یادداشت
همدلی و امداد
سیدمسعود رضوی
هنوز انگار برای برخی از نیروهای داخلی و مسئولین و متولیان امور، حساسیت اوضاع و وسعت مشکلات روشن نشده و گویی قادر نیستند اولویت‌های جامعه و مصایب عمومی را به روشنی ببینند و در مقابل آن دست به کاری شایسته و نافع بزنند.

سیل و مصایب طبیعی، بسیاری از شهرها و روستاها را غرق کرده و راه‌ها و سازه‌های عمومی را همراه با خانه‌ها و اموال مردم به کام نابودی و تباهی کشانده است. با این حال، انگار کوبیدن جناح‌ها و گروه‌‌ها بر طبل مخالفت و دشمن‌تراشی و سخن‌گفتن از اموری که امروز دیگر هیچ وجهی ندارد، برای بعضی به عادت ثانوی بدل شده و ترک عادت نیز برای آنان ممکن و میسر نیست!‌

آنچه می‌توان به صراحت گفت: ضرورت وحدت و همدلی است و این که در شرایط کنونی، دیگر وابستگی به این جناح و آن جریان، طرفداری از دولت و یا منتقدان دولت، همراهی با فلان گروه و بهمان نهاد و چپ و راست و میانه و بالا و پایین بسیار زننده و سخیف است و طرح این مسایل برای امداد و نجات، مثل تبلیغ اقتصادی وسط عمل جراحی است و یا مانند شعاردادن در لحظة تصادف است؛ به عبارت دیگر کاری است که عموم مردم از آن گریزان و بلکه بیزارند و برای یک لحظه و یک بار هم که شده، انتظار دارند که مردم و آسیب‌دیدگان در مرکز توجه قرار داده شوند تا مشکلات و بحران‌ها و رنج‌های جاری و آتی حل و فصل شود یا لااقل بر زخم و جراحتی که هم‌اکنون در زندگی جمع کثیری از مردم دیده می‌شود نمک نپاشند.

یک موضوع ناپسند دیگر، برخورد با گروه‌ها و اشخاصی است که دارای اسم و رسم هستند و محبوبیتی تحت عناوین هنری یا ورزشی یا اجتماعی و امدادی داشته‌اند و حتی در گذشته صاحب تجربه و عملکردی مفید بوده‌اند؛ حالا معلوم نیست به چه دلایلی و با کدام عناوین و در کدام مراکز تصمیم‌گیری، دستوراتی برای جلوگیری از کار و تشریک مساعی این گروه از آحاد و چهره‌های شاخص و شناخته شده گرفته می‌شود؟ آیا اگر به جای این کار، بیلان و دستورنامه عملکرد و حسابرسی در منظر و مرآی عام به میان آید و از نفوذ کلام و اعتبار این افراد بهره گرفته شود، به سود عموم نخواهد بود و جامعه از آن سود نخواهد برد؟ در هر کجای جهان که تجربه‌ای در باب خدمات عمومی و خیریه‌های غیردولتی وجود دارد، ردپای چهره‌های شاخص و معاریف هنری و ورزشی و ادبی و فرهنگی را می‌توان مشاهده کرد. این امر نشانگر زنده بودن و تعالی، و مقدمه نشاط و شادابی است و اصلاً به معنای خودنمایی و تبلیغ و رقابت میان این افراد با نهادها و مدیران دولتی و یا چهره‌های تصمیم‌گیرنده و مسئولان ارشد و غیرارشد نظام نبوده و نیست!

وقت آن رسیده است که با تساهل و تسامح و بزرگواری به گروه‌های مختلف و چهره‌های متفاوتی که مورد اعتماد و توجه عموم هستند، میدانی برای خدمت و فعالیت داده شود. اگر در شرایط سخت و دشوار و نیاز عمومی به کمک و مساعدت، نتوان از حضور و شهرت این چهره‌ها بهره برد، پس چگونه و چه زمان باید این کار را کرد؟ علاوه بر این، باید الگوها و نمونه‌هایی برای جوانان در عرصه‌های مختلف ارائه و عرضه کرد تا اگر به شهرت و موقعیت درخوری دست یافتند، بدانند چگونه به چهره‌های مردمی بدل شوند و اسیر یا مقهور شهرت و هیاهوی نام و نان نباشند، نه اینکه میدان عمل و رفتارشان را محصور و مهجور کرد و آنان را از هرگونه برخورد و تعامل اجتماعی منع کرد و معذور داشت.

زمانی زنده یاد غلامرضا تختی که سرشناس‌ترین چهره‌ورزشی بود و نزد مردم به مثابه جهان پهلوان و قهرمان ملی شناخته می‌شد، در رأس کاروان بزرگی قرار گرفت که برای زلزله‌زدگان بوئین زهرا مشغول جمع‌آوری و ارسال کمک‌های مالی و جنسی و غذایی بودند.

در آن زمان، حضور تختی مایة دلگرمی و نشانه‌ای برای رفتار بزرگان و مشاهیر کشور محسوب می‌شد. امروز هم بسیاری از بزرگان و معاریف و چهره‌های شناخته‌شده می‌توانند مرجع کمک و ملجاء سازندگی مجدد زندگی و خانه و امیدهای ویران‌شده باشند. در حقیقت تا وقتی که کسی رسماً و علناً خطا و ناصوابی مرتکب نشده باشد، نمی‌توان مانع‌تراشی کرد و از حضور و فعالیت ایشان جلوگیری نمود.

در شرایط بحرانی و در هنگامة بروز مشکلات عظیمی همچون سیل و زلزله که ابعاد ملی و کشوری به خود می‌گیرد، به‌صورت طبیعی نیروهای امدادی و سپس نیروهای منسجم نظامی و سایر نیروهایی که دارای امکانات دولتی و لوازم و سازماندهی مناسب باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما آنچه موجب پیوستگی و جوشش مردمی می‌شود و روح ملی را در عرصة مساعدت و معاضدت و همدلی و نظم و بخشندگی و ایثار زنده می‌کند، حرکت‌های خودجوش و فارغ از این نوع امکانات دولتی و ساختارهای معمول و متعارف در عرصه‌های حکومتی است.

مردم بزرگترین یاران هموطنان آسیب‌دیده بوده‌اند، هستند و خواهند بود. وظیفة تمام مسئولان و مدیران کشور، زمینه‌سازی برای حضور و همکاری همه‌جانبة مردم است؛ از هر قشر و هر طبقه‌ای، با هر نام و هر عنوانی…

Email this page

نسخه مناسب چاپ