همنوایی مردم ولایتمدار ایران با زینب کبری (س) درشام غریبان حسینی‏
 

سرویس شهرستانها: عزاداران حسینی سه شنبه شب با حضور گسترده در آیین‌ شام غریبان با اسرای دشت‌ کربلا همنوا شدند و به یاد شهادت جانسوز امام‌حسین (ع) و یارانش در قیام عاشورا وتنهایی زینب کبری (س) اشک ریختند.

مردم ولایتمدار مشهد و قم در شب یازدهم ماه محرم با حضور در حرمین مطهر امام رضا(ع) و کریمه اهل بیت(ع)، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها در غم سالار شهیدان اشک ماتم ریختند. زائران و مجاوران با حضور در حرمین مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) ضمن عرض تسلیت به محضر امام رئوف و بانوی کرامت به عزاداری و نوحه سرایی پرداختند.‏

مراسم عزاداری شام غریبان شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران فداکار ایشان با حضور گسترده عزاداران حسینی در حرم مطهر شاهچراغ (ع) هم برگزار شد.هزاران تن از مردم دلباخته حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت آن حضرت در آستان مقدس احمد بن موسی‌(ع) گرد هم آمدند و به عزاداری پرداختند.

عزاداران حسینی همنوا با حضرت زینب کبری (س) و اسیران دشت کربلا در سوگ شهادت سیدالشهدا با سردادن فریاد‌های لبیک یا حسین (ع) گریستند.‏

در این مراسم معنوی که پس از نماز مغرب و عشا برگزار شد، خادمان این بارگاه ملکوتی با برگزاری مراسم لاله گردانی، شهادت سرور و سالار آزادگان عالم را به حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) تسلیت و تعزیت گفتند.

عزاداران حسینی در یزد و شهرستان‌های اردکان، اشکذر، ابرکوه، تفت، بافق، بهاباد، خاتم، میبد و مهریز با حرکت در خیابان‌ها و میدان‌ها و حضور در حسینیه‌ها و مساجد در حالی که شمع در دست داشتند با عقیله بنی‌هاشم(ع) و پیام رسان کربلا حضرت زینب‌ کبری (س) و قافله اسرای دشت نینوا همدردی کردند.

آیین شام غریبان اسرای دشت کربلا همزمان با شب شهادت سرور و سالار شهیدان درحرم مطهر حضرت دانیال نبی‌(ع) وحرم دعبل خزاعی شوش برگزار شد.در این مراسم حزن انگیز سوگواران حسینی، شیفتگان سیدالشهداء(ع) و دلسوختگان حسین‌بن علی(ع) با روشن کردن شمع درحرم مقدس حضرت دانیال نبی(ع)، حرم دعبل خزایی(ع) و عبدالله بن علی(ع)، میدان تعزیه و گلزار شهدا در سوگ شهدای کربلا و مظلومیت اسرای عاشورا و غم غربت زینب کبری(س) عزاداری کرده و اشک ماتم ریختند.‏

مردم دیار علویان مازندران اندوهناک‌ترین شامگاه خود را به خاطر رقم خوردن واقعه عاشورا در دشت نینوا و به اسارت رفتن آل الله، علم به دست و بر سر و سینه زنان با برپایی آیین سنتی و مذهبی شام غریبان در هر کوی و برزن سپری کردند.

شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش سه شنبه شب با سوگواری هیأت‌های عزاداری و مردم خراسان جنوبی در نقاط مختلف این استان برگزار شد.

عزاداران حسینی در نقاط مختلف استان چهارمحال و بختیاری در آیین شام غریبان شهدای کربلا و شب شهادت سیدالشهداء حضرت اباعبدالله حسین(ع) فریاد «واحسینا» سر دادند.

عده‌ای از جوانان با شمع های روشن در دست، نام سردار دشت کربلا را روی دیوارهای منتهی به امامزاد‌گان حلیمه و حکیمه خاتون(س) در شهرکرد حک کردند.

شام غریبان شهدای دشت کربلادر فضایی مملو از حزن و اندوه در شهرها و روستاهای مختلف خوزستان برگزار شد و مردم این استان همنوا با یتیمان کربلا به گریه نشستند.تعدادی از هیأت‌های عزاداری با شبیه سازی حرکت کاروان اسرا و شام غریبان، ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی(ع) ابراز داشتند.‏

مردم عزادار، کودکان ونوجوانان ایلامی در شام غریبان سیدالشهداء(ع) با روشن کردن شمع به یاد اسرای دشت کربلا اقامه عزا کردند.

مردم ولایتمدار استان‌های قزوین، کرمان، آذربایجان شرقی، غربی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، کردستان و زنجان هم سه‌شنبه شب همنوا با حضرت زینب کبری (س) با روشن کردن شمع یاد شهدای دشت نینوا را گرامی داشتند و بر غربت و اسارت خاندان اهل بیت(ع) گریستند. ‏

نسخه مناسب چاپ