وزیر ارشاد: صدای وحدت در سال۲۰۱۷ از مشهد به جهان اسلام منعکس می‌شود ‏
 

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: همزمان با آغاز رسمی رویداد مشهد ۲۰۱۷نشست شورای سیاستگذاری پایتخت فرهنگ اسلامی ـ مشهد ۲۰۱۷ برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست بر احیای مکتب خراسانی و ترویج فرهنگ رضوی تأکید کرد.
صالحی امیری همچنین با اشاره به حضور رئیس‌جمهوری در آیین گشایش این رویداد فرهنگی، افزود: احیای هویت ایرانی و اسلامی هدف برنامه‌های ۲۰۱۷ است.
وی یاد آورشد: ما ایرانیان به سفره پربرکت و معنویت حضرت ثامن الحجج‌(ع) نیازمند هستیم و این شهر نیازی به ما و انتخاب آیسسکو ندارد.
صالحی امیری با اشاره به این که آنچه در شورای سیاستگذاری رویداد مشهد ۲۰۱۷ و شورای هماهنگی این رویداد در ۲ سال اخیر انجام شد، همه مقدمه‌ای برای یک هدف بزرگتر و والاتر است،گفت: این افتخار نصیب ما ایرانیان شده که مشهد را پایتخت فرهنگی بنامیم که امروز جهان بویژه دنیای اسلام بیش از هر زمان نیازمند و تشنه معنویت رضوی است و هدفی را که در این ۲ سال دنبال می‌کنیم، گسترش فرهنگ معنوی رضوی در جهان اسلام است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خراسان رضوی در گذشته تاریخی خود چهارراه تحولات مذهبی و فرهنگی و قومی و مبدا و مقصد بسیاری از بزرگان و فرهیختگان بوده و بسیاری از بزرگان ایران و جهان اسلام از مکتب خراسان رضوی برخاسته‌اند.
وی احیای مکتب خراسان رضوی را هدف دوم این رویداد اعلام کرد وگفت: حرم مطهر رضوی چشمه جوشان مشهد و خراسان رضوی است که می‌تواند همه انسان‌های تشنه معنویت و خسته این دنیای پرآشوب را سیراب کند.
صالحی امیری افزود: پیام دیگر این رویداد به دنیا آن است که در شرایطی که امروز دنیای اسلام در جنگ و خشونت و دیدگاه‌های تکفیری می‌سوزد، تنها راه نجات، بازگشت به معنویت و فرهنگ صلح، معنویت و اخلاق است.
‏وی با اعلام این که رمز مشهد و حضور بارگاه ثامن الحجج‌(ع) در این نقطه، نیازمند واکاوی دیگری است، گفت: اگر امروز بنا باشد ما به دنبال امنیت باشیم سال ۲۰۱۷ مشهد را به عنوان امن‌ترین نقطه جهان به دنیا معرفی می‌کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هدف دیگری که از این رویداد پیگیری می‌شود، فراخوانی و دعوت از همه جهانیان به ویژه جهان اسلام برای سفر به این شهر امن است.
وی هدف دیگر را احیای هویت دینی، ایرانی و اسلامی دانست و گفت: تمدن بزرگ ما در خراسان می‌تواند پرچمدار تمدن نوین اسلامی باشد که رهبر معظم انقلاب هم بارها بر احیای این تمدن نوین تاکید داشته اند.
به گفته او، می‌توانیم احیاگر تمدن نوین اسلامی از مشهد در سال ۲۰۱۷ باشیم و اگر بناست تمدن ایرانی و اسلامی با ادبیات نوین احیا شود، نقطه ثقل و مرکزی حرکت این تمدن از این خطه خواهد بود.‏
برافراشتن پرچم وحدت ‏
‏او هدف محوری دیگر در سایه این امر را وحدت جهان اسلام دانست و افزود: امروز از مناقشه جهان اسلام بیش از هر زمان دشمنان ما سود می‌برند و مشهد ۲۰۱۷ می‌تواند پرچم وحدت و معنویت را از این خطه بر فراز مناره اسلام به اهتزاز درآورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: زبان وحدت در ۲۰۱۷ از خراسان و مشهد بلند می‌شود و صدای وحدت در این سال از مشهد به جهان اسلام منعکس خواهد شد.
صالحی امیری افزود: رویداد مشهد ۲۰۱۷ نباید فقط محدود به جغرافیای خراسان شود و در سراسر کشور در آستانه دهه فجر تا دهه فجر ۹۶ باید همه شهرها و استان‌ها و همه جشنواره‌ها رنگ و بوی رضوی داشته باشد.
وی گفت: در این میان باید تصویر مشهد ۲۰۱۷ در چهار جشنواره بین المللی فیلم فجر، موسیقی، تئاتر و شعر محسوس باشد و فرهنگ رضوی در سراسر دنیای اسلام و جهان فراگیر شود و همه جا رنگ و بوی مشهد رضوی داشته باشد.
اوافزود: از سویی از چهار گروه انتظار ویژه است از جمله روحانیون و حوزه‌های علمیه که انتظار می‌رود در محافل و آیین‌های مختلف احیای فرهنگ رضوی را در دستور کار خود قرار دهند و دانشگاه و نخبگان نیز در دانشگاه‌ها، گفتگوها و کرسی‌های آزاد اندیشی را بر مبنای احیای مفهوم مشهد ۲۰۱۷ و فرهنگ رضوی قرار دهند.
به گفته صالحی امیری نهادهای مردمی گسترده در کشور نیز باید تلاش کنند در حوزه فعالیت‌های خود تصویر مشهد ۲۰۱۷ را احیا کرده و موسسات فرهنگی که بیش از ۶۰۰۰مورد است و صدها نهاد مردمی، مساجد،تکایا، مداحان، نویسندگان و اصحاب دارای تریبون در کلام، سخن و تحلیل به این مساله مهم یعنی احیای گفتمان نبوی و رضوی بپردازند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اصحاب رسانه و رسانه ملی نیز باید بخشی از ظرفیت خود را در اختیار احیای فرهنگ رضوی در کشور قرار دهند و هنرنمایی در مشهد و خراسان رضوی برای ارائه هنر اسلامی و ایرانی به دنیا در قالب اعزام گروه‌های مختلف هنری به جهان اسلام مورد توجه قرار گیرد.
صالحی امیری احیای گفتگوی میان کشورها وادیان و فرق اسلامی در سال ۲۰۱۷ به میزبانی مشهد را از دیگر زمینه‌های مهم این رویداد دانست و گفت: مشهد دعوت کننده همه نحله‌ها و فرقه‌های مذهبی و ادیان دینی است و این حرکت پیامی روشن دارد که گفتگو عامل وحدت و قرابت و عامل محوری برای کاهش تنش‌ها است.
وی این روز را برای مشهد پرافتخار و زمانی فرخنده برای خراسان رضوی و از روزهای زیبای ملت ایران و تاریخی ارزشمند برای جهان اسلام دانست و از تلاش‌های تمامی مسئولان و دست اندرکاران این رویداد بویژه علی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی کرد.‏
آیین رسمی آغاز رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین با تأکید بر انجام گفتگو میان ادیان در رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام، افزود: مشهد ۲۰۱۷باید به نماد دیپلماسی اسلامی در جهان تبدیل شود.
علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی نیز در این آیین از رئیس‌جمهوری و دولت برای تصویب تامین بودجه این رویداد فرهنگی قدردانی کرد.
وی اعلام کرد: در بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی، به نقاط فرهنگی توجه نشده بود که با کمک شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، ۱۴ نقطه و خانه تاریخی در اطراف مرقد مطهر امام رضا‌(ع) شناسایی و خریداری شد. ‏
استاندار خراسان رضوی با اشاره به پیشینه پژوهی پایتخت‌های فرهنگی در اروپا و جهان اسلام توسط ستاد رویداد فرهنگی مشهد ۲۰۱۷، افزود: یکی از بزرگترین عواملی که می‌تواند برای گفتمان سازی و ظرفیت گفتگو بین ملل اسلامی استفاده شود، ارتباط دانشگاه‌های خراسان رضوی با واحدهای علمی جهان اسلام است. رشیدیان یاد آورشد: با توجه به وجود مرقد امام رضا‌(ع) در مشهد که امام گفتگوها بین ادیان بودند و نیز وجود حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های مطرح در این شهر، مشهد باید به شهر گفتگوی علمی و فقاهتی تبدیل شود و مکان گفتمان بین ادیان و نحله‌های اسلامی باشد تا از این رهگذر وحدت و همدلی امت اسلامی تامین شود.
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سایت دانشگاه فردوسی مشهد، شامل ۳۰۰صفحه اطلاعات پژوهشی دانشگاه به نشانی ‏‎ kahkdUm.ac.ir‏ نیز رونمایی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ