ورود هوش مصنوعی به عرصه روزنامه نگاری
 

هوش مصنوعی در همه جنبه های زندگی بشر در حال تغییر دادن تعاملات انسانی است. از نحوه مدیریت کسب و کار گرفته تا چگونگی دسترسی به امکانات بهداشتی و رفاهی و راه های انتقال اخبار و مواجهه با آنها.
هوش مصنوعی به سرعت در حال متحول کردن دنیای خبر است. نتیجه این می شود که روبات ها
کارهایی که مستلزم تکرار هستند را انجام خواهند داد. با محول شدن بخشی از امور خبری به روبات های
برخوردار از هوش مصنوعی، نیروی خبری انسانی فرصت بیشتری خواهد داشت تا کارهایی را که به بهترین نحو می تواند انجام دهد را بر عهده بگیرد؛ تحقیق و پژوهش، طرح پرسش های مهم، داستان پردازی و خبرنویسی و بیان اتفاقات از آن جمله اند.
امروزه از هوش مصنوعی برای نوشتن خلاصه رخدادها استفاده می شود. برای مثال، خبرگزاری بلومبرگ نیوز با بهره گیری از هوش مصنوعی صدها گزارش درباره درآمدهای شرکتی می نویسد و آسوشیتدپرس با استفاده از این فناوری مقالاتی راجع به لیگ قهرمانی بیس بال منتشر می کند. به عقیده مدیر ابتکارهای استراتژیک واشنگتن پست، به زودی هوش مصنوعی به یاری ما خواهد آمد تا مطالب و اخباری مطابق با سلیقه شخصی هر کدام از مخاطبین بنویسیم و عرضه کنیم. همچنین در حال حاضر هوش مصنوعی برای تحلیل مقادیر زیاد داده به کار می رود. این به روزنامه نگارها کمک می کند تا روند وقایع سیاسی ـ اجتماعی یا ناهنجاری هایی که تحقیقات بیشتر را می طلبند یا می توانند موضوع اخبار دیگر باشند را شناسایی و شکار کنند.
«جک لول»، رئیس دپارتمان روزنامه نگاری و ارتباطات دانشگاه «لیهای» (Lehigh) پنسیلوانیا معتقد است دانشجویان رشته روزنامه نگاری و ارتباطات باید اطلاعات زیادی درباره هوش مصنوعی داشته باشند تا بتوانند تغییراتی که در دنیا رخ می دهند را به خوبی گزارش کنند. درک هوش مصنوعی همچنین به متخصصین آینده صنعت رسانه این توانایی را می دهد تا در اکوسیستمی خبری کار کنند که در آن روبات ها عهده دار نگارش اخبار هستند.
در پنجمین کنفرانس روزنامه نگاری جهان که در شهر پاریس برگزار خواهد شد، لول ایده هایی راجع به این که چطور می توان هوش مصنوعی را در بین واحدهای درسی مقدماتی دانشجویان سال اول ارتباطات جمعی گنجاند عنوان خواهد کرد. این دیدگاهی برخواسته از تجربه است، چون او اکنون سه ترم است که درس رسانه و جامعه را با واحدی متمرکز روی هوش مصنوعی تدریس می کند.
جک لول و همکارانش تصمیم گرفتند راهی پیدا کنند تا اساتیدی مانند او که از علوم رایانه اطلاعات زیادی ندارند بتوانند واحد هوش مصنوعی را از همان ترم های آغازین در دروس رشته روزنامه نگاری بگنجانند. این پژوهشگران می خواهند دانشجوها را آماده کنند تا نه فقط بتوانند تغییر و تحولات ناشی از ورود هوش مصنوعی را گزارش دهند، بلکه کمک کنند تا آینده این فناوری هم در جامعه و هم در رشته خبرنگاری سازماندهی شود. آنها همچنین بر اهمیت معرفی هوش مصنوعی به همه دانشجوهای
رشته های غیر فنی تأکید دارند.
لول در کلاس های خود پیش از دست و پنجه نرم کردن با موضوع جدال انگیز هوش مصنوعی و حرفه خبر، مقدمه ای از تاریخچه هوش مصنوعی را برای دانشجویان شرح می دهد و سپس به موضوع جایگاه فناوری در تکامل رسانه طی قرن بیستم می پردازد.
دانشجویان درس رسانه و جامعه در دانشگاه لیهای، تغییرات ناشی از حضور هوش مصنوعی را فرصتی برای روزنامه نگارها می دانند تا زمان بیشتری را به کارهای اصلی تر این حرفه اختصاص دهند. زمانی که در دهه ۱۹۹۰ اینترنت برای نخستین بار حرفه روزنامه نگاری و جوامع را تحت تأثیر قرار داد، دانش و مهارت های لازم در اختیار دانشجوهای دانشگاه لیهای قرار گرفت تا در همان مراحل اولیه ورود اینترنت به این عرصه کار خود را با آن درهم بیامیزند. از سوی دیگر آنها آماده شدند تا با تغییرات فناوری خود را تطبیق دهند و مهارت لازم را در کنار آمدن با تغییراتی که در آینده با آنها رو به رو خواهند شد به دست آورند. در حال حاضر نیز دانشجوهای روزنامه نگاری ابتدا باید یاد بگیرند چطور خود را با هوش مصنوعی سازگار کنند و روی آن تأثیر بگذارند، سپس با تغییراتی که در فناوری ها
ایجاد خواهند شد مواجه شوند.
اگر چه بسیاری از دانشجوهای جک لول مطالبی درباره یادگیری ماشین شنیده اند و بر این باور هستند که ماشین ها می توانند یاد بگیرند اما تعداد کمی از آنها به معنای واقعی مفهوم آن را درک می کنند یا از چگونگی عملکرد آن آگاهی دارند. این که فرایندهای تازه یادگیری عمیق و شبکه های عصبی تا چه حد پیشرفته تر از یادگیری ماشین هستند که چند سال پیش مطرح شدند، موضوع مورد بحث این کلاس ها است.شخصیت های علمی مانند «استیون هاوکینگ»، فیزیکدان نظری و نیز کارآفرین های حوزه فناوری از جمله «ایلان ماسک» ترس از این داشته و دارند که هوش مصنوعی با ریتم شتابزده در حال گسترش یافتن است و ممکن است خطری برای بشر به همراه داشته باشد. به همین خاطر لول و همکارانش در تلاش هستند تا این ایده را نهادینه کنند که اشخاص از رشته های مختلفی مثل فلسفه، روان شناسی، حقوق، اخلاقیات و روزنامه نگاری می توانند
به جهت دهی و مهار کردن هوش مصنوعی کمک کنند تا این فناوری از یک عامل پیش برنده به عاملی تهدید کننده تبدیل نشود. همه کسانی که در زمینه نرم افزار و سخت افزار آموزش دیده اند لزوماً آمادگی لازم برای درک اثرات اجتماعی، روان شناختی و فرهنگی هوش مصنوعی را ندارند.
واحد رسانه و جامعه به این منظور در دانشگاه لیهای طراحی شده که یک تعریف کاربردی از هوش مصنوعی، تاریخچه مختصری از سیر تحولات آن و مروری بر انواع هوش مصنوعی و برخی چالش های اخلاقی که از آن ناشی می شوند را برای دانشجوها فراهم آورد.
با این که هنوز برای نتیجه گیری زود است اما بازخورد دانشجوها نسبت به این واحد درسی مثبت بوده است. نظرسنجی های بعد از کلاس نشان می دهند که ۹۵ درصد از دانشجوها به شدت موافق این هستند که آگاهی از هوش مصنوعی تجربه ارزشمندی بوده است. ۹۵ درصد از آنها هم با قاطعیت قبول دارند که روزنامه نگارها باید آموزش هایی راجع به هوش مصنوعی کسب کنند و بالاخره ۸۵ درصد هم تأکید زیادی بر این دارند که در سال های تحصیل، سطح اطلاعات خود را درباره هوش مصنوعی بالا خواهند برد.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ