وزیر ارشاد: قیام گوهرشاد از زاویه هنر به نسل آینده منتقل می‌شود
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با جمعی از هنرمندان گفت: قیام مسجد گوهرشاد در کنار ظرافت و فضای هنری مسجد به نسل آینده منتقل شد و اگر تاریخ شفاهی نبود و هنرمندان به این موضوع نمی‌پرداختند، این واقعه زنده نمی‌ماند.

به گزارش ایرنا ، سید عباس صالحی در دیدار با جمعی از هنرمندان در مورد قیام مسجد گوهرشاد، اظهار داشت: تعلق به مسجد گوهرشاد برای هر ایرانی وجود دارد، مجموعه‌ای از آثار هنری که در این مسجد وجود دارد، نمایه‌ای از یک خلاقیت هنری است، این نگاه هنری در خاطره همه ایرانیان نقش بسته است. کتیبه‌ها و نقش‌بندی‌های مسجد گوهرشاد به عنوان یک اثر هنر ایرانی مطرح است و برای هر زائر در هر دوره‌ای جذاب است. وی ادامه داد: فضای هنری مسجد گوهرشاد نقطه ورود به یک عالم خاص است، این مکان در سبک معماری و هنر قدسی خود شبیه مسجد شیخ لطف الله است و این بعد هنری چند صد سال است که ادامه دارد.

صالحی ابراز داشت: مسجد گوهرشاد از زاویه‌های مختلف در تاریخ ما جایگاه خاصی دارد و امروز هنرمندان از نگاه‌های مختلف این حادثه را زنده نگه داشتند و نسلی که این حادثه را ندیده است می‌تواند از این آثار نسبت به جنبه‌های مختلف این اتفاق آگاهی پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: مدلی از کارهای متنوع خوب در مورد این واقعه شکل گرفته است، برخی از حوزه‌ها ممکن است هنوز این فرصت را پیدا نکرده باشند که در قالب این موضوع اثری خلق کنند، با این وجود خوشبختانه هسته‌ای به وجود آمده تا بزرگی این اتفاق بیشتر نشان داده شود زیرا تأثیرات و پیامدهای این قیام کمتر بازآفرینی شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر حادثه گوهرشاد این فرصت را پیدا کرده که نمونه‌های کار مؤثری در مورد آن خلق شود، امروز مخاطب عام بیشتر به سمت محصولات چند رسانه‌ای حرکت می‌کند و اگر ما بتوانیم آثاری با قالب‌های چند محصولی ارائه کنیم موفق خواهیم بود.

آریا عظیمی‌نژاد از موسیقیدانان کشور نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ساخت اثر موسیقایی گوهرشاد تصریح کرد: اولین انگیزه من برای ساخت این قطعه ایجاد نوگرایی با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی بود و این شاید در تضاد با نسل نو بود، سختی و سنگینی این اتفاق می‌توانست در قالب موسیقی به نسل امروز منتقل شود و به نظرم از این دست اتفاقات کم در تاریخ ما وجود ندارد که می‌توان بر روی آنها کار کرد.

حجت اشرف‌زاده از خوانندگان جوان کشور با بیان اینکه قطعه گوهرشاد تجربه جدید و متفاوتی بود، گفت: چرایی خواندن این قطعه به تاریخ زندگی من در شهر مشهد بر‌می‌گردد، خاطرات دوران کودکی من در کوچه‌های مشهد سپری شد و به همین منظور به این کار علاقه داشتم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ