وزیر خارجه آلمان: اروپا خواهان هر تلاشی برای حفظ برجام است‎ ‎
 

وزیر امور خارجه آلمان که به بغداد سفر کرده است تاکید کرد که حفظ برجام برای اروپایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هایکو ماس همچنین گفت که اجرای برجام از سوی ایران برای ثبات و امنیت منطقه بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه آلمان افزود: به دنبال افزایش تنش‌هایی که اخیراً اتفاق افتاده است، ما به عنوان همسایگان اروپایی وظیفه داریم از کاهش تنش‌ها و مصالحه حمایت کنیم. ما نباید فقط درخواست مذاکره داشته باشیم بلکه باید در چارچوب تحقق آن اقدام کنیم به ویژه وقتی که مواضع متشنج وجود دارد و کشمکش‌های عمیق در جریان است.

هایکو ماس در ادامه مطرح کرد: این خطر وجود دارد که اشتباه در محاسبات، سوء تفاهم‌ها یا تحریکاتی در منطقه‌ای بسیار متشنج منجر به عواقبی غیر قابل پیش‌بینی شود.

وزیر امور خارجه آلمان درباره برجام هم گفت: این که عدم قطعیت درباره آینده برجام باعث شده است تنش‌ها به شدت افزایش‌ یا‌‌بد، مساله کوچکی نیست. ما اروپایی‌ها متقاعد شده‌ایم برنامه جامع اقدام مشترک [برجام] ارزش هر تلاشی را برای حفظ آن دارد. اجرای مداوم آن از سوی ایران هنوز هم برای ثبات و امنیت در منطقه بسیار مهم است.

قرار است ماس در جریان سفر خود به بغداد با برهم صالح، رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار کند.

پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان پنجشنبه گذشته در نشست خبری هفتگی خود از سفر این هفته هایکو ماس، وزیر امور خارجه این کشور به منطقه خبر داده بود. به گفته وی، قرار است هایکو ماس به ایران، امارات متحده عربی و اردن برود.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین گفت که سفر هایکو ماس با هماهنگی و موافقت انگلیس و فرانسه که همگی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند، انجام می‌شود و به‌علاوه با مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا که کشورش از این توافق خارج شده مورد بحث و رایزنی قرار گرفته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ