وزیر ارشاد: تک نرخی شدن راه حل از بین بردن التهاب بازار کاغذ است
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌حل از بین بردن التهاب بازار کاغذ را تک نرخی شدن آن دانست و گفت: اگر سیستم تک نرخی و آزاد فقط برای کاغذ اعمال شود، قیمت مطبوعات و نشر غیرقابل تحمل می شود ولی اگر تمام محصولات تک نرخی شود، این التهاب قابل مدیریت است.

به گزارش ایرنا، «سیدعباس صالحی» در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس که معاونان وی نیز حضور داشتند، اظهار داشت: نیاز سالانه کشور در بخش کاغذ ۴۰۰ هزار تن است که کاغذ مطبوعات و نشر دارای سهم ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تنی هستند. وی افزود: تلاطم‌های ارزی در سال گذشته و فاصله قابل توجهی که بین ارز کالاهای اساسی و بازار آزاد وجود داشت،به التهاب بازار کاغذ دامن زد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گزارشی از توزیع کاغذ در ۱۴ ماه گذشته اشاره کرد و یادآور شد: میزان کاغذ روزنامه‌ای ترخیص شده در پنج ماه منتهی به شهریور سال ۹۷ حدود دو برابر هشت ماه پس از آن بود و این امر نشان می‌دهد کارگروه جدید حل بحران کاغذ نقش قابل توجهی در کنترل بازار ایفا کرد.

صالحی با یادآوری این که ۲۰ هزار تن حواله کاغذ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۱۳۰ هزار تن خارج از این وزارتخانه داده شده است، ادامه داد: دو مسئله در حوزه کاغذ وجود دارد؛ نخست آن که عده‌ای ارز گرفتند و کاغذ نیاوردند و دوم آن که عده‌ای کاغذ وارد کرد‌ند ولی مشخص نیست آن را کجا بردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری همکاری تنگاتنگ کمیته حل بحران کاغذ با سازمان تعزیرات، راه‌حل از بین بردن التهاب بازار کاغذ را تک نرخی شدن آن دانست.

صالحی توضیح داد: اگر سیستم تک نرخی و آزاد فقط برای کاغذ اعمال شود، حتماً قیمت مطبوعات و نشر برای مصرف‌کننده و تولید‌کننده غیرقابل تحمل خواهد بود ولی اگر تمام محصولات تک نرخی شود، شاید بتوان این التهاب را مدیریت کرد. وی در این جلسه همچنین بر تسریع در آزاد شدن کاغذ وارداتی از گمرکات تأکید کرد.

انتظامی: ۱۸۰۰ پرونده کاغذ در راستای شفافیت آماده شد

حسین انتظامی رئیس کارگروه حل بحران کاغذ نیز در این جلسه اظهار داشت: ۸۷۲ میلیون دلار از سوی بانک مرکزی برای هفت تعرفه گمرکی در حوزه کاغذ تأمین شده ولی آنچه که از سوی ما تأیید می‌شود، ۲۷۰ میلیون دلار کاغذ وارد کشور شده که عبارتند از کاغذ روزنامه‌ای، چاپ و تحریر، چاپ و تحریر رند، بالکی و NWC.

وی با یادآوری این که ۱۸۰۰ پرونده در راستای شفافیت در این موضوع بر روی سایت مربوطه وجود دارد، تصریح کرد: از زمان تشکیل کارگروه جدید، کاغذهای وارداتی با نظارت آن توزیع شده، ضمن آن که نامه‌ای به سازمان تعزیرات نگارش شده و جدول افراد و شرکت‌هایی که بدون اطلاع مبادی رسمی کاغذ وارد کرده‌اند، اعلام شده است.

رییس سازمان سینمایی همچنین در این جلسه به ارائه گزارش از مسائل مالی این سازمان پرداخت و گفت: شفافیت هزینه‌کرد بودجه و اعتبارات در این سازمان از اهم مسائل است زیرا یکی از مشکلات حوزه فرهنگ آن است که بخش قابل توجهی از اعتبارات صرف مسائلی می‌شود که جنبه پشتیبانی دارد. انتظامی ادامه داد: در همین راستا دو اقدام صورت گرفته و فعالیت مدرسه ملی سینما و موسسه رسانه‌های تصویری متوقف شد؛ اگرچه اقدامات مدرسه ملی سینما در جای خود پسندیده است ولی در شرایط محدودیت بودجه در اولویت نیست.

وی همچنین با تاکید بر حمایت از جوانان فیلمساز به اختصاص اعتبار ۷ میلیارد تومانی در این حوزه اشاره کرد و توضیح داد: بر حمایت از جوانان اصرار داریم و تأکید شده که دستورالعمل‌های حمایتی حداکثر تا پایان خرداد ماه هر سال منتشر شود زیرا یکی از معانی مهم شفافیت، پیش‌بینی پذیری است.

رییس سازمان سینمایی با یادآوری این که پنج میلیارد تومان از این اعتبار ۷ میلیارد تومانی برای جوانان شهرستانی اختصاص داده شده، درباره اولویت‌های این سازمان افزود: فیلم‌های تولیدی با مشارکت فارابی از اهم این موارد است و امسال نیز بنا داریم فیلم «ریگی ۲» در ادامه فیلم «شبی که ماه کامل شد» را با مضمون عملیات دستگیری ریگی بسازیم.

انتظامی اضافه کرد: پیش‌تر از این عنوان می‌شد که فروش فیلم‌هایی با جنبه‌های ملی و ارزشی پایین است اما در سال ۹۷ این فیلم‌ها اقبال و فروش زیادی داشتند.

خدادی: دستگاه‌ها رسانه‌مدار باشند؛ نه رسانه‌دار

همچنین محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر ضرورت فراهم کردن بستر اطلاع‌رسانی گفت: دستگاه‌ها باید به جای رسانه‌دار بودن، رسانه‌مدار باشند زیرا در شرایط کنونی هر کدام از دستگاه‌ها خودشان دارای روزنامه و رسانه هستند که این امر مانع از ارتباط رسانه با دستگاه می‌شود و جریان رسانه را تضعیف خواهد کرد.

وی همچنین به توزیع ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه مطبوعات، رتبه‌بندی مطبوعات، بیمه خبرنگاران و تفاهم‌نامه با صندوق توسعه هنرمندان اشاره کرد و ادامه داد: قانون تبلیغات نیاز به ترمیم دارد و با توجه به اینکه سبک تبلیغاتی وارد دنیای جدید شده، ما نیز باید بتوانیم صدای خود را به سایر کشورها برسانیم و با دیگر کشورها در مدل اطلاع‌رسانی شریک شویم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ