همایش اقتصادی کشور‌های حاشیه دریای خزر مرداد برگزار می شود
نخستین همایش اقتصادی کشور‌های حاشیه دریای خزر روز ۱۲ مرداد همزمان با برگزاری اجلاس «آکتائو» در ترکمنستان برگزار خواهد شد.

به گزارش اتاق ایران، احمد قربانوف سفیر ترکمنستان در تهران در دیدار با محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران ضمن اعلام این خبر افزود: در این همایش مسئولان کشور‌های روسیه، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ایران در سطح رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر حضور می‌یابند.

همچنین در حاشیه این همایش، نمایشگاه توانمندی‌های تجاری پنج کشور حوزه دریای خزر برگزار خواهد شد و شرکت‌ها در همه حوزه‌ها امکان معرفی دستاورد‌های خود را دارند.

کرباسی معاون بین الملل اتاق ایران هم در این دیدار گفت: همایش اقتصادی کشور‌های حوزه دریای خزر می‌تواند دستاور‌های بسیار خوبی در برداشته باشد و برای حصول اهداف لازم است برنا‌مه‌ریزی صحیحی در این خصوص انجام شود.

وی همچنین پیشنهاد داد تا در خلال برگزاری این همایش و رایزنی‌های مقامات دولتی، مجمع تجاری برای بدنه خصوصی برگزار و با حضور مقامات دولتی برای تأکید بر اهمیت مجمع افتتاح شود.

معاون بین الملل اتاق ایران تاکید کرد: باید زمانی برای هم‌اندیشی بدنه خصوصی این پنج کشور فراهم شده و مشکلات موجود و راهکار‌های آنان پس از برگزاری مجمع به اطلاع بدنه دولتی و سران حاضر رسانده شود. در این صورت بخش خصوصی هم برای حضور در همایش و نتیجه‌مند بودن آن ترغیب خواهد شد. همچنین لازم است حداقل یک نیم روز کاری به این مجمع اختصاص یابد.

کرباسی در ادامه خواستار برگزاری نشست‌های B 2B شد و اضافه کرد: باید برای بخش خصوصی هم میزبان تخصصی مانند اتاق بازرگانی ترکمنستان در نظر گرفته شود تا بتواند رایزنی‌ها، بازدید‌ها و سایر موارد مربوط به بخش خصوصی را برنامه‌ریزی کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ