واگذاری یک میلیون هکتار زمین برای مسکن خانه‌اولی‌ها
در جلسه علنی دیروز مجلس، ارائه گزارش مسئولان ذیربط درباره طرح ملی مسکن در دستور کار نمایندگان قرار گرفت .

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس بنیاد مسکن حضور داشتند ،وزیر کشور از آمادگی این وزارتخانه برای در اختیار قرار دادن یک میلیون هکتار زمین دولتی در اختیار پیمانکاران مسکن‌ساز خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی با اشاره به طرح رئیس جمهوری برای مسکن دار شدن مردم، اظهار داشت: طبق این طرح بافت‌های فرسوده باید احیا شوند و زمین‌های ارزانقیمت و تسهیلات بانکی تخصیص می‌یابد.

وی افزود: علاوه بر صدور پروانه ساختمانی می‌توانیم در ساخت منازل ارزانقیمت هم مشارکت کنیم و تسهیلات ارزانقیمت بدهیم؛ همچنین شهرداری‌ها موظفند برای متقاضیان مسکن تسهیلاتی به منظور ساخت خانه بدهند.

رحمانی فضلی ادامه داد: شهرداری‌ها موظف به تهیه فهرستی از اراضی بایر با قابلیت مسکن سازی هستند و باید اعلام کنند تا تسهیلات به منظور اعطای مجوز قانونی برای واحدهای فرسوده داده شود؛ همچنین تسهیلات تشویقی در این زمینه در نظر گرفته شده که بر این اساس ۵۰درصد بخشودگی عوارض و تراکم تشویقی است.

وزیر کشور افزود: بناهای بالای ۳۰سال شامل این طرح هستند که ما برای تشویق مالکان و پیمانکاران در حوزه مالیات هم مشوق‌هایی در نظر گرفته‌ایم.

وزیر کشور افزود: با اختیاری که در حوزه توزیع منابع در استان‌ها و شهرستان‌ها داریم، آمادگی همکاری با وزارت راه، بنیاد مسکن و پیمانکاران مسکن ساز وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی هم درباره طرح ملی مسکن گفت: مهمترین دغدغه وزارت راه، هموار کردن شرایط برای خانه‌دار شدن خانه ‌ اولی‌هاست.

محمد اسلامی با بیان این که تحولات مسکن رابطه معناداری با تحولات نرخ ارز دارد، گفت که وزارت راه تلاش دارد با پایدار کردن تولید مسکن از این مرحله عبور کند .

وی با بیان این که وزارت راه برنامه تولید ۴۰۰هزار واحد مسکونی برای سال‌های ۹۸و ۹۹در کنار تکمیل مسکن مهر را پیش رو دارد، افزود: شاخص مهم ما تعداد ازدواج‌هایی است که صورت می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در شورای عالی شهرسازی و معماری روانسازی کردیم تا در مکان‌هایی که لازم است برای افزایش تراکم اقدام شود یا اگر با کمبود عرصه مواجهیم، عرصه‌هایی را برای تولید مسکن در نظر بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: باید با پایدار کردن تولید مسکن بتوانیم تولید حداقل ۵۰۰هزار واحد مسکونی را هم در بافت‌های فرسوده و هم در بافت‌های جدید و شهرهای مختلف در نظر بگیریم و مسکن روستایی را به ۲۰۰هزار واحد در سال برسانیم تا اطمینان پیدا کنیم جریان تولید جریان پایداراست.

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم با تاکید بر این که با تحریم‌های اخیر مشکلی در حوزه صنعت ساختمان نداریم، گفت‌: ما وابستگی به خارج از کشور در صنعت ساختمان نداریم.

مازیار حسینی همچنین از وجود طرح‌هایی برای فروش اقساطی مسکن خبر داد و‌ اظهار داشت: بخش خصوصی در این طرح مورد توجه قرار خواهد گرفت و اختیارات به استانداران تفویض می‌شود تا با سازندگان خوشنام همکاری کند.

در جریان بررسی موضوع مسکن، حسین افشین نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر این که مشکل مسکن صرفاً با تولید مسکن حل نمی‌شود، گفت: مادامی که به بازار مسکن نگاه سرمایه گذاری باشد و سوداگری در آن وجود داشته باشد مشکل این بازار حل نخواهد شد.

همچنین علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن از تامین اعتبار برای ۷۰۰۰واحد مسکن آسیب دیده در سیل خبر داد که به گفته وی شامل ۲۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه است.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس هم با بیان این که بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰هزار واحد مسکونی نیاز است، گفت‌: متوسط افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته در کل کشور به جز تهران بیش از ۶ میلیون تومان و در تهران ۱۲میلیون تومان بوده است.

وضع مالیات بر خانه های خالی

رئیس مجلس هم با بیان این که ۵۰۰هزار مسکن اضافه در تهران و در کل ۲ میلیون مسکن اضافه در کشور وجود دارد، گفت: باید مالیات سنگین برای خانه های خالی وضع شود.

علی لاریجانی افزود: طبق قانون برنامه ششم، حدود ۹۰۰هزار مسکن باید در سال ساخته می شد که البته انجام نشد و یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن همین مساله بوده است؛ همچنین در موضوع مسکن روستایی بسیاری از روستاها به خاطر حریمی که برای آن قائل شده اند زمین کافی ندارند.

وی اظهار داشت: در شهرهای بزرگ نیاز به شهرک‌های اقماری وجود دارد که در طرح ساخت مسکن به این توجه شده است.

لاریجانی افزود: سهم کلان تسهیلات بانکی برای وام مسکن ۸.۵درصد بوده است که آقای همتی پذیرفتند آن را به ۲۰درصد برسانند تا گشایشی در زمینه تسهیلات برای ساخت مسکن فراهم شود.

رئیس کل بانک مرکزی هم گفت: سقف وام مسکن ۶۰درصد افزایش پیدا کرده است و با برنامه های دولت برای رونق تولید در سال ۹۸و پشتیبانی مالی سیستم بانکی، شاهد رونق تولید مسکن در سال جاری هستیم.

دراین جلسه نمایندگان هم بر لزوم تامین زمین ارزان و افزایش تسهیلات ساخت و خرید مسکن تاکید کردند.

معادله بی هویتی رژیم صهیونیستی

رئیس مجلس همچنین درآغازجلسه علنی گفت: ملت ایران، معامله بزرگ قلابی قرن را به معادله بی هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل کردند.

لاریجانی افزود: اگر طرفین به دنبال حل دموکراتیک مساله فلسطین هستند، باید به راه‌حل مقام معظم رهبری در رجوع به آرای ملت فلسطین مراجعه کنند.

رئیس مجلس در زمینه وظیفه دولت و مجلس در شرایط فعلی کشور تصریح کرد: توجه به استقلال و کارآفرینی مهمترین وظیفه دولت و مجلس است. خصوصاً توجه به مساله مسکن که مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی خود اعلام کرده است ۵۰تا ۸۰درصد درآمد متوسط افراد جامعه را مصرف می‌کند.

وی گفت: بیرون کشیدن زمین از بورس بازی و طرح فراگیر در ساخت و ساز مسکن از جمله مهمترین اقداماتی هستند که در این زمینه می‌توان انجام داد.

رئیس مجلس سپس با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری فرانسه گفت: آقای مکرون اگر در خط و نشان کشیدن تبحر دارد، به مسائل داخلی کشور خود بپردازد که تا دیگر شاهد کشته های زیاد در اعتراضات داخلی فرانسه نباشد.

نمایندگان مجلس با کلیات لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو موافقت کردند.

مجازات اعدام برای اسیدپاشی با قصد ایجاد رعب

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی فساد فی الارض محسوب شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در جلسه علنی دیروز، تبصره الحاقی به ماده ۱ این طرح را با ۱۶۱ رأی موافق، به تصویب رساندند که براساس آن در مواردی که اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه باشد به نحوی که موجب ناامنی در جامعه شود؛ اقدام مرتکب افساد فی الارض محسوب و به مجازات آن محکوم می‌شود.

طبق قانون مجازات اسلامی برای اتهام افساد فی الارض اشد مجازات یعنی اعدام در نظر گرفته شده است، اما در مواردی هم احکامی دیگرمانند قطع دست و پا یا تبعید صادر می‌شود.

در ادامه تبصره الحاقی به ماده ۵ در زمینه پیش بینی و اختصاص هزینه‌های این ماده در بودجه سالانه با درخواست صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مورد بررسی قرار گرفت که فاطمه حسینی پیشنهاد حذف این تبصره را مطرح کرد. در ادامه نمایندگان به پیشنهاد حذف فاطمه حسینی رأی دادند و این تبصره از متن طرح حذف شد.

در جریان بررسی اصلاحات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی طیبه سیاووشی هم پیشنهادی را برای محدود کردن خرید و فروش اسید مطرح کرد و گفت: براساس این پیشنهاد کسانی که می‌خواهند اسید بخرند باید مدارک هویتی ارائه دهد.

او همچینن در ارائه پیشنهاد خود یک فیلم دو دقیقه‌ای از قربانیان اسید پاشی در صحن مجلس به نمایش گذارد که سهولت دسترسی به اسید در آن مورد اشاره قرار گرفته بود.

در نهایت نمایندگان با ۶۸ رأی موافق، با پیشنهاد محدود کردن خرید و فروش اسید مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس همچنین با کلیات لایحه موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو موافقت کردند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ