واحد‌های بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم فردا به بهره‌برداری می‌رسد
 

فعالان بخش خصوصی که بر اساس مجوزهای دریافتی از قوانین بودجه سال های ۹۲ تاکنون مشارکت گسترده خود را در افزایش ظرفیت تولید برق کشور آغاز کرده اند، فردا یکی از بزرگترین طرح های مشارکتی خود را با حضور معاون اول رئیس جمهوری در استان فارس مورد بهره برداری قرار خواهند داد.
به گزارش خبرنگار ما، واحد یک و دو بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم (هرکدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات) فردا با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری خواهد رسید.
مهندس حسنعلی تقی زاده مدیرعامل شرکت انرژی تابان هور که مجری واحد بخار نیروگاه جهرم است دیروز در جمع خبرنگاران گفت: نیروگاه جهرم دارای دو بخش نیروگاه گازی به ظرفیت ۹۶۴ مگاوات در شش واحد و ۴۸۰ مگاوات واحد بخار شامل سه واحد ۱۶۰ مگاواتی و در مجموع بیش از ۱۴۴۰ مگاوات ظرفیت است.
وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از دو واحد بخار این نیروگاه که در ۲۷ کیلومتری جهرم واقع شده است، بخش قابل توجهی از انرژی برق منطقه جنوب کشور تامین خواهد شد.، افزود: واحد سوم بخار این نیروگاه هم تا پایان سال سنکرون شده و پیش از پیک مصرف سال آینده به بهره برداری کامل خواهد رسید.
مجری واحد بخار نیروگاه جهرم افزود: در اجرای سیکل ترکیبی این نیروگاه، از توربین‌های بخار تایپ Eشرکت مپنا تحت لیسانس زیمنس آلمان استفاده شده است و میزان سرمایه گذاری برای احداث این دو واحد بخار بالغ بر ۲۵۰ میلیون یورو است که با مشارکت سهامداران شامل بانک های سپه، تجارت،گروه مالی ملت و پست بانک تامین مالی شده است.
وی با اظهار اینکه بهره برداری از این دو واحد بخار برای ۲۰۰ نفر بطور دائم در بخش بهره برداری و ۵۰۰ نفر در بخش بخار ایجاد اشتغال می کند، ادامه داد: این هلدینگ سرمایه گذاری به عنوان سهامدار نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه برای راه اندازی ۳ واحد بخاری در این نیروگاه حدود ۳۵۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی تسهیلات گرفته است و ساخت این واحدهای بخاری هم اینک حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. همچنین واحد بخار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی گوهران سیرجان(شهید کاظمی) به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات تا پایان تیر سنکرون می شود و بزودی به بهره برداری خواهد رسید. در نیروگاه هریس هم واحد گازی ۳۱۰ مگاواتی با سرمایه بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات ۲۳۵ میلیون یورویی صندوق توسعه ملی تا ۱۰ مرداد به بهره برداری می رسد.
تقی زاده گفت: این هلدینگ سرمایه گذاری همچنین واحد ۲۵ مگاواتیCHPبندر انزلی را تا دو ماه دیگر مورد بهره برداری قرار می دهد. از سوی دیگر با خرید نیروگاه بادی منجیل ظرفیت این نیروگاه از ۳۸ مگاوات به ۸۰ مگاوات افزایش یافته است.
مهندس حمید سرداری مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت برق حرارتی هم در این نشست خبری اعلام کرد: ظرفیت بخش گازی نیروگاه‌های کشور ۲۰ هزار مگاوات است که راندمانی حدود ۳۱ تا ۳۲ درصد دارند.
به گفته وی، با ساخت واحدهای بخار در کنار واحدهای گازی و ایجاد سیکل ترکیبی می توان این راندمان را به ۴۷ تا ۴۸ درصد ارتقاء داد.
مجری طرح‌های بیع متقابل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق قابل تبدیل به واحدهای سیکل ترکیبی را داریم، افزود: می‌توانیم ۸۵۰۰ مگاوات ظرفیت بخار به نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم بدون آنکه سوخت اضافه‌ای مصرف شود که در نتیجه چنین اقدامی، راندمان کل شبکه کشور از ۳۸ درصد کنونی به ۴۳ درصد خواهد رسید.
به گفته وی، به منظور تأمین هزینه‌های مورد نیاز برای تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از طریق قراردادهای بیع متقابل با بخش خصوصی تاکنون نیروگاه کاشان، پرند، سبلان، فردوسی، عسلویه، چابهار، ارومیه، رودشور و جهرم به بهره برداری رسیده اند و ساخت واحد بخار در نیروگاه های علی آباد، سلطانیه، زاگرس و سمنان در حال اجراست. در میان نیروگاه های دولتی هم ساخت واحد بخار و ایجاد سیکل ترکیبی در نیروگاه های ایرانشهر، گنو،ماهشهر، جنوب اصفهان، حافظ و شهید کاوه آغاز شده است.
سرداری با بیان اینکه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی بدون آلایندگی هستند، تصریح کرد: در نتیجه تبدیل این نیروگاه‌ها، سالانه ۱۲۰ میلیون یورو صرفه‌جویی در مصرف سوخت خواهیم داشت که با توجه به عمر حداقل ۲۰ ساله این نیروگاه‌ها، رقم قابل توجهی صرفه‌جویی در مصرف سوخت (صرفه‌جویی ارزی) خواهیم داشت. این در حالی است که راه‌اندازی هر واحد گازی نیروگاه‌ها با در نظر گرفتن (توربین‌های کلاس E)، هر واحد حدود ۶۰ میلیون یورو هزینه دربر دارد، البته این رقم برای راه‌اندازی هر واحد بخار ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون یورو است.
وی افزود: هم اکنون با تبدیل برخی از نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی ۳ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق در کشور افزوده شده و با تبدیل نیروگاه‌های دیگر، ۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق دیگر در کشور تولید خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ