هشدار چین به آمریکا: تسلیم فشارهای واشنگتن نخواهیم شد
سرویس خارجی: سخنگوی وزارت امورخارجه چین پس از اعمال تعرفه بر روی کالاهای چینی از سوی ترامپ که منجر به تشدید جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن شده است، در هشداری شدید به آمریکا اعلام کرد:هرگز تسلیم فشارهای این کشور نخواهیم شد.

«گنگ شوانگ»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین بر عدم تسلیم شدن این کشور در برابر فشارهای تجاری آمریکا تاکید کرد. وی اظهارداشت: پکن هرگز تسلیم فشارهای خارجی نخواهد شد وما اطمینان و قابلیت لازم را برای محافظت از حقوق مشروع و قانونی خود داریم. وی از اعلام این که چین چه اقدامات متقابلی را در پاسخ به افزایش تعرفه آمریکا بر روی کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلاردر نظر دارد خودداری کرد. در این حال، روزنامه گلوبال تایمز چین با اشاره به مناقشه تجاری با آمریکا تاکید کرد: پکن بر سر مسائل اصولی امتیاز نمی‌دهد و واشنگتن به اشتباه باور دارد که روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه تنها به نفع ما است.گلوبال تایمز نوشت: علاوه بر این آمریکا در درک منافع دو کشور دچار کج‌فهمی شده و عمیقاً پایداری چین را دست‌کم گرفته است.‌ در این حال، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی به چین هشدار داد که در صورت ادامه جنگ تجاری با واشنگتن به شدت آسیب می بیند.«دونالد ترامپ» گفت: به صراحت به رئیس جمهور شی و دوستان زیاد خود در چین می‌گویم که اگر پکن با ما به توافق نرسد به شدت آسیب خواهد دید زیرا شرکت‌ها مجبور به ترک چین و حضور در کشورهای دیگر می‌شوند و خرید در این کشوربسیار گران خواهد شد. شما توافق بزرگی خواهید داشت، این توافق تقریباً تمام شده است، آیا از آن حمایت نمی‌کنید؟‌ ترامپ با بیان این که واشنگتن در همان جایگاهی با چین قرار دارد که ما می‌خواستیم باشیم،گفت: پکن پیمان با ایالات متحده را شکسته و اکنون به دنبال مذاکرات مجدد است .در همین حال،«لری کودلو» مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید ضمن مخالفت با طرح ترامپ برای افزایش تعرفه بر روی کالاهای چینی گفت: این اقدام برای اقتصاد دو کشور زیان بار خواهد بود و بدون شک تولید کنندگان داخلی امریکا نیز متحمل خسار‌ت های سنگین اقتصادی خواهند شد. کودلو همچنین اعلام کرد که «دونالد ترامپ» و «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، احتمالا در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ اواخر ماه ژوئن در ژاپن، دیدار و گفتگو می کنند.

در چنین شرایطی،«سرگئی ریابکوف»معاون وزیر امور خارجه روسیه ضمن اشاره به اختلافات مسکو و واشنگتن در مسائل مهم جهانی ابراز امیدواری کرد که آمریکا با واقع بینی برای رفع اختلافات قدم بردارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ