هشدار نسبت به مکمل فروشی و تجویز رژیم‌های نامتعارف در باشگاه‌های ورزشی
نایب رییس انجمن تغذیه ایران ضمن هشدار نسبت به تصمیم برخی ارگان‌های ورزشی مبنی بر برگزاری دوره‌های تخصصی تغذیه ورزشی و صدور مدرک رژیم درمانی برای افراد فاقد صلاحیت، گفت:‌ سازمان‌های صادرکننده این مدارک و مجوزهای نامعتبر در قبال اعطای مدارک به افراد فاقد صلاحیت در سطح باشگاه‌ها و دخالت‌های غیراصولی آنان در امور پزشکی و سلامت جامعه مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.
دکتر مجیدحسن قمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مکمل فروشی، ارائه رژیم‌های نامتعارف و غیراصولی، نسخه نویسی و تجویز دارو، استفاده از دستگاه‌های لاغری، خدمات ماساژ، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی امور شایعی شده‌اند که نمی‌توان به بهانه نبود نیروی انسانی کافی و نبود سیستم‌های نظارتی کارآمد از آن گذشت.
وی عنوان کرد: اگر قرار باشد بدون توجه به قوانین، حدود اختیارات و شرح وظایف، هر یک از این افراد در امور دیگران دخالت کنند، مطمئنا ملغمه‌ای ایجاد می‌شود که هیچ فرد و ارگانی در این میان پاسخگو نیست. نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه دخالت افراد فاقد مدارک و دارای پروانه فعالیت مرتبط، در امور پزشکی جرم محسوب شده و در دادسرای جرایم پزشکی قابل پیگیری است، گفت: لذا باید به صورت قانونی و با قاطعیت با متخلفان برخورد شود .
وی ادامه داد: مشابه این قوانین و مقررات در سیستم‌های پزشکی هم موجود است. بر همین اساس یک متخصص قلب اگرچه در بیس اولیه پزشکی با بقیه مشترک است و حتی در یک رشته تخصص دارد، ولی مطمئنا در حیطه متخصصان مغز و اعصاب، پوست و یا سایر تخصص‌ها دخالت نمی‌کند و اصلا چرایی برپایی درمانگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی استفاده از خدمات متفاوت در قالب یک مجموعه منسجم است و این تخصص‌ها و گروه‌های فعال مانند چرخ دنده‌های یک ساعت کار می‌کنند.
این متخصص تغذیه با اشاره به فعالیت حدود ۱۵هزار باشگاه ورزشی ثبت شده در کشور، تصریح کرد: یکی از مواردی که لازم است حتما ساماندهی شود، بحث مکمل فروشی و تجویز رژیم‌های نامتعارف و غیرمنطقی در بسیاری از باشگاه‌هاست که باید آحاد مردم نیز در این خصوص آگاهی‌های لازم را کسب کنند و تا حد امکان از خرید و مصرف داروها و مکمل‌هایی که بدون هیچ تاییدیه‌ای در برخی باشگاه‌ها به فروش می‌رسند، خودداری کنند.
وی عنوان کرد: ‌این مساله تنها به تغذیه محدود نمی‌شود. دخالت افراد غیرمتخصص در امور فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی و راهنمایی‌ها و دخالت‌ها توسط افراد بدون صلاحیت در این حوزه نیز ممکن است مشکل‌زا و خطر آفرین باشد.
قمی چالش بعدی را بازار نابسامان تولید و توزیع مکمل‌های ورزشی عنوان کرد و گفت:‌ اغلب مکمل‌های موجود در بازار غیرمجاز بوده و همچنین توزیع و تجویز آن‌ها در باشگاه‌های ورزشی مجاز نیست که همین مساله آثار سوء و خطرناکی بر سلامت افراد و ورزشکاران بر جای می‌گذارد.

نسخه مناسب چاپ