هوشمندی بسکتبال و نبود دغدغه برای بازیهای تدارکاتی با کیفیت
 

قاسم کیانی ـ شرایط سخت حاکم بر اقتصاد کشور، ورزش را هم در بر گرفته و در آستانه مسابقات رشته‌های مختلف ورزشی در سال جدید که عموماً جهانی و یا انتخابی المپیک به حساب می‌آید، ورزشهایی را که به المپیک فکر می‌کنند به شدت تحت‌الشعاع قرار داده است. در این میان اگرچه اوضاع ورزشهایی که در جمع برترین‌های دنیا هستند بواسطه همترازی با حریفان، کمی بهتر است اما رشته‌هایی که برای مسابقات جهانی و المپیک باید با حریفانی به مراتب قوی‌تر از خود روبرو شوند بسیار سخت، ارزیابی می‌شود که بسکتبال در این جمع قرار می‌گیرد.

تیم ملی بسکتبال تا به امروز دوبار به مسابقات جهانی راه یافته و در واپسین روزهای سال گذشته نیز برای سومین بار جهانی شد در حالیکه پروسه‌ای به مراتب سخت‌تر را نسبت به دو دوره قبل، طی کرد آن هم به سبب تغییر در نحوه مسابقات انتخابی جام جهانی و تبعاتی که هر تیمی از این حیث می‌توانست متضرر شود. تبعاتی که شاید بیش از اکثر حریفان، دامان بسکتبال را گرفت اما به هر طریقی که بود با مدیریت مهران شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی و همچنین برنامه‌های مؤثر فنی او ملی‌پوشان کشورمان به جام جهانی ۲۰۱۹ چین، راه یافتند. مسابقاتی که اهمیت آن بیشتر می‌شود وقتی که جنبة انتخابی المپیک ۲۰۲۰ ژاپن را هم دارد و قرار است بهترین تیم آسیایی این مسابقات به المپیک راه پیدا کند. ماجرایی که کار را برای بسکتبال سخت و پیچیده می‌کند آن هم در شرایط اقتصادی فعلی چون بزرگترین و اصلی‌ترین نیاز ملی‌پوشان بسکتبال بازیهای تدارکاتی کیفی مقابل حریفانی قدرتمند و از جنس یا همتراز تیمهای راه یافته به جام جهانی است.

در گذشته نحوه راهیابی به مسابقات جهانی، یک پروسه داشت و نحوه راهیابی به بازیهای المپیک هم پروسه‌ای جداگانه اما امروز با تغییرات صورت گرفته این پروسه به‌نوعی ادغام و لازم و ملزوم یکدیگر شده است.

بنابراین مسابقات جهانی، مسابقاتی نیست که پس از راهیابی به آن، فقط به فکر حضور در آن و رسیدن به نتایجی راضی‌کننده ـ که می‌توانست باخت‌های آبرومند هم بدست آید ـ‌ باشیم. در مسابقات جام جهانی امسال، طبیعی است یکی از اهداف ،شایسته‌تر ظاهر‌شدن نسبت به گذشته در رقابتها ست اما کار آنجا از گذشته سخت‌تر می‌شود که باید تلاش کنیم به‌عنوان بهترین تیم آسیایی، به المپیک هم راه پیدا کنیم. هدفی که برنامه‌ای مدون و زمانبندی شده را می‌طلبد که بدون شرایط مالی لازم، امکان آن وجود ندارد چرا که محور اصلی این برنامه‌ها بازیهای تدارکاتی با کیفیت است موضوعی که عموماً با حضور مربیان خارجی در رأس تیم ملی کشورمان و همچنین عدم وجود محدودیت‌های مالی مشابه آنچه که امروز با آن روبرو هستیم، در گذشته کار چندان سختی نبود چون هر کدام از مربیان خارجی با لابی‌های آسانی که انجام می‌دادند حریفانی را از طریق مربیان خارجی دیگر کشورها که با آنان دوست بودند برای ایران، مهیا می‌کردند اما این ماجرا و بخصوص در حال حاضر از یک مربی ایرانی ساخته نیست و به این ترتیب دغدغه اصلی تیم ملی بسکتبال برای حضوری هدفمند در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ چین، حضور در بازیهای تدارکاتی می‌شود. ماجرایی که اما بواسطه تلاشهای مستمر مهران شاهین‌طبع، سرمربی تیم ملی به نتایج خوبی رسیده وتیم ملی بسکتبال ایران با حریفانی با قابلیت و حتی باکیفیت‌تر از دوره‌های گذشته روبرو می‌شود در حالیکه به استثناء هزینه ایاب و ذهاب، تمام هزینه‌های تیم ملی بر ‌عهده حریفان است.

در زمانیکه مسابقات لیگ برتر پس از پنجره ششم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ در جریان بود مهران شاهین‌طبع، با رصد‌کردن تورنمنت‌های مختلف در سطح جهان، بخصوص مسابقاتی که بتواند نیازهای تیم ملی بسکتبال را پوشش دهد با همکاری فدراسیون بسکتبال، بازیهایی تدارکاتی را برای تیم ملی مهیا کرد که حتی اگر مشکلات اقتصادی موجود هم وجود نمی‌داشت فراهم‌شدن چنین فرصت‌هایی، بعید بود.

حضور در مسابقاتی با کیفیت در روسیه و یونان که از صاحب بسکتبالهای جهان و با سوابق عدیده حضور در جام‌جهانی و المپیک هستند و همچنین اعزام به رقابتهایی در پرتغال که در این شرایط سخت برای تیم ملی در نظر گرفته شده و همچنین حضور در تورنمنت «پیک» چین که با حضور تعدادی از تیمهای راه یافته به جام جهانی و تیمهای همتراز آنان برگزار می‌شود، برنامه‌هایی هستند که با تلاشهای فدراسیون بسکتبال، برای تیم ملی قطعی شده و البته کار به همینجا ختم نمی‌شود بلکه حضور تیمهای خارجی دیگری در تک دیدارها مقابل ملی‌پوشان کشورمان در تهران و قبل از مسابقات یاد شده، هم جزو برنامه‌های تدارکاتی تیم ملی بسکتبال است در حالیکه کمترین هزینه‌ها متوجه فدراسیون بسکتبال می‌شود و میزبانان هستند که هزینه‌های مسابقات را بر عهده دارند.

به این ترتیب در شرایطی که در بسیاری از رشته‌های ورزشی بسیاری از برنامه‌های تدارکاتی از قبل طراحی شده به سبب وجود مشکلات اقتصادی، یکی پس از دیگری لغو می‌شود، بسکتبال با تدابیری ویژه و برنامه‌ای هوشمند بازیهایی را برای آمادگی ملی‌پوشان در نظر گرفته که از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند.

به این ترتیب پس از اتمام لیگ برتر که نهایتاً تا ۱۵‌اردیبهشت ماه، خاتمه می‌یابد کار ملی‌پوشان در اردو آغاز می‌شود تا خود را برای مسابقات تدارکاتی پیش‌رو آماده کنند.

تقابل جذاب در نیمه‌‌نهایی پلی‌آف!‌

مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر بسکتبال در مرحله پلی‌آف از امروز آغاز می‌شود در حالیکه کفه ترازو به نفع میزبانان در
بازی های اول و دوم می‌چربد.

در این مرحله مسابقات بصورت سه از پنج برگزار می‌شود و تیمی که بتواند در سه بازی پیروز باشد به فینال می‌رسد و با توجه به اینکه در دو بازی اول یک‌ تیم میزبان است و میزبانی تیم دوم، از بازی سوم شروع می‌شود . طبیعی است که میزبانان دو بازی اول، شانس بیشتری از حریف، داشته باشند در حالیکه اگر در این مرحله مسابقات بصورت چهار از هفت برگزار می‌شد می‌توانست شرایط منصفانه‌تری، حاکم شود.

با این اوصاف امروز و فردا بازیهای اول و دوم نیمه‌نهایی لیگ برتر در مرحله حذفی برگزار می‌شود در حالیکه در هر دو بازی، اول پتروشیمی ماهشهر میزبان نفت‌آبادان است و شیمیدر تهران، میزبان شهرداری گرگان. در این میان از بابت این نوع میزبانی شاید بتوان گفت گرگانی‌ها، از نفتی‌ها هم بیشتر متضرر می‌شوند چون گرگانی‌ها، تیمی هستند که در خانه می‌توانند هر حریفی را شکست بدهند و نمونه آن هم پیروزی بر شیمیدر و نفت‌آبادان در خانه بوده است اما در این شرایط، در دو بازی اول مهمان خواهند بود تا امتیاز میزبانی را از بازی سوم، تجربه کنند.

بازیهای سوم این مرحله روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه با عوض‌شدن جای میزبان با مهمان برگزار می‌شود وچنانچه نیازی به بازیهای چهارم باشد جمعه ۳۰ فروردین ماه در نظر گرفته شده و اگر کار برنده به بازی پنجم بکشد هم، روز دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه به این مسابقه، اختصاص یافته است.

اما هر چه که باشد اگر چه در لیگ برتر بسکتبال با توجه به مشکلات اقتصادی حاکم بر ورزش، در مراحل مقدماتی، تعداد بازیهای جذاب و متناسب با سطح بسکتبال ایران کم بود، شکی نیست که مرحله نیمه‌نهایی از حساسیت و جذابیت‌هایی برخوردار خواهد شد که در سالهای اخیر کم‌نظیر بوده است. دربی جنوبی‌ها بین تیمهای پتروشیمی ماهشهر و نفت‌آبادان و همچنین تقابل شیمیدر و شهرداری گرگان که هر دو تیم دو بازیکن خارجی با کیفیت را در اختیار دارند نوید‌بخش بازیهایی جذاب و تماشاگر‌پسند خواهد بود.

ناگفته پیداست که کار داوران هم برای قضاوت این مسابقات بسیار سخت ارزیابی می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ