واشنگتن مدعی آمادگی چین برای اقدام علیه کره شمالی شد
سرویس خارجی: وزیر خارجه آمریکا با اشاره به دیدار رؤسای جمهوری کشورش با چین در «فلوریدا» مدعی شد که پکن آماده اقدام علیه کره شمالی است.
در این رابطه، «رکس تیلرسون» در واکنش به تهدید موشکی و هسته‌ای کره شمالی مدعی شد: به دنبال مذاکرات اخیر پکن با واشنگتن، چین تاکید کرده است که برای اقدام آماده است.
تیلرسون همچنین گفت: رئیس جمهوری چین به وضوح موضوع را فهمیده است و من فکر می‌کنم موافق است که شرایط در شبه جزیره کره به نقطه‌ای رسیده است که باید اقدامی انجام شود. چین که نزدیکترین کشور به کره شمالی و از متحدان «پیونگ یانگ» محسوب می‌شود تاکنون به این ادعای واشنگتن پاسخی نداده است.
از طرفی، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به تهدیدات کره‌شمالی واکنش نشان داد و گفت: کره شمالی دنبال دردسر است.وی همچنین با اشاره به دیدار اخیر خود با همتای چینی‌اش در واکنش به تهدید پیونگ‌یانگ اظهار داشت: اگر چین تصمیم بگیرد که در این مسئله کمک کند که عالی است اگر نه ما این مشکل را بدون آن‌ها حل می‌کنیم !
در همین حال، کره جنوبی و چین به کره شمالی هشدار دادند که در صورت آزمایش اتمی یا پرتاب موشک قاره پیمای بالستیک، به این اقدامات واکنش جدی نشان خواهند داد. در چنین شرایطی، ناوگروه جنگی «کارل وینسون» آمریکا که قصد عزیمت به استرالیا را داشتند چند روز پس از دستور «دونالد ترامپ»، به سوی آب های کره شمالی تغییر مسیر دادند.
همزمان، وزارت وحدت کره جنوبی در بیانیه ای با اشاره به نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به آب های شبه جزیره کره تاکید کرد: کره خواستار حمله پیشدستانه آمریکا علیه کره شمالی نیست و می خواهد مساله هسته ای شبه جزیره کره به شکل صلح آمیز حل شود. از سوی دیگر، وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در واکنش به حرکت و استقرار ناوگروه جنگی ایالات متحده آمریکا در شبه جزیره کره، با نیروی پرتوان سلاح‌هایش از خود دفاع می کند و آماده جنگ با آمریکا است. در همین حال، و در بحبوحه تنش ها در شبه جزیره کره، ناو گروه نیروی دریایی روسیه در اقیانوس آرام متشکل از دو ناو جنگی وارد بندر «بوسان» کره جنوبی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ