین‌ترین و مدال‌آورترین ورزش ایران در آستانه مهمترین رویداد پیش رو قرار دارد در حالیکه نگرانی‌هایی، این ورزش را، غافلگیر کرده است. دغدغه‌هایی که می‌تواند تبعاتی منفی در مسابقات جهانی و گزینشی پیش روی کشتی داشته و حتی دامنه آن به بازی‌های المپیک توکیو هم برسد. تبعاتی که چنانچه اتفاق بیفتد پیش از آنکه مسئولیتش برعهده فدراسیون کشتی باشد، برعهده وزارت ورزش و دکتر سلطانی‌فر در قبال اهمال و سهل‌انگاری برای برگزاری به موقع انتخابات ریاست فدراسیون است. اگرچه انتظار می‌رفت پس از روی کار آمدن علیرضا دبیر به عنوان یک چهره کاملاً ورزشی و البته سیاسی، کشتی از بی‌سروسامانی چند ماهه خارج شده و سروسامان یابد اما به یکباره مطرح شدن بدهی چند ۱۰ میلیاردی این فدراسیون که پیش از این فقط ۵ میلیارد برآورد شده بود آنچنان موجبات نگرانی را فراهم ساخت که علیرضا دبیر بلافاصله از وضعیت قرمز کشتی گفت و غلامرضا محمدی سرمربی تیم‌ملی کشتی آزاد، اوضاع را بدتر هم ارزیابی کرده و از شرایط برزخ در کشتی گفت! شرایطی که تا پیش از این طی چندین ماه بلاتکلیفی بی‌دلیل کشتی برای انتخاب رئیس، گریبانگیر کشتی شده بود و انتظار می‌رفت بعد از آمدن دبیر، از بین رفتن این برزخ، اولین موردی باشد که اتوماتیک‌وار مرتفع می‌شود اما با این شوکی که طی چند روز گذشته، پرافتخارترین ورزش کشور با آن روبرو شده، به نظر می‌رسد بلاتکلیفی پیش از انتخابات، روزهای بهتر کشتی بوده است!

در این شرایط باید پذیرفت که کار کردن، بسیار سخت خواهد بود و انتظار جبران این بدهی بزرگ تازه از راه رسیده، برای رئیس فدراسیون کار بسیار سختی است و متولیان ورزش اگر از کشتی مثل همیشه نتیجه می‌خواهند، باید آستین‌ها را بالا بزنند به کمک علیرضا دبیر بیایند. همان‌هایی که در رأس آنها دکتر سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان قراردارد و نسبت به مطالبه به حق خانواده کشتی مبنی بر برگزاری سریع انتخابات ریاست فدراسیون بی‌اعتنا بودند و حتی زحمت یک پاسخ کوتاه به چندین و چند درخواست شفاهی، رسمی، کتبی و حضوری اعضای مجمع فدراسیون کشتی، موسپیدکرده‌ها و خبره‌های ورزش اول کشور را به خود ندادند تا نشان دهند از کشتی فقط مدال می‌خواهند آن هم برای پروپیمان کردن آمار موفقیت‌های وزارت ورزش در حالی که نسبت به نگرانی‌های بزرگان کشتی و توصیه‌های به موقع و به حق آنان در مورد از دست رفتن ماه‌ها فرصت طلایی کشتی با بی‌تفاوتی و تعلل بی‌دلیل در انتخابات بی‌اعتنا هستند. بدون تردید اگر کشتی در مسابقات گزینشی پیش رو و حتی در صورت کسب سهمیه‌های لازم،‌ در المپیک توکیو، از موقعیت‌های همیشگی برخوردار نشود، ضرری بوده که از جانب وزارت ورزش وارد آمده نه عدم برنامه‌ریزی یا کم‌کاری فدراسیون‌نشین‌ها و کادرفنی تیم‌ها!

بدهی ۵۰ میلیاردی که این روزها مطرح شده اگرچه فقط یک مشکل مالی به حساب می‌آید اما همین یک مشکل آنچنان معضلی است که تمام فعالیت‌های ریز و درشت فدراسیون را که حتی چند میلیارد بابت حقوق کارمندان و … لازم دارد، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تردیدی نیست که قهرمانی مثل علیرضا دبیر با آن سابقه درخشان در کشتی و تجربه چندین ساله در سیاست، قبل از آنکه پا به عرصه انتخابات فدراسیون گذاشته باشد با بررسی تمام جوانب امر و سبک و سنگین کردن ماجرا، با اطلاعات کاملی، به میدان آمده است. آنچنان اطلاعاتی که پس از جلوس بر صندلی ریاست در اولین اظهاراتش، تأکید کرد به هر آنچه در کشتی گذشته و می‌گذرد، آگاهی کامل دارد، همه را خوب می‌شناسد و …!

به واقع هم همینطور بود اما ظاهراً کانالی که علیرضا دبیر قبل از انتخابات در مورد بدهی‌های فدراسیون کشتی از آن کسب اطلاع کرده بود یا آمار درستی نداشته که به او بدهد یا اگر هم داشته، ترجیح داده تا واقعیت را به وی منتقل نکند و به این ترتیب رئیس جوان و پرانگیزه را در مخمصه‌ای بزرگ قرار دهد آن هم قبل از مهمترین رویداد پیش رو! اما هر کدام از این موارد که باشد، در اصل موضوع فرقی نمی‌کند و باید ترتیبی برای رفع این مشکل، اتخاد شود. علیرضا دبیر پیش از این فکر می‌کرد که بدهی فدراسیون ۵ میلیارد است و طبیعتاً برای جبران آن هم با برنامه پیش آمده بود اما بدهی ۱۰ برابری کجا و بدهی یک دهمی کجا !

بر این موضوع بیفزائید بدهی‌ای که فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی کشتی هم دارد و لالوویچ رئیس این اتحادیه هم حاضر نیست از آن بگذرد و در این زمینه به فدراسیون پیام داده است.

علیرضا دبیر می‌داند کشتی امروز کجاست، نیازهای آن را نیز می‌شناسد و می‌داند که برای بهبود امور باید چه طرحی بریزد. با همین آگاهی هم پا به میدان گذاشته اما بدهی ۵۰ میلیاردی، شوک قدرتمندی است که می‌تواند مانع تمام برنامه‌ها شود.

شاید امروز کاندیداهای استخوان خرد کرده و باتجربه‌ای نظیر امیر خادم که اما صلاحیتش برای حضور در انتخابات رد شد، از این بابت خوشحال باشند که در حال حاضر جای علیرضا دبیر نیستند!

بدهی ۵۰ میلیاردی برای کشتی، پول کمی نیست. همین که بدانیم این مبلغ بیش از نیمی از مبلغی است که دولت و وزارت ورزش برای پرداخت پاداش مدال‌آوران جاکارتا مجبور شدند بارها بدقولی کرده و اسباب آزردگی بسیاری از قهرمانان را فراهم کنند، مشخص می‌کند که کار فدراسیون کشتی و رئیس آن تا چه اندازه سخت خواهد بود. رئیس جوانی که با توجه به عقبه سیاسی‌اش، مقابل مدیران سیاسی وارد عرصه ورزش شده هم، صریح و بی‌پرده گله‌هایش را مطرح می‌کند و با اشاره به بودجه کمیته ملی المپیک برای چندین سهمیه کشتی بی‌پروا آن را با بودجه وزنه‌برداری که فقط برای دو سهمیه، تعیین شده، مقایسه و از آن گلایه می‌کند با علم به اینکه این موضوع می‌تواند اسباب آزردگی وزنه‌برداران را فراهم کند در حالیکه اما باید پذیرفت که انصافاً حق با علیرضا دبیر است.

با این اوضاع و احوال، اگر متولیان ورزش کشور برای بالا بردن آمار موفقیت‌های خود، روی‌کشتی حساب ویژه باز کرده‌اند باید پیش‌قدم شده و نشان بدهند حتی به خاطر خودشان هم که شده،‌یک بار دیگر حاضر نیستند نسبت به سرنوشت ورزش اول کشور، بی‌اعتنا باشند و این بار، مسئولیت را، احساس می‌کنند.

دکتر سلطانی‌فر در دیدار پیشکسوتان ورزشی با یادگار امام بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های پیشکسوتان ورزشی تأکید کرد اما از آنجا که پیش از این در قبال مطالبه به حق جمع کثیری از پیشکسوتان کشتی ـ که البته خاص‌تر از بسیاری از پیشکسوتان ورزش‌های دیگر هم هستند ـ آنچنان بی‌اعتنا بود که زحمت یک پاسخ کوتاه را به درخواست‌های پی‌درپی غیررسمی و رسمی آنان از تریبون‌های مختلف نداد بعید به نظر می‌رسد که این اظهارنظرش فراتر از شعار برود و با این احوال دغدغه امروز ورزش اول کشور، ورای این مسائل ،نیازمند احساس مسئولیت عملی و عینی متولیان ورزش کشور است. درست است که با آمدن جمشید تقی‌زاده به وزارت ورزش و قول او مبنی بر این که از کشیده شدن پای وزیر ورزش برای استیضاح به مجلس جلوگیری خواهد کرد خیال سلطانی‌فر تا حدی آسوده می‌شود اما از آنجا که در شرایط فعلی نمی‌توان و نباید نسبت به ورزش اول کشور بی‌تفاوت بود پس بدون تردید جای کمترین سهل‌انگاری نسبت به آن برای دومین یا چندمین‌بار، باقی نمی‌ماند.

محمدی: یکی از سخت ترین

المپیک ها را پیش رو داریم

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران معتقد است کشتی در شرایط کنونی در برزخ قرار دارد و باید مورد حمایت همه جانبه قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان و گزینشی المپیک روزهای ۲۳ تا ۳۱ شهریورماه در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار می شود. این در حالی است که تیم ملی کشتی آزاد ایران با سرمربیگری غلامرضا محمدی هم اکنون اردوی ماقبل پایانی خود را در خانه کشتی پشت سر می گذارند.هر چند فعلا همه چیز در ظاهر طبق برنامه پیش می‌رود و کاروان کشتی ایران مشغول آماده سازی برای حضور در رقابتهای جهانی است اما غلامرضا محمدی نظر متفاوتی دارد.

محمدی در تشریح آخرین وضعیت تیم ملی کشتی آزاد ایران به برنامه «تهران ورزشی» گفت: آزادکاران از دی ماه سال گذشته بصورت مقطعی وارد اردوهای آماده سازی شدند و تاکنون ۱۶ مرحله اردو برای این تیم برگزار شده است. در این مدت در

تورنمنت های مختلف و همچنین رقابتهای قهرمانی آسیا هم شرکت کردیم و فقط یک اردوی دیگر تا رقابتهای جهانی پیش رو داریم.

وی در واکنش به اظهارات اخیر علیرضا دبیر در خصوص بدهی های سنگین فدراسیون کشتی هم اظهار داشت: باید اعتراف کرد که وضعیت کشتی از لحاظ مالی به هیچ عنوان مطلوب نیست. علیرضا دبیر اعلام کرد وضعیت کشتی قرمز است ولی به نظر من شرایط خیلی بدتر است و باید گفت کشتی در برزخ قرار دارد! باید واقعیت ها را گفت چون کشتی ایران به عنوان یکی از پرافتخارترین و پرامیدترین رشته های ورزشی در المپیک نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است. امیدوارم این مشکلات مالی به زودی حل شود و این علامت سوال ما هم در خصوص تداوم روند مشکلات مالی در آستانه رویدادهای بزرگ مثل المپیک از بین برود.

محمدی در پایان گفت: کشتی ایران یکی از سخت ترین المپیک ها را پیش رو دارد. با توجه به اینکه زمان زیادی را از دست دادیم ، روزهای سختی را در المپیک در پیش خواهیم داشت. فقط امیدوارم در همین فرصت باقیمانده هم مورد حمایت قرار بگیریم تا بتوانیم نتایج خوبی کسب کنیم.

نسخه مناسب چاپ