وزیر راه و شهرسازی:‌ خانه‌ نخرید تا قیمت‌ها واقعی شود
 

با توجه به التهاب بازار مسکن و وجود سوداگری و دلالی در این بخش، مردم باید از خرید خانه خودداری کنند تا شرایط عادی بر این بازار حاکم شود
این مطلب را مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیروز در حاشیه جلسه هیأت دولت به خبرنگاران اعلام کرد.
وی افزود: تلاطم امروز بازار مسکن مربوط به بخش مسکن نیست بلکه ناشی از سوداگری و دلالی است که مثل یک آفت بزرگ به جان مملکت افتاده است و به زندگی مردم در همه بخش‌ها آسیب می‌رساند.
وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساماندهی برخی سایت‌های اینترنتی خرید و فروش مسکن هم گفت: در این خصوص با وزارت ارتباطات و پلیس فتا برای کنترل و نظارت سایت‌ها هماهنگی لازم انجام شده است چراکه قیمت‌های ارائه شده در این فضاها جنبه کارشناسی نداشت و فقط عملیات روانی بود که از بیرون کشور هدایت می‌شود تا زندگی و روحیه مردم را تخریب کند و شرط عقل ایجاب می‌کند که مردم در شرایط وجود هیجان در بازار خویشتنداری کنند.
اسلامی همچنین از افزایش وام زوج‌های جوان برای خرید خانه خبر داد و افزود: با موافقت شورای پول و اعتبار، وام زوج‌های جوان ۶۰ درصد افزایش یافت تا زوج‌هایی که می‌توانند اقساط بیشتری پرداخت کنند در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان وام دریافت کنند، درحالیکه این میزان پیش تر ۱۰۰ میلیون تومان بود.
پیش بینی مثبت رشد اقتصادی کشور در سال آینده
رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: طبق پیش‌بینی بانک جهانی به سمتی حرکت می‌کنیم که سال آینده رشد اقتصادی در کشور مثبت باشد.
‌دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری با اشاره به نوسانات نرخ ارز در گذشته گفت: این نوسانات به دلیل نبود اطمینان به آینده، باعث کاهش ارزش پول ملی شد، اما با مشخص شدن سیاست‌های نظام در عرصه سیاست خارجی، در این خصوص به ثبات رسیدیم.
وی اضافه کرد: شتاب رشد تورم ماهانه هم رو به کاهش است و از ۴ر۳ درصد به ۸ر۰ درصد رسیده است که نشان می‌دهد در ماه‌های گذشته در کنترل تورم موفق بوده ایم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه منابع مختلفی در کشور برای جایگزینی درآمد‌های نفتی وجود دارد، افزود: این امکان هست تا هر میزان از منابع نفتی که در سال جاری کاهش یابد آن را از منابع دیگر جبران کنیم.
وی با تأکید بر اینکه تا پایان سال به هیچ وجه در پرداخت حقوق و مزایا و پرداخت‌های پرسنلی مشکلی نخواهیم داشت، افزود: این منابع می‌تواند از طریق عملیات بازار باز تامین شود .همچنین وزارت اقتصاد اعلام کرد حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌تواند از واگذاری منابع غیر منقول تامین کند.
ایران تحت فشار مذاکره نمی‌کند
مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز به خبرنگاران گفت: ایران تحت فشار مذاکره نمی‌کند و اگر قرار است تغییری در شرایط ایجاد شود باید ابتدا تحریم‌ها برداشته شود.
وی با اظهار اینکه مهمترین هدف ما حفاظت و صیانت از موجودیت اوپک بود و اینکه نباید تصمیماتی از بیرون به این سازمان دیکته شود که به این هدف دست یافتیم، گفت: اوپک سازمانی است که تصمیماتش باید با اجماع گرفته شود.از این رو تصمیمات این بازار نباید از بیرون به اوپک ابلاغ شود و اگر قرار است مسائل خوب پخته شود باید بین خود اعضا و با فرآیند‌هایی که در تاریخ ۶۰ ساله اوپک به وجود آمده و چیز‌های جدیدی هم نیست، رخ بدهد.‌وی افزود: در بیانیه پایانی منشور همکاری اوپک و غیر اوپک به تصویب رسید و تغییرات مهمی از نظر مفهومی در آن اتفاق افتاد که باعث می‌شود دیگر تصمیمی از بیرون به اوپک دیکته نشود.
وی یکی دیگر از دستاورد‌های اوپک را بیان حرف‌های ایران در یک مجمع بین المللی عنوان کرد و افزود: این اجلاس فرصتی شد تا حرف‌های خودمان را درباره آنچه که آمریکایی‌ها می‌گویند و فشار‌هایی که آن‌ها به ما وارد می‌کنند را از طریق مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی بیان کنیم.
زنگنه در پاسخ به سوالی در خصوص انتشار برخی اخبار درباره نحوه صادرات نفت ایران گفت: برخی رسانه‌های خارجی مثل رویترز در این باره دروغ می‌گویند و رسانه‌های داخلی نباید فریب این دروغ‌ها را بخورند و اخبار کذب را بازنشر دهند.
وی از رسانه‌ها خواست همه اخبار مربوط به صادرات نفت را پس از تایید وزارت نفت منتشر کنند و در ادامه در خصوص ادعای برخی نمایندگان مجلس در ارتباط با دستگیری یک خانم و ارتباطات وی با برخی مدیران نفتی افزود: تاکنون هیچ گزارش رسمی از هیچ مرجع رسمی در این زمینه به ما داده نشده است.
وی درباره سرنوشت نفتکش پهلوگرفته ایران در بندر جده عربستان گفت: مقامات ایرانی از طریق شرکت ملی نفتکش دنبال این موضوع و بازگرداندن کشتی به ایران هستند زیرا علاوه بر هزینه‌های مالی، حضور نیروهای ما در آنجا و احتمال فاجعه زیست محیطی هم مطرح است.
شرط قبولی اینستکس، فروش نفت است
دکتر محمود واعظی مسئول دفتر رئیس جمهوری هم با تاکید بر اینکه ایران باید بتواند از طریق سازوکار مالی اروپا موسوم به اینستکس نفتش را به فروش برساند، به خبرنگاران گفت: ایران همانقدر به برجام پایبند خواهد بود که اروپایی‌ها پایبند هستند.
واعظی با اشاره به اینکه قیمت ارز واقعی نیست و حباب دارد، عنوان کرد: سال گذشته شاهد بسیاری از التهابات در جامعه بودیم و قیمت ارز هم تحت تاثیر فضای روانی و تبلیغاتی بود و همچنین پمپاژ یأس و ناامیدی از خارج به داخل افزایش قیمت ارز را رقم زد. اما خوشبختانه الان وضع فرق کرده است و دولت کاملا به برنامه‌ها اشراف دارد و این اطمینانی که الان در داخل توسط مردم، تجار و تولیدکنندگان به وجود آمده باعث آرامش در بازار ارز هم شده و ما شاهد کاهش قیمت ارز هستیم البته اعتقاد داریم که هنوز قیمت ارز بالاست و باید پایین‌تر بیاید. تلاش دولت این است که این کاهش قیمت ارز ادامه داشته باشد، اما نمی‌توانیم مداخله مستقیم داشته باشیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره قیمت کالا‌های اساسی گفت: به طور منظم صد قلم کالای موردنیاز مردم را رصد می‌کنیم و خوشبختانه از چند هفته قبل قیمت این کالا‌ها سیر کاهشی پیدا کرد.
واعظی درباره احتمال سفر رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: معاونت سیاسی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه در حال بررسی این موضوع هستند تا بتوانیم زودتر تصمیم بگیریم.‌وی درباره زمان سفر مکرون رئیس جمهوری فرانسه به تهران گفت: این زمان هنوز مشخص نشده و خودشان درباره احتمال این سفر صحبت کردند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره موضوع اینستکس گفت: ما نمی‌خواهیم کار تبلیغاتی یا ظاهری انجام دهیم بلکه می‌خواهیم مشکل تجار و صنعتگرانمان را حل کنیم. باید پول وارد اینستکس شود که ما بتوانیم از طریق آن خریدهایمان را انجام دهیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره انتشار تصاویر فروش نفت ایران به سایر کشور‌ها در صدا و سیما گفت: من در این باره با آقای علی عسکری صحبت کردم، هدف از پخش این تصاویر این بوده که نشان دهد ایران اجازه نمی‌دهد فروش نفتش به صفر برسد. البته ماباید مراقب باشیم اگر می‌خواهیم این حرف را بزنیم نباید به گونه‌ای باشد که اطلاعاتمان را در اختیار دشمن بگذاریم.
توزیع محصولات کشاورزی در دست ما نیست
مهندس محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی هم پس از خاتمه جلسه هیأت وزیران در پاسخ به سوالی درباره افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت سیب‌زمینی نسبت به سال گذشته گفت: توزیع محصولات کشاورزی که دست ما نیست؛ آیا ما باید در مغازه‌ها بایستیم تا قیمت ها رعایت شوند؟
وی افزود: در مقطعی فصل کشت سیب‌زمینی به دلیل بارش‌ها با تاخیر وارد بازار شده است، اما از نظر تولید وضع خوبی دارد. کما اینکه در ارتباط با نهاده‌های دامی هم تولید و هم تامین کرده و هم پایش می‌کنیم که دست تولیدکنندگان برسد.
وی با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت مرغ ندارد، گفت: ممکن است به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، در قیمت‌های ستاد تنظیم بازار تجدیدنظر شود.
زیست شبانه به معنای باز بودن همه فضاها نیست
دکتر پیروز حناچی شهردار تهران هم در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص زیست شبانه گفت: زیست شبانه به این معنا که شهر همانگونه مثل صبح زنده باشد، باید مورد توجه قرار بگیرد. البته فکر کردن به این موضوع به معنای باز بودن همه فضاها نیست.
وی در مورد تجهیز مترو به واگن‌های جدید گفت: تمام تلاش ما این است که هم منابع را تامین کنیم و هم بضاعت داخلی را برای تولید واگن‌های مترو بالا ببریم. هفته گذشته توافقی را با معاونت علمی برای داخلی‌سازی واگن‌ها امضا کردیم که ظرف ۱۸ ماه این اقدام انجام شود و در خصوص سایر موارد هم برای تامین منابع در شرایط تحریم فعال هستیم.
شهردار تهران گفت: در کنار این موضوع روی شبکه اتوبوسرانی فشار می‌گذاریم که دوهفته پیش برای تامین تعداد ۵۰۰ دستگاه مینی‌بوس فیات قرارداد بستیم که توسط بخش خصوصی تامین خواهد شد و بازسازی اتوبوس‌های دوکابین را هم در دستور کار داریم.
تعرفه قیمت برق استخراج ارزهای مجازی تصمیم گیری می‌شود
دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو هم دیروز در حاشیه جلسه هیأت وزیران در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به استفاده استخراج کنندگان ارزهای مجازی از برق ارزان قیمت در کشور و فشار این تجارت به تولید و توزیع برق در ایران گفت: دولت یقینا بزودی در این مورد تصمیم گیری خواهد کرد.
به گفته وی، فعالیت استخراج کنندگان ارزهای مجازی در نقاط مختلف ایران فشار سنگینی به شبکه برق کشور وارده کرده و مصرف برق را به نحو قابل توجهی افزایش داده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ