وزیر اقتصاد: تنوع خدمات بیمه ای باید افزایش یابد
وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه را صنعتی رو به جلو و در آستانه بلوغ در کشور خواند.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در این جلسه با اشاره به انعقاد پیمان های دو جانبه و چند جانبه شرکت های بیمه ای با کشورهای دیگر، این امر را از نظر بین المللی دارای اهمیت زیادی توصیف کرد که به ایجاد نوعی ایمنی در روابط تجاری و گردشگری بین ایران و همسایگان کمک می کند.

وی اظهار داشت: در زمینه تحولات فناوری، خوشبختانه در صنعت بیمه کشور کارهای خوبی انجام شده، اما برای رسیدن به آنچه از “بیمه هوشمند” مد نظر وزارت اقتصاد است، باید یک سری تحولات پایه ای در فنآوری بیمه ای کشور صورت بگیرد؛ البته صنعت بیمه ما قابلیت و توانایی آن را دارد.

وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه شاخص ضریب نفوذ بیمه در کشور در برنامه ششم توسعه ۷ درصد پیش بینی شده است که این فاصله کماکان باید کاهش یابد‌، افزود: لازمه این امر، افزایش تنوع خدمات بیمه ای و استفاده از فنآوری های نو و البته از نوع بومی شده آن و بخصوص “فین‌تک” ها در ارایه خدمات است.

وی تاکید کرد: دامنه خدمات بیمه ای باید بگونه ای گسترش پیدا کند که سرمایه گذار خارجی وقتی به کشور وارد می شود، احساس کند بسیاری از ریسک هایش توسط صنعت بیمه کشور می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب لایحه تاسیس “صندوق تامین خسارت حوادث طبیعی” در مجلس شورای اسلامی و ارجاع آن به شورای نگهبان گفت: خوشبختانه از آنجا که دولت بار مالی ناشی از تغییر لایحه در مجلس را تقبل کرده، امیدواریم این شورا لایحه را تایید کند. وی افزود: من از بیمه مرکزی خواسته ام تا برنامه ویژه ای را برای معرفی و اجرایی کردن صندوق تامین خسارت حوادث طبیعی تدوین و به مورد اجرا بگذارد به نحوی که همه بدانند مشارکت در این صندوق به نفع فرد فرد خانوارها و افراد جامعه است.

وزیر اقتصاد در ادامه با قدردانی از نظارت انجام شده توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر فعالیت های صنعت بیمه کشور گفت: انتظار این است که بیمه مرکزی یک برنامه جامع نظارتی طراحی و به مورد اجرا بگذارد.

وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که به واسطه بنگاه داری گریبانگیر نظام بانکی کشور شده است، تصریح کرد: باید مراقب باشیم صنعت بیمه کشور گرفتار بنگاه داری نشود بلکه به مولد‌سازی دارایی ها بپردازد.

دژپسند با تاکید بر نقش و جایگاه ویژه واحد پژوهش در صنعت بیمه کشور، تصریح کرد: واحد پژوهشی شرکت های بیمه ای باید در خدمت شناسایی خدمات جدید بیمه ای در دنیا و بومی کردن آنها به منظور اجرا در کشور باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خروج بیمه مرکزی از حیطه ارائه خدمات بیمه اتکایی باید سرعت بیشتری بگیرد، تاکید کرد: اینکه پس از خروج از این حیطه، کدام یک از بیمه‌ها می توانند و آمادگی ارائه خدمات بیمه اتکایی را دارند، باید خود بیمه مرکزی مدیریت کرده و امور را به نحوی ساماندهی کند که این جایگزینی بدون بروز مشکل انجام شود.

رئیس کل بیمه مرکزی هم در این مجمع، گسترش پوشش های بیمه ای برای جبران حوادث فاجعه آمیز از طرق مختلف از جمله پیگیری و راه اندازی صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، ارائه پوشش‌های اتکایی مورد نیاز بازار بیمه کشور، تدوین آیین نامه های لازم بهره گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه، زمینه سازی حضور شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را از مهمترین سیاست‌ها و برنامه های بیمه مرکزی بیان کرد و افزود: برای توسعه صنعت بیمه ارتقای نقش نهادهای تخصصی و صنفی از قبیل سندیکای بیمه‌گران، انجمن های صنفی فعالان صنعت بیمه و نهادهای حرفه‌ای ذیربط در دستور کار نهاد ناظر قرار گرفته است.

غلامرضا سلیمانی از پایان یافتن پیگیری رفع ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی در دولت و مجلس خبر داد و گفت: دولت با تامین بار مالی این لایحه موافقت کرده و به شرکت های بیمه، مجوزهای کافی برای پوشش گروهی حوادث طبیعی اعطا کرده است.

وی با اظهار اینکه با وجود فاصله ضریب نفوذ بیمه کشور با استانداردهای جهانی، ایران دراین شاخص رتبه اول منطقه را در اختیار دارد، از ضریب خسارت ۸۹ درصدی در صنعت بیمه کشور یاد کرد و گفت: برای حفظ توانگری شرکت‌ها و افزایش میزان رضایتمندی بیمه‌گذاران، این میزان خسارت بیمه در کشور قابل قبول نیست و باید به گونه ای عمل کرد که این آمار به ۷۵ درصد برسد.

رئیس شورای عالی بیمه از ارائه پوشش‌های ۴۴۰ میلیارد دلاری توسط شرکت‌های بیمه خبر داد و گفت: این میزان تعهد در صنعت بیمه کار بی‌نظیری است و قطعا اگر تحریم‌ها نبود دنبال گسترش بیمه‌های اتکایی در کشور بودیم.

وی با ابراز خرسندی از عملکرد صنعت بیمه در تسویه جبران خسارت های بزرگ در ابعاد ملی از ضرورت آرامش‌بخشی این صنعت در جامعه سخن گفت و اعلام کرد: خسارت پرداختی صنعت بیمه در زلزله کرمانشاه حدود ۲ هزار میلیارد ریال، در حادثه سیل اخیر حدود ۱۵۰۰ میلیارد ریال و موارد خسارتی پالایشگاه گاز فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و همچنین خسارت باربری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام رقمی در حدود ۱۱۸۰ میلیارد ریال بوده است.

دکتر سلیمانی از سهم ۳۲ درصدی شرکت بیمه ایران به عنوان یگانه شرکت دولتی صنعت بیمه یاد کرد و گفت: این آمار نشان می دهد که فعالیت های شرکت های بیمه خصوصی به ۶۸ درصد رسیده و بر این اساس باید به شرکت بیمه ایران به عنوان لنگرگاه بیمه کشور نگاه کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از سهم پرتفوی ۸ر۱۴درصدی بیمه‌های زندگی در کشور خبر داد و گفت: افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور در گرو افزایش سهم بیمه های زندگی است که نهاد ناظر با همکاری انجمن های تخصصی و مراکز پژوهشی این مسئله را با جدیت پیگیری می کند.

رئیس کل بیمه مرکزی تشکیل کمیته صیانت از بیمه گران را با هدف کنترل وضعیت شاخص های مالی موسسات بیمه و پیگیری وصول مطالبات این صنعت از بدهکاران بزرگ دانست و اظهار داشت: کار تهیه پیش نویس آیین نامه فروش اقساطی و نحوه ذخیره گیری مطالبات بیمه به پایان رسیده و بستر سازی برای تخصیص کد یکتا و درج آن بر روی بیمه نامه در رشته های بیمه ای مرتبط با حمل کالا و آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

وی تدوین آیین نامه نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی را گامی بلند در راستای افزایش پرتفوی صنعت بیمه ارزیابی کرد و در ادامه از طرح‌های جدید بیمه به عنوان زمینه ساز توسعه این صنعت در کشور یاد کرد و گفت: تنوع محصولات بیمه‌ای در همگانی سازی این صنعت نقش مهمی دارد و در همین رابطه بیمه مرکزی با طرح هایی نظیر بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای مدیران بانک در قبال اشخاص ثالث، بیمه بیکاری و بیمه تامین و تادیه شهریه دانشجویی موافقت کرده است.

سلیمانی از صدور موافقت اصولی تاسیس شرکت بیمه زندگی باران خبر داد و گفت: تقاضای تاسیس شرکت بیمه های اتکایی سامان و شرکت اتکایی آتیه هم در دست بررسی است. در همین رابطه پروانه فعالیت دفاتر ارتباطی کارگزاران گروه “چلنج” انگلستان و همچنین شرکت بیمه “آلیانز″ آلمان هم صادر شده است.

وی با تشریح آیین‌نامه توانگری مالی شرکت‌ها و ضوابط و مولفه های آن، حضور ۲۰ شرکت بیمه‌ای در سطح یک توانگری مالی را از دستاوردهای مهم صنعت بیمه ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون فقط یک شرکت بیمه در سطح چهار توانگری مالی فعالیت دارد که با تمهیدات صورت گرفته به زودی خود را به سطوح بالاتر خواهد رساند.

رئیس کل بیمه مرکزی از ایفای تعهدات صنعت بیمه به وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و سایر سازمان ها سخن گفت و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ بیش از ۵ر۱۰ هزار میلیارد ریال عوارض به وزارت بهداشت پرداخت کرده ایم که این میزان در مورد نیروی انتظامی، سازمان راهداری و سازمان اورژانس کشور به رقمی حدود ۷۵ر۲ هزار میلیارد ریال می رسد که امیدواریم با تخصیص کامل این هزینه ها، شاهد کاهش خسارتها دراین بخش باشیم.

نسخه مناسب چاپ