همتی: بانک مرکزی از همه ابزارها برای مهار تورم بهره می‌گیرد
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از همه ابزارهای خود برای مهار تورم بهره می‌گیرد، اظهار داشت: بانک مرکزی مصمم به تغییر کانال انتقال اثر پول پرقدرت به نقدینگی با راه‌اندازی عملیات بازار باز است.

عبدالناصر همتی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود، نوشت: ترازنامه بانک مرکزی یا همان حجم پول پرقدرت از دو مسیر بزرگ می‌شود. یک مسیر، افزایش خالص خرید ارزهای خارجی توسط بانک است. این ارزها عمدتا مربوط به درآمدهای نفتی دولت یا صندوق توسعه ملی هستند این بسط ترازنامه مربوط به عرضه برون‌زای ذخایر است.

وی اضافه کرد: یک مسیر دیگر، افزایش بدهی بانک‌ها یا دولت به بانک مرکزی است. این افزایش بدهی مربوط به تقاضای درونزای اقتصاد است و هرگونه کسری بودجه دولت به صورت مستقیم یا از طریق ترازنامه بانک ها منجر به انبساط ترازنامه بانک مرکزی می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: بدیهی است اگر بانک مرکزی روی ترازنامه کنترل نداشته باشد به سختی می‌تواند نقدینگی را با ابزار محدود و غیر موثر سپرده قانونی و مدیریت و جیره‌بندی اعتبارات کنترل کند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل، بانک مرکزی مصمم به تغییر کانال انتقال اثر پول پرقدرت به نقدینگی با راه اندازی عملیات بازار باز است. با این روش بانک مرکزی همانند تجربه بسیاری از بانک‌های مرکزی دنیا به جای کنترل مقدار پول به کنترل قیمت پول می‌پردازد. لذا قطع ارتباط بین حجم پول پر قدرت با نقدینگی با اجرای کانال نرخ سود در بازار بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز حاصل خواهد شد.

همتی ادامه داد: یاری و مساعدت همکارانم در بخش های مرتبط دولت برای کنترل و جبران کسری بودجه از طریق انتشار تدریجی ولی محتاطانه اوراق خزانه و مدیریت اضافه برداشت‌های بانک‌ها شرط مهم موفقیت است.

خبر دیگر اینکه رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با همتای سوری خود بر عزم و اراده سیاسی ایران در گسترش روابط اقتصادی با سوریه تاکید کرد.

وی در دیدار با “حازم قرفول” با اشاره به اهمیت توسعه و تسهیل همکاری‌های بین بانکی دو کشور به عنوان زیرساخت توسعه همکاری‌های تجاری، بر مشارکت فعال بخش خصوصی ایران در فرایند توسعه و بازسازی و اجرای طرح‌های عمرانی در سوریه تاکید کرد.

همتی با اشاره به توافق روسای کل بانک‌های مرکزی دو کشور برای گسترش همکاری‌های بانکی ایران و سوریه که در بهمن گذشته در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در دمشق امضا شد، روند توسعه همکاری‌های بانکی را مثبت ارزیابی کرد و خواهان تسریع در اجرای مفاد آن تفاهم‌نامه شد.

وی افزود: در این تفاهمنامه بر توسعه همکاری‌های اقتصادی راهبردی و بلند مدت بین دو کشور، حضور بخش خصوصی ایران در عرصه بازسازی سوریه، گسترش روابط تجاری و بازرگانی، مبارزه با پولشویی، توسعه سرمایه گذاری مشترک در عرصه حمل و نقل، مسکن، خدمات و… تاکید شده است که همچنان جزو برنامه‌های بلند مدت و راهبردی اقتصادی ایران در همکاری با سوریه در روند بازسازی این کشور است.

حازم قرفول رئیس کل بانک مرکزی سوریه هم در این دیدار با اشاره به حمایت‌های سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی سوریه در زمان مبارزه با تروریسم، این حمایت‌ها را زمینه اعتماد طرف سوری به ایران و درخواست مشارکت از کشورمان در روند بازسازی سوریه دانست.

وی همچنین از عزم سوریه برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها سخن گفت و افزود: همچنانکه ایران در سخت‌ترین روزها در کنار دولت و ملت سوریه در امر مبارزه با تروریسم قرار داشت، وظیفه خود می‌دانیم که در شرایط سخت اقتصادی که بواسطه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران بوجود آمده، در کنار دولت و ملت بزرگ ایران باشیم.

در پایان این دیدار، یادداشت تفاهم همکاری به امضای آقایان عبدالناصر همتی و حازم قرفول رسید.

نسخه مناسب چاپ