وزیر اقتصاد: با همه ابزارهای ممکن تورم را کنترل می‌کنیم
 

برای افزایش سهم تعاون در اقتصاد باید زیرساخت‌های لازم فراهم شوند و این موضوع قطعاً در دستور کار دولت خواهد بود.

این مطلب را فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه مراسم روز جهانی تعاون و سالروز بیست و پنجمین سال تأسیس اتاق تعاون ایران که با حضور سخنگوی دولت، رئیس اتاق تعاون ایران و جمعی از نمایندگان مجلس برگزارشد، در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

وی با اشاره به سهم پایین تعاون در اقتصاد کشور گفت: در این زمینه رویکردهای مختلفی وجود دارد که بخشی از آن به حاکمیت و دولت بر می گردد.

دژپسند درباره آخرین وضع تورم گفت: ما سه نوع تورم سالانه، نقطه به نقطه و ماهانه داریم که خوشبختانه تورم ماهانه روند کاهشی پیدا کرده است و دولت مصمم است به کمک تمامی ابزارها و امکاناتی که در اختیار دارد و با سیاستگذاری‌ها و اقدامات کلان اقتصادی، تورم را مدیریت ‌کند و مانع از این شود که افزایش یابد.

وی همچنین در این مراسم با تاکید بر اینکه در سال جاری باقی مانده سهم دولت در ۱۸ بنگاه بورسی را واگذار می کنیم، از بازنگری در روش‌های واگذاری خبر داد و اظهار داشت: ما اگر بخواهیم اقتصاد ایران را در شرایط فعلی نگاه کنیم با دو پدیده مواجه هستیم. پدیده نخست تحمیل تحریم ظالمانه خارج از عرف و معادلات بین المللی است و پدیده دوم که اتفاق میمونی برای اقتصاد کشور است، اهتمام و اراده نظام برای واگذاری تصدی های اقتصادی به بخش غیردولتی است.

وزیر اقتصاد با تاکید براینکه این دو پدیده، نگاه‌مان به اقتصاد کشور به ویژه در حوزه تعاونی ها را متحول می کند، افزود: وقتی صحبت از تحریم می شود یکی از راهکارهای غلبه بر آن افزایش نقش مردم در اقتصاد است که در مسیر مردم بنیان کردن اقتصاد، تعاونی ها به واسطه اینکه سرمایه سالاری و واسطه گری انحصاری را در ذات خود ندارند بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه ما ناگزیر به افزایش مداخله نهادها، دستگاه ها و بنگاه های مردم بنیان در اقتصاد هستیم، ادامه داد: تعاونی ها به طور مشخص در دو مولفه تامین و توزیع کالاها و همچنین افزایش سهم در اقتصاد می توانند نقش‌آفرینی کنند. دژپسند افزود: در دوره ای که دشمن ورودی منابع و کالاها را محدود می کند تا با خیال باطل خود مردم را مقابل نظام قرار دهد، تعاونی‌ها می‌توانند این تهدید را تبدیل به فرصت کنند تا هم در حوزه رفع مشکل نظام توزیع کالاها و هم افزایش سهم تعاون در اقتصاد موثر واقع شوند.

وی به هدفگذاری سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی بر اساس سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره کرد و افزود: امروز سهم تعاون در اقتصاد ملی حداکثر ۶ تا ۷ درصد است و تا هدف ۲۵ درصدی فاصله زیادی داریم و برای اینکه این هدف را محقق سازیم باید از فرصت های اقتصاد تعاونی به بهترین نحو استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه تامین و توزیع کالاها از مجاری تعاونی ها یک فرصت بی نظیر برای شکافتن راه‌های محدود شده دولت در جهت تامین کالاهای اساسی مردم است، ادامه داد: امروز با کمک اتاق تعاون ایران، سامانه مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی (مهتا) رونمایی شد تا از طریق این سامانه نظام تامین و توزیع کالاهای اساسی مدیریت شود.

وی تاکید کرد: ما در سال ۹۸ اصرار داریم شرکت‌های سودآور را واگذار کنیم؛ ضمن اینکه تجربه ادوار گذشته نشان داده واگذاری به صورت نقد و اقساط چالش برانگیز است و به همین دلیل قرار است واگذاری ها صرفاً به صورت نقد باشند.

این عضو کابینه دولت بنگاه داری را یکی دیگر از نقش آفرینی های بخش تعاون در اقتصاد عنوان کرد و ادامه داد: موضوع واگذاری ها را به عنوان رویکرد اصلی دولت در دستور کار قرار دادیم و این موضوع چند بار مورد تاکید رهبر انقلاب هم قرار گرفت.

وی افزود: در رابطه با این سیاست اصرار داریم در سال جاری باقیمانده سهم دولت در بنگاه ها را در قالب ۱۸ شرکت بورسی واگذار کنیم و پس از آن هم شرکت‌های غیربورسی در دستور کار قرار دارند.

دژپسند همچنین با تاکید بر اینکه روش های واگذاری را هم باید بازنگری کنیم، ادامه داد: روش های واگذاری مدیریت، اجاره به شرط تملیک و حتی روش ترکیبی از این دو از جمله مدل های واگذاری هستند که بر آنها متمرکز شدیم.

وی افزود: ما برای تعاونی ها فرش قرمز پهن می‌کنیم اما افزایش سهم آنان در اقتصاد کشور مستلزم آمادگی این بخش با محوریت اتاق تعاون است.

وزیر اقتصاد همچنین در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: هر نوع مالیاتی که اخذ شده و می‌شود با استناد به تکالیف قانونی و به موجب قانون است.

وی درپاسخ به این سوال که گفته می‌شود دریافت مالیات از خریداران سکه به آن دلیل که هنگام معامله با خریداران اعلام نشده و قانون در این زمینه نمی‌تواند عطف به ماسبق شود، گفت: این مالیات براساس قانون مالیات بر عملکرد گرفته می‌شود و قانون مالیات بر عملکرد کاملا متعلق به عملکرد افراد درگذشته است.

دژپسند با بیان اینکه قانون در این زمینه به ما اجازه داده که حتی تا ۱۰ سال گذشته هم عملکرد افراد را بررسی و مالیات مشمول را وصول کنیم، درباره رای اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر غیر قانونی بودن اخذ مالیات از خریداران سکه گفت: یکی از مواردی که در قانون اساسی برآن تصریح شده وضع و معافیت‌های مالیاتی است؛ بنابراین باید هرنوع دریافت یا معافیت مالیاتی براساس قوانینی باشد که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

وی با تاکید براینکه دولت در این زمینه هیچ اختیاری ندارد، افزود: البته دیوان عدالت اداری حق دارد در این زمینه بررسی‌های خودش را داشته باشد، اما آنچه همکاران من انجام داده‌اند به موجب تکالیف قانونی است و اگر معافیتی قرار باشد در این زمینه اعمال شود باز هم به قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

وزیر اقتصاد اعلام کرد: کار اجرایی وصول مالیات از سکه‌های پیش فروش شده آغاز شده و زمان پایان آن هم بستگی به همکاری مؤدیان مالیاتی دارد.

ربیعی، سخنگوی دولت هم در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف اصلی تحریم‌های آمریکا متلاشی کردن جامعه ایران و انزوای ذهنی جامعه است، اما مردم ما با روح تعاون و مشارکت از این دوره عبور خواهند کرد.وی تصریح کرد: ما امیدواریم سختی دوران تحریم را مدیریت کنیم و در جلسه آینده سران قوه تصمیماتی اتخاذ می‌شود تا حمایت بیشتری از طبقات پایین اجتماعی صورت گیرد. سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهوری هم بر بهبود شرایط اقتصادی مردم تاکید دارد و برنامه‌های مختلفی در این زمینه مطرح است.

وی افزود: امسال بیش از ۸ هزار میلیارد تومان برای حمایت اجتماعی به صورت عمده در حوزه اقلام خوراکی و بیمه زنان سرپرست خانوار اختصاص یافته است.

در این مراسم از سامانه مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی «مهتا» که توسط اتاق تعاون ایران طراحی شده، رونمایی شد. این سامانه با هدف اصلاح نظام توزیع و عادلانه شدن آن و شفاف سازی توزیع کالاها پیاده‌سازی شده است.

امکان نظارت بر فرآیند توزیع کالا، حذف فساد و رانت در نظام توزیع و همچنین مدیریت توزیع کالا برای دهک‌های مختلف جامعه از جمله ویژگی‌های این سامانه است. همچنین بر اساس مکانیزمی که برای سامانه «مهتا» طراحی شده، امکان مدیریت توزیع کالاها به شکل هوشمند و پیگیری لحظه‌ای میزان و نوع کالاها هم

وجود دارد.

در ادامه در حاشیه سامانه جامع بانک اطلاعات بخش تعاون (باتا) رونمایی شد. در این سامانه اطلاعات منسجم و یکپارچه حوزه تعاون به صورت دسته بندی شده در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ