وزیر اقتصاد: تحریم‌ها فرصتی طلایی برای بهره گیری از ظرفیت‌های مالیاتی است
نشست بررسی مشکلات سامانه جامع مالیاتی با حضور وزیران امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات، رئیس کل سازمان امور مالیاتی، شهردار تهران و شهرداران کلان شهر‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.

در این نشست مشکلات جمع آوری اطلاعات از دستگاه‌های مختلف و اتصال آن به سامانه جامع مالیاتی کشور بررسی و مقرر شد نتایج آن دوشنبه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این نشست اظهار داشت: برنامه نظام جامع مالیاتی شامل ۳۲ طرح مهم است که ۹۷ درصد آن تاکنون تحقق یافته است و فقط سه درصد استقرار این نظام باقی مانده که شامل ارتباط اطلاعاتی دستگاه ها است.

دکتر فرهاد دژپسند اضافه کرد: رویکرد اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی توجه به اقتصاد هوشمند است که هسته اصلی آن را مالیاتی هوشمند شکل می‌دهد و در این باره کار‌های زیادی انجام شده که باید به مردم اطلاع رسانی شود.

وی همچنین در زمینه هوشمند سازی نظام مالیاتی کشور گفت: در حوزه‌های مختلف تغییراتی داشته ایم و در بسیاری از موارد ممکن است همکاری دستگاه‌ها و نظام مالیاتی کشور به گونه‌ای دیگر مورد نیاز باشد و خوشبختانه همکاری مناسبی بین اکثر دستگاه ها، مردم و سامانه مالیاتی کشور وجود داشته است.

خبر دیگری حاکیست: وزیر اقتصاد همچنین در پیامی به مناسبت روز مالیات نوشت: تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی، فرصتی طلایی برای بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه مالیاتی کشور است که ضمن کاهش اثرات تحریم‌های ظالمانه غرب، فرصتی برای اصلاح ساختار بودجه نفتی غیرکارآمد است.

به گزارش روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، وی افزود: پایه ریزی رهایی از بودجه مبتنی بر نفت از سال‌های آغازین پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تدوام آن در سال‌های اخیر، همواره فرصت استفاده و برنامه ریزی برای ظرفیت سازی از درآمدهای پایدار غیرنفتی و بومی سازی و مردمی سازی اقتصاد را برای سیاستگذار خلق کرد.

دژپسند افزوده است: ثمرات پرداخت مالیات، امنیت بیشتر، آموزش بهتر، گسترش خدمات بهداشتی، ترویج عدالت و کاهش فقر و مشارکت در توسعه و پیشرفت و آبادانی کشور است. البته باید به این مهم اذعان کرد که آگاهی مردم از محل و نحوه هزینه کرد مالیات ها، انگیزه‌های آن‌ها را برای پرداخت مالیات افزایش خواهد داد.

امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی هم در برنامه سیما با اشاره به اینکه حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، گفت: هدف سازمان مالیاتی در اخذ مالیات صرفا کسب درآمد نیست، بلکه تنظیم اقتصاد و فعالیت های اقتصادی و جلوگیری از رانت و فساد و فعالیت های سوداگرانه مخل اقتصاد کشور است. وی گفت: تا زمانی که ریز اطلاعات دقیق و اسناد متقن درباره دارایی ها و درآمد همه اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق سیستم های الکترونیک ایمن و قابل اعتماد در اختیار سازمان مالیاتی قرار نگیرد، قادر نخواهیم بود از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم و اداره عادلانه کشور محقق نخواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ