رئیس‌جمهوری در مجلس :‏
هرگز دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست
هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم
 

جلسه علنی دیروز مجلس با دستور کار بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و محسن حاجی‌میرزایی برای وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد که در نهایت هر دو وزیر پیشنهادی به ترتیب با ۱۶۶ و ۲۰۰ رای موافق از ۲۵۵ رای نمایندگان ملت رای اعتماد گرفتند.

رئیس جمهوری که به منظور دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس حضور یافته بود، در سخنانی به تحلیل شرایط کشور پرداخت و گفت: نگاه جهان و آمریکا به ایران بعد از مقاومت ۱۶ماهه اخیر عوض شده است و آمریکا فهمید که ملت ایران با فشار حداکثری به زانو

در‌نمی‌آید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی افزود : دشمنان می‌دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی هم مانند جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد، نتیجه نخواهد داشت.

‌روحانی تاکید کرد: راهبردی که نظام ما در آغاز در برابر توطئه آمریکا اتخاذ کرد،‌صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود و با صبر و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم.رئیس جمهوری با بیان این که از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع حقوقی بین‌المللی و در دادگاه بین‌المللی ملت ایران در برابر آمریکایی‌ها پیروز صحنه بوده است، تصریح کرد: از زمان شروع ابرقدرتی آمریکا برای اولین بار در تاریخ جهان است که وقتی علیه یک ملت و کشور برنامه‌ریزی و توطئه می‌کنند، دنیا به آنها روی خوش نشان نمی‌دهد.

روحانی، مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال را دو پایه استراتژی ایران دانست و گفت: بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی‌بریم. بدون دیپلماسی فعال هم مسیر ما دشوار خواهد بود؛ بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ایران روی پای خود بایستد. امروز باید مجلس ، دولت و قوه قضائیه و همه ارکان نظام دست به دست هم دهند تا بتوانیم از معضلات و مشکلات اقتصادی که مردم را تحت فشار قرار داده است، بکاهیم.رئیس جمهوری با بیان این که نمایندگان مجلس حامیان اصلی دولت هستند، اظهارداشت: با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده و با کمک شما ست که دولت می‌تواند در مسیر قانونی خود قدم بردارد و با کمک شما ست که در روز‌های سخت با وحدت‌،

‌اتحاد و یگانگی می‌توانیم از این مشکل عبور کنیم .رئیس قوه مجریه با اشاره به مقاومت ملت ایران در برابر فشارها و تحریم‌ها گفت: امروز آمار و ارقام اقتصادی و شاخص‌ها نشان می‌دهد که در دوسه ماه اخیر وضع ما از ماه‌های پیش بهتر است و تقریباً همه شاخص‌ها این را می‌گوید.

رئیس جمهوری افزود: قیمت ارز از ثبات نسبی در یکی دو ماه اخیر برخوردار شده است؛ بازار سرمایه امیدوارکننده است؛ شاخص‌های صنعتی نسبت به پارسال، رشد ۱۸ تا ۲۰ درصدی داشته است و ما در آغاز امسال ، کلید ساخت ۱۱۰ هزار مسکن شهری و روستایی را ز‌دیم و قرار است در بخش مسکن شاهد ترمیم و ساخت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی باشیم که به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه ماست. البته دولت در زمینه خانه سازی فقط تسهیلات لازم را فراهم می‌کند .

روحانی با بیان این که ایجاد منطقه آزاد تجاری و برقراری روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا، عملیاتی شده و در آبان امسال اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب است که ایران عملاً وارد یک پیمان اقتصادی منطقه‌ای می شود که می‌تواند راه را برای صادرات و واردات آسان‌تر کند؛ همچنین این که امروز با چند کشور بزرگ جهان توافق کردیم تا مبادلات ما با پول ملی باشد، به معنای ضربه بر دلار و توطئه‌های آمریکا نسبت به برنامه‌های اقتصادی کشور ما ست.

هیچگاه دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست

رئیس قوه مجریه با تاکید بر این که هیچگاه دروازه دیپلماسی را نبسته و نخواهیم بست، گفت: سیاست دولت در دولت یازدهم و دوازدهم، تعامل سازنده با جهان بوده و این راه را ادامه خواهیم داد. معتقد نیستیم که از این دو ابزار دیپلماسی و مقاومت فقط باید از یکی استفاده کنیم. معتقد نیستیم که مقاومت ملی با دیپلماسی فعال در تضاد است؛ این دو را مکمل همدیگر می‌دانیم .

رئیس جمهوری خطاب به بعضی از رسانه‌های جمعی با تاکید بر این که در این زمینه تضاد و تقابل و دوگانگی در کشور درست نکنند، اظهارداشت: شرایط امروز شرایط دوگانگی نیست، بلکه شرایط وحدت و صدای واحد است. نباید صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر این که امروز باید متحد و کنار هم باشیم، گفت: با اتحاد می‌توانیم از این مشکل راحت‌تر عبور کنیم و بدون وحدت و یکپارچگی شاید عبور از مشکل فعلی بسیار سخت باشد.

روحانی با بیان این که بعد از یک سال صبر راهبردی، سیاست تقابل کاهش تعهد را آغاز کردیم، ادامه داد: اولین مرحله را با ۲ ماه فرصت آغاز کردیم که به نتیجه ملموس نرسیدیم ،بنابراین قدم دوم در کاهش تعهدات را برداشتیم که این زمان هم روزهای پایانی خود را طی می‌کند؛ در هر دو مرحله مذاکرات بسیاری با کشورهای مختلف انجام شد؛ اساس صحبت بر این است که اگر ۱+۴ ‌بتواند به بخشی از تعهدات مهم خود عمل کند، ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدیدنظر کنیم؛ اما اگر آنها کار مهمی انجام ندهند، حتماً قدم سوم را در روزهای آینده برخواهیم داشت .

رئیس جمهوری ادامه داد: البته هر چه قدم به پیش بگذاریم، شاید به نوعی حل مسأله مشکل‌تر شود، اما گام‌های ما به گونه‌ای است که هر زمان اراده کنیم به نقطه اول برگردیم و این کار خیلی زمانبر نیست.

تسهیل شرایط با پیش فروش نفت

‌روحانی اظهار داشت: اگر دیگر کشورها بتوانند نفت ما را به صورت نقد یا نسیه پیش خرید کنند و پولش را در اختیار ما بگذارند، شرایط برای این که بتوانیم گام‌هایی برای پایبندی تعهداتمان بر‌داریم تسهیل می شود. بحث ما چند ماهه و تا پایان سال میلادی است، هنوز به توافق نهایی نرسیدیم ،اما در عین حال مذاکرات همچنان ادامه دارد.

و ی با تاکید بر این که اگر تا فردا در این مذاکرات به نتیجه نهایی نرسیم، مرحله سوم را در کاهش تعهدات اعلام خواهیم کرد، گفت: حالا که روشن شده است سیاست غلط آمریکا جواب نمی‌دهد ، امیدواریم به عقلانیت و مسیر درست و مسیر تعهدات برگردند، آن وقت شرایط دیگری را شاهد خواهیم بود.رئیس جمهوری با بیان این که ممکن است از تعبیرها سوء برداشت شود، تاکید کرد: بارها گفتیم و باز هم می‌گوییم‌؛

‌ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم؛ البته پیشنهاد‌هایی از طرف خیلی‌ها مطرح شده ولی پاسخ ما همیشه منفی بوده و پاسخ دیگری نداریم.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر این که بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام خیلی برای ما مهم نیست، گفت: مهم تحریم است و اگر آمریکا کل تحریم خودش را بردارد، باز هم امکانپذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم حضور پیدا کند، اما این مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد.رئیس جمهوری با اشاره به اشتباه مترجمان در ترجمه سخنان تصریح کرد: کاری به آنها نداریم، حرف ما کاملاً واضح و روشن است. در این کشور اصول سیاست‌های کلی نظام از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین و ترسیم می‌شود و همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم.

دفاع از وزرای پیشنهادی

رئیس جمهوری سپس با اشاره به روند معرفی وزرای جدید، به اهمیت میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: داشتن میراث فرهنگی با قدمت ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساله و معرفی آنها به دنیا و عرضه کردن به مردم داخلی و خارجی وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی همه ما ست و برای این کار آقای مونسان به عنوان یک عنصر فعال، با نشاط، پرکار، خوشفکر و تحصیلکرده که از قبل در همین سمت در دولت فعالیت می‌کرد معرفی شده است و آمادگی دارد بار مسئولیت را بردوش بگیرد.

روحانی همچنین به اخلاق خوب حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: ایشان از لحاظ خلق و خوی، اخلاق، ادب، نحوه برخورد یک انسان فوق‌العاده‌ای است که در این

۶ سال عصبانیت‌ ایشان را ندیده و تجربه نکرده‌ایم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: حاجی میرزایی به لحاظ تحصیلات علوم اجتماعی و تجربه ۲۰ سال فعالیت در آموزش و پرورش، این توان را دارد و کاملاً برای این کار مهیاست ؛ البته بطحایی سکاندار قبلی آموزش و پرورش، وزیر خوب و فعالی بود و در دولت هیچ مشکلی بین ما نبود.

در ادامه جلسه، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به دفاع از برنامه‌های خود پرداخت و وعده داد که مطالبات معلمان حق‌التدریسی و خرید خدمتی را محقق می‌کند و آیین نامه قانون مصوبه مجلس برای استخدام در آموزش و پرورش را هم تا پیش از پایان مهر در دولت تصویب و ابلاغ کند. محسن حاجی میرزایی همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه مهارت آموزی افزود: ظرفیت سازمان فنی و حرفه‌ای را در کنار آموزش و پرورش قرار خواهم داد تا در کنار آموزش و پرورش اقدامات اساسی برای توسعه مهارت‌های دانش آموزان از پیش دبستانی تا پایان دوره متوسطه انجام شود.

وی با بیان این که توسعه عدالت آموزشی و برابری فرصت‌های یادگیری، رکن کلیدی در کاهش نابرابری‌های اجتماعی است، گفت: همه نابرابری‌هایی که در سطوح قدرت شکل می گیرد، ریشه در فرصت‌های کیفی یادگیری ایجاد می کند.

او ادامه داد: دسترسی به فرصت‌های برابر و باکیفیت حق همه شهروندان است، از این رو توسعه مدارس دولتی را جزو سیاست‌های اصلی خود می دانم. البته با مدارس غیردولتی مخالفتی ندارم، اما به عنوان عضوی از دولت وظیفه دارم نسبت به ارتقای کیفی مدارس دولتی تلاش کنم.

حاجی میرزایی با بیان این که معلم، کارمند نیست، گفت: معلم

مهم‌ترین ‌رکن تعلیم و تربیت و جانشین همه نداشتن‌ها است. از این رو با دولت هماهنگ کرده ایم تا به کمک نمایندگان لایحه خاص معلمان با هدف ارتقای جایگاه و منزلت آنها تدوین شود.

وی افزود: آموزش و پرورش از زنان توانمندی برخوردار است و باید نسبت مدیران زن به همین نسبت افزایش یابد تا ظرافت‌های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه در مدارس اجرا کنند.

حاجی میرزایی با اشاره به این که توجه به حقوق اقوام و اقلیت‌ها امری مهم محسوب می‌شود، گفت: باید به سمتی گام برداریم که ضمن حفظ میراث فرهنگی و بومی و محلی، تسلط بر زبان فارسی در حد مطلوب برای افراد در این مناطق ایجاد شود.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: برای حل مشکل معلمان برنامه داریم و همچنین برای افزایش برخورداری این قشر از جامعه از مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و استفاده از ظرفیت صندوق ذخیره فرهنگیان اقداماتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.وی با تاکید بر این که آموزش و پرورش باید از آموزش فضای مجازی اختصاصی به صورت رایگان استفاده کند و امکان استفاده از

فن‌آوری‌های نوین آموزشی در همه مناطق را فراهم کند، اضافه کرد: امروز به مدد تکنولوژی‌های جدید می‌توانیم دانش آموزان مناطق محروم را هم از توانمندی برخوردار کنیم.وی مقابله با بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان را هم از دغدغه‌های خود دانست و خاطرنشان کرد:‌ اگر مدرسه خانه دوم دانش آموزان است خانواده هم مدرسه اول است و باید این دیوار حائل بین مدرسه و خانواده از بین برود.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در دفاع از برنامه‌های خود با تاکید بر این که تعامل مجلس و دولت بسیار راه گشا است، گفت: صنعت گردشگری با اندک سرمایه گذاری می‌تواند بسیاری از مشکلات اشتغال را در کشور حل کند.

علی اصغر مونسان با بیان این که وزارت میراث فرهنگی، نقش موثری در اقتصاد و فرهنگ کشور دارد، افزود: این وزارتخانه می‌تواند نقش مهمی در افزایش تولید ملی و اشتغال برای امروز و آینده فرزندانمان داشته باشد. در آینده‌ای نه چندان دور نرم‌افزارها صنایع را کنار می‌زنند و بسیاری از دارایی‌ها به نرم افزار تبدیل می‌شوند.

وی با بیان این که صنایع دستی هم دارای ابعاد اقتصادی است، گفت: ایران دارای بیش از ۶۰۰موزه فعال و ظرفیت‌های طبیعی و تنوع آب و هوایی است که جزو ۱۰کشور دارای ظرفیت گردشگری محسوب می‌شود. علی رغم مشکلات موجود بر سر راه گردشگران به واسطه تحریم‌ها همچون کاهش پروازهای مستقیم و تراکم ارزی با اقداماتی همچون لغو روادید با کشورهای هدف میزان گردشگر را افزایش دادیم که نمونه آن افزایش گردشگران عمانی بعد از لغو روادید بوده است. اخیرا با چین هم لغو روادید داشتیم. هدفگذاری ما در مرحله اول ورود یک میلیون گردشگر چینی و بعد رساندن آن به ۲میلیون گردشگر چینی است.

وی با بیان این که صنایع دستی توانسته از طیف گردشگران خارجی ۶۰۰میلیون دلار به اقتصاد کشور کمک کند، افزود: در حوزه میراث فرهنگی هم در ایجاد اشتغال کمک کردیم. نمونه آن انجام بیش از ۴۰۰۰پروژه مرمت در دو سال گذشته است.

مونسان ثبت ۵ اثر در فهرست جهانی با رویکرد زنجیره‌ای را از دیگر اقدامات خود در دو سال گذشته در سازمان میراث فرهنگی دانست و اظهار داشت:‌ ما نمایشگاه‌های مشترکی با کشورهای دنیا برگزار کردیم؛ نمونه آن در نوروز ۹۷ نمایشگاه مشترک با موزه لوور در تهران بود. نمایشگاه ایران در هلند برگزار شد و اکنون در حال اجرا در کشور اسپانیا است. وی در پایان گفت که تلاش می کند با حرکت جهادی برنامه‌های اعلام شده‌اش را اجرایی کند.

مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی

مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ، نداشتن تجربه عالی و برجسته حاجی میرزایی در این وزارتخانه، نداشتن برنامه برای رفع دغدغه‌های فرهنگیان، واقعی نبودن برنامه و هزینه کردن از جیب والدین را از دلایل اصلی مخالفت خود اعلام کردند، اما موافقان معتقد بودند وزیر پیشنهادی، وعده تحقق مطالبات فرهنگیان را داده است، با سابقه طولانی در نظام آموزشی با دولت همکاری داشته است، برنامه‌هایش می‌تواند اشتباهات گذشته را جبران کند و این که بر اجرای سند تحول بنیادین تاکید دارد که از نکات مثبت برنامه‌های وی محسوب می شود.

مخالفان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی هم در اظهارات خود گفتند که در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند، تلاشی برای برگرداندن برخی آثاری که از کشور خارج شده ، نشده است. عدم طبقه‌بندی و اولویت‌بندی آثار و عدم هدف‌گذاری جزء مشکلات اساسی بوده است.

جلسات استان‌ها،‌ جلساتی غیرهدفمند و غیر موثر است، وزیر پیشنهادی از آمار استفاده نابجا می کند و برخورد نامناسب با منتقدان دارد، اما موافقان ، شایسته و توانمند بودن مونسان، تعهد، تخصص و تجربه وی و منطبق بودن برنامه‌هایش با اسناد بالادستی را از مزایای انتخاب مونسان برای این سمت دانستند.

نسخه مناسب چاپ