هوشمند سازی کنتورهای آب و برق اجرا می شود
وزارت نیرو طرح هوشمند سازی کنتورهای آب و برق را با سرعت در سراسر کشور اجرا می کند.

مهندس محمد ولی علاء الدینی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق(ساتکاب) دیروز با بیان این مطلب گفت: وزارت نیرو اطلاعات مورد نیاز کسب و کارهای نوپا(استارت آپ) برای کمک به مدیریت بهتر منابع آب و برق را در اختیار آنها قرار داده است و طرح هوشمند سازی کنتورهای آب و برق را اجرایی خواهد کرد.

وی فروش داده (دیتا) را یکی از تازه‌ترین کسب و کارهای جهانی دانست که از ارزش اقتصادی بالایی هم برخوردارند و اضافه کرد: وزارت نیرو با هدف حل مسائل و معضلات کشور نگاه کسب سود به این داده‌ها ندارد و آن را به عنوان یک کسب و کار نمی‌داند.

مدیرعامل ساتکاپ خاطرنشان ساخت: براساس تصمیم وزارت نیرو اکنون در بخش آب هر فرد یا شرکتی نیاز به استفاده از این اطلاعات و کلان داده‌ها دارد می‌تواند به راحتی استفاده کند.

وی گفت: تنها ممنوعیت استفاده از کلان داده‌ها مربوط به اطلاعات و داده‌هایی است که به امنیت وابسته است و مابقی اطلاعات در اختیار همه استفاده کنندگان قرار دارد.

علاءالدینی به تلاش این شرکت برای تبدیل شدن به شرکت توسعه‌ای اشاره کرد و گفت: براساس تصمیم وزیر نیرو و در آینده‌ای نزدیک با تصویب هیأت دولت شرکت ساتکاپ تبدیل به شرکتی توسعه‌ای خواهد شد.

وی افزود: توسعه‌ای شدن این شرکت فرصتی ایجاد خواهد کرد تا بتوان برای کمک به صنایعی که ایجاد می‌شوند یا نیاز است که بازسازی شوند، مشارکت صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق خاطرنشان ساخت: براساس این مشارکت ساتکاپ اقدام به تزریق پول با هدف ارتقا آنها و با کم‌ترین سود ممکن خواهد کرد تا این بازسازی‌ها صورت گیرد.در این زمینه بعد از سه سال روند باز گردان پول صورت خواهد گرفت تا به این ترتیب صنایع بتوانند در این مدت برای ارتقا خود اقدام کنند. وی از همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از کسب و کارهای نوپا (استارت آپ) با اختصاص تسهیلات خبرداد و افزود: منابع موجود در این شرکت و بعد از مصوب شدن توسعه‌ای، این منابع برای مشارکت استفاده خواهد شد.

علاءالدینی از در اختیار قرار دادن بازارهای موجود به استارت آپ ها به عنوان نخستین گام حمایتی نام برد و افزود: تأمین منابع مالی گام مهم بعدی است که اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هوشمند سازی کنتور چاه‌های آب کشاورزی با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، ادامه داد: با توجه به تحریم‌ها برنامه‌ریزی شده است در مدت ۲ سال ۵ میلیون کنتور هوشمند تحویل بازار شود

مدیرعامل ساتکاپ با اشاره به حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه، به وجود بیش از ۳۶ میلیون کنتور برق در کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: همچنین حدود ۲۱ میلیون کنتور آب و فاضلاب و ۵۰۰ هزار کنتور چاه‌های کشاورزی وجود دارد که می‌توان از توان شرکت‌های دانش بنیان استفاده کرد.

وی قیمت کنتورها را متفاوت دانست و در عین حال از بهتر شدن وضعیت شرکت‌ها و صادراتی شدن محصولات خبرداد.

ممانعت از ارائه برق ارزان به استخراج کنندگان رمز ارزها

خبر دیگری حاکی است وزارت نیرو از فروش برق ارزان قیمت به استخراج کنندگان رمزارزها ممانعت می کند.

دکترمصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق دیروز اعلام کرد: پیشنهاد وزارت نیرو درباره برق مصرفی ارزرمزها به دولت داده شده تا استخراج ارزرمزها معادل برق صادراتی محاسبه شود. به گفته وی، امکان شناسایی مراکز تولید ارزرمزها با توجه به مصرف بالای برق آنها وجود دارد.وی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر در بسیاری از موارد از برق غیرمجاز برای تولید این رمز ارزها استفاده می‌شود، برابر آئین نامه تکمیلی تعرفه‌ها باید نسبت به قطع آن اقدام کرد.

سخنگوی صنعت برق افزود: شناسایی این مراکز با توجه به مصرف بالای برق آنها امکان پذیر است و در صورت شناسایی این موارد نسبت به قطع برق آنها اقدام می‌شود و در صورتی که خسارتی به شبکه یا سایر مشترکین وارد شده باشد، این خسارت از مالک برابر قانون اخذ خواهد شد. در حال حاضر تعرفه این دسته از متقاضیان از طرف وزارت نیرو به هیأت دولت پیشنهاد شده است و در کمیسیون‌های تخصصی در حال رسیدگی است و به محض ابلاغ آن اطلاع رسانی خواهد شد. وزارت نیرو پیشنهاد داده تعرفه این بخش معادل برق صادراتی باشد.وی اظهار داشت: مراکز استخراج ارزهای دیجیتالی پس از کسب پروانه از مراجع ذیربط می‌توانند به شرکت‌های توزیع یا برق منطقه‌ای بسته به میزان تقاضا مراجعه کنند تا نحوه اتصال آنها به شبکه سراسری برق مشخص شود.به گفته رجبی مشهدی، یکی از راهکارهای احتمالی برای شناسایی مصرف کنندگان برق برای تولید ارزهای دیجیتال بررسی میزان مصرف قبض‌ها به صورت مقایسه‌ای در دوره زمانی مشخص است. به طور مثال میزان مصرف برق یک واحد دولتی، خصوصی، تولیدی و… در حد فاصل فروردین تا خرداد سال جاری را با مدت مشابه سال گذشته بررسی می شود که البته استخراج این رقم به تنهایی نمی‌تواند دال بر تولید رمز ارز باشد و پس از بازدید و شناسایی قطعی اقدام قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ