هاب سوم پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ایجاد می‌شود
همزمان با اعمال تحریم آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران، تفاهمنامه ایجاد هاب سوم پتروشیمی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با احداث ۱۴ طرح پتروشیمی جدید و با هدف افزایش ۱۵ میلیون تنی این محصولات امضا شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی دراین باره گفت: در فاز اول توسعه پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان ۱۴طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۲۰میلیارد دلار احداث می شود که تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها، ۱۵میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌کند.

به گزارش ایرنا، بهزاد محمدی در مراسم امضای دومین تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر ۵۵مجتمع پتروشیمی در ایران وجود دارد که ۱۶مجتمع به صورت متمرکز در عسلویه فعالیت می‌کنند. همچنین ۳۰طرح جدید در عسلویه، کنگان و دره دیر تعریف کرده‌ایم که ۱۷طرح در مرحله اجرا و ۱۳طرح در مرحله تامین مالی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کمبود فضا، توسعه بیشتر در غرب عسلویه ممکن نبود و به همین علت توجه به غربی‌ترین بخش استان هرمزگان یعنی منطقه پارسیان جلب شد، گفت: منطقه پارسیان توسط ایمیدرو تاسیس شده و همکاری خوبی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و ایمیدرو برای توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع فلزی در شرق عسلویه در جریان است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین تحریم‌های اعمال شده ازسوی آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران را نمایشی سیاسی دانست که اثری بر تولید و صادرات محصولات این صنعت نخواهد داشت و گفت: بحث تحریم موضوع جدیدی برای صنعت پتروشیمی نیست و از سال ۹۲ما درگیر این مسائل هستیم و اتفاقا در همین شرایط توانستیم تولید و فروش متناسبی داشته باشیم.وی با تاکید بر اینکه تحریم‌های اعمال شده برای صنعت پتروشیمی اثری بر بخش تولید و صادرات ما نخواهد داشت، افزود: ما بدون توجه به تحریم به دنبال توسعه و تولید در این صنعت هستیم.چنانکه بیش از ۹۰درصد برنامه‌ای را که برای تأمین ارز داشتیم، تأمین کردیم.

محمدی با اشاره به اینکه سه طرح پتروشیمی متانول کاوه، بوشهر و الفین ایلام امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که در مجموع ۵ میلیون تن به ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور اضافه خواهد شد و گفت: ۱۵طرح دیگر هم در سال ۹۹ افتتاح خواهند شد.

در این مراسم دو تفاهمنامه به منظور ساماندهی و تسریع در عملیات اجرایی طرح‌های پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان و همچنین شیرین سازی آب دریا در این منطقه با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، رئیس هیات عامل ایمیدرو و استاندار هرمزگان به امضا رسید.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) هم درمراسم امضای این تفاهمنامه با اشاره به اینکه برای توسعه زیرساخت‌های منطقه انرژی‌بر پارسیان (در هرمزگان) تاکنون ۱۲۰۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، افزود: عملیات اجرایی منطقه پارسیان در سال ۹۴شروع شد و بیش از دو هزار هکتار از این منطقه برای توسعه پتروشیمی و تولید ۱۵تا ۱۸میلیون تن محصول پتروشیمی در نظر گرفته شده است. همچنین قرار است طرح‌های تولید آلومینیوم، فولاد و … در این منطقه اجرا شود.

خداداد غریب پور همچنین درگفتگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: طبق برنامه قرار است از ۹۸۰۰هکتار مساحت منطقه ویژه پارسیان حدود ۲۰۰۰هکتار آن به صنایع پتروشیمی برای انجام فعالیت واگذار شود که با راه اندازی مجتمع‌های پتروشیمی، این منطقه به هاب سوم پتروشیمی کشور بعد از عسلویه و ماهشهر تبدیل خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ