هشدار وزارت نیرو به مشترکان پرمصرف برق
شرکت توزیع نیروی برق استان تهران نسبت به ادامه مصرف زیاد برق توسط برخی مشترکان اخطار داد.

حاجی رضا تیموری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران دیروز با اعلام این اخطار گفت: تعداد مشترکان استان تهران تا پایان سال گذشته ۲ میلیون و ۳۰۶ هزار مشترک بود که اکنون به ۱۴ هزار مشترک افزایش داشته است. از این تعداد ۷۸ درصد مشترکان خانگی هستند که ۳۰ درصد انرژی را مصرف می‌کنند.

وی افزود: نیم درصد مشترکان ما کشاورزان هستند که ۱۴ درصد انرژی را مصرف می‌کنند و ۲۰ درصد سایر مشترکان هستند که ۲۱ درصد مصرف انرژی دارند. در این بین ۵ر۱ درصد مشترکان صنعتی ما را تشکیل می‌دهند که ۳۵ درصد انرژی را استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با اعلام اینکه مطالبات ما از مشترکان ۳۴۸ میلیارد تومان است، تصریح کرد: از این میزان مطالبه ۵۹ میلیارد تومان مربوط به مشترکان خانگی، ۴۴ میلیارد تومان مربوط به مشترکان صنعتی، ۱۰۶ میلیارد تومان مربوط به تعرفه کشاورزی (آب و آبفا ۱۰۳ میلیارد تومان) و ۷۰ میلیارد تومان برای سازمان‌ها و ادارات است.

وی گفت: مطالبه شرکت توزیع نیروی برق استان تهران از جانب تعرفه تجاری بعضی ادارات در شرکت‌های غیر دولتی رقم ۵۷ میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد و سایر مطالبات از محل سایر تعرفه‌ها و تعرفه آزاد ۱۲ میلیارد تومان است؛ این در حالی است که شرکت‌های توزیع برق به صورت درآمد- هزینه‌ای اداره می‌شوند و درآمد استانی یا ملی ندارند. به این ترتیب که با توجه به میزان درآمد خود می‌توانیم در بخش‌های مختلف مورد خدمت سرمایه گذاری یا هزینه کنیم.

تیموری تصریح کرد: در صورتی که مشترکان در مصرف انرژی در زمان‌های اوج مصرف یعنی ساعت ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳ را در بر می‌گیرد، مدیریت نداشته باشند، اتفاق روز ۱۸ خرداد سال جاری که مصرف استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشت، تکرار می‌شود که در نتیجه این رشد مصرف، پیک بار استان از ۲۲۰۰ مگاوات به ۲۶۰۰ مگاوات افزایش یافته است. البته هم تاریخ مذکور امسال و هم مدت مشابه سال گذشته آن درجه هوا ۳۶ درجه سانتیگراد بود که در صورت ادامه دار بودن این روند، حتماً در تأمین برق مورد نیاز به مشکل می‌خوریم.

وی با تأکید بر اینکه اگر مشترکان مصرف برق خود به ویژه در ایام پیک را رعایت نکنند، وقوع خاموشی محتمل است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در سال نخست اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ زمانی که از مردم درخواست شد تا مصرف را کاهش دهند نه تنها مصرف افزایش نداشت بلکه شاهد کاهش مصرف هم بودیم. به این منظور برنامه‌های تشویقی را برای مشترکان کشاورزی، صنعتی، تجاری و اداری در نظر گرفتیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران ادامه داد: در نبود این حجم آب پشت سد در سال گذشته، ۵ تا ۶ هزار مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور کاسته شد. هرچند که امسال این میزان جبران می‌شود اما در صورت مصرف عنان گسیخته و بی برنامه مشترکین به ویژه در ساعات پیک، امکان خاموشی وجود دارد.

وی با اعلام اینکه اخطار لازم به مشترکان پرمصرف را در بخش پایانی قبوض برق اعلام کرده‌ایم، تأکید کرد: میزان تعرفه برق مشترکین پرمصرف طبق مصوبه دولت ۲۳ درصد رشد داشته است. این در حالی است که قرائت قبض این مشترکین ماهانه انجام خواهد شد. در حالی که قرائت مشترکان خوش مصرف دو ماهه است.

تیموری با اشاره به اینکه طی تفاهمنامه مبادله شده بین شهرک‌های صنعتی استان، کشاورزان، جایگاه های سی ان جی و تعدادی از مشترکان دیماندی طرح‌های تشویقی به تعهدات این مجموعه‌ها اضافه شده است، گفت: اگر صنایع بار مصرفی برق خود را جابجا کنند یعنی مصرف خود را در دو روز وسط هفته در ساعات پیک بار به روزهای پنجشنبه و جمعه منتقل کنند ۱۲۰ مگاوات به شبکه برق استان کمک خواهد کرد؛ از سوی دیگر اگر کشاورزان در ۴ ساعت پیک بار، برق چاه خود را خاموش کنند، مصرف ۲۰ ساعت بعدی رایگان خواهد بود و در نهایت اگر جایگاه های سی‌ان جی دو ساعت در پیک بار همکاری کنند، در مجموع ۱۷۰ مگاوات برق صرفه جویی شده و ۶ درصد پیک بار استان کاهش خواهد یافت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ