وزیر صنعت: حمایت از حقوق مردم مهم‌ترین تکلیف است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مهمترین تکلیف، حمایت از حقوق مردم است، گفت: باید به پرونده کسانی که ارز دولتی دریافت کرده اند، رسیدگی شود.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی دیروز در نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی اظهار داشت: در دوره جدید همه باید همت بیشتری صرف هم اندیشی، نظارت و کنترل بازار، تسهیل تامین کالا و اقلام ضروری داشته باشند. در این موارد جامعه اصناف به عنوان قشر با انصاف بخشی از کار را به عهده دارند.

وی افزود: شخصا به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فرایند کنترل قیمت از تولید تا عمده فروشی، خرده فروشی و اصناف را ابلاغ کرده ام. البته این سازمان وظایف دیگری هم دارد، اما در این دو مورد وظیفه بیشتری دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به اصناف گفت: شما محور اصلی و خط مقدم بازار هستید و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و … باید در مرحله بعدی قرار بگیرند. این سازمان وظیفه دارد فرایند را کنترل کند. یکی از دلایل افزایش قیمت کارخانجات فرایند تولید است. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید بررسی کند کالا با همین قیمت به دست توزیع کننده خرد برسد.

وی ادامه داد: برخی از کالاها چند قیمتی هستند و در شرایط کنونی انتظار دارم خود اصناف پای کار بیایند. آشفتگی قیمت ها باید کنترل شود و مردم باید این اقدامات را ببینند.

رحمانی افزود: متاسفانه برخی از اتحادیه ها نه تنها پای کار نیستند، بلکه خودشان هم به گرانی دامن می زنند و مردم این را از ما نمی‌پذیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه اتحادیه ها باید سیستم بازرسی را تقویت کنند، تصریح کرد: رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی تا ابد افتخار ما هستند. الان هم در این جبهه باید کاری کنیم که فردا به ما افتخار کنند. مردم باید تمام کارهایی که برای آنها انجام می شود را حس کنند. اولین هدف، مردم هستند و نباید در حق آن‌ها اجحاف شود. باید دسترسی به کالای مورد نیاز مردم را تسهیل کنیم و اصناف در خط مقدم این اقدامات هستند.

این عضو کابینه دولت افزود: امروز در جبهه اقتصادی باید تولید را حفظ کنیم. کالاها را به قیمت منصفانه و با سهولت به دست مردم برسانیم. هیچ چیزی نباید در این مسئله اثر منفی بگذارد. اگر یک کالا چند قیمت دارد باید حل شود و این مسئله به اتحادیه ها مربوط می شود.

وی ادامه داد: تاکید می کنم میان مردم نباید احساس آشفتگی و اجحاف وجود داشته باشد. مردم باید بدانند که ما برای حفظ حقوق آن‌ها محکم ایستاده ایم. حقوق مردم مهم ترین تکلیف ما است. همین طور که مبازره با رانت از وظایف ما است. باید قیمت‌های تمام شده کالاها بررسی شود و به پرونده کسانی که ارز دولتی دریافت کرده اند، رسیدگی شود. اگر دولت ارزی با این قیمت می دهد برای خدمت به مردم است و اگر با این قیمت به دست مردم نرسد هدر می رود و همه مسئول این اتفاقات هستیم.

رحمانی اتاق اصناف را یکی از سرمایه های کشور دانست و گفت: اتاق اصنافی می خواهیم که خدمتگزار مردم باشد‌. برای اولین بار هم به اتاق اصناف و هم به اتاق بازرگانی نماینده فرستادم. اتاق اصناف باید یکی از پایه های ما در جنگ اقتصادی باشد. می دانم گاهی در حق اصناف اجحاف هم‌ می شود، اما کارنامه اصناف درخشان است.

وی ادامه داد: در سیل اخیر اصناف با تمام مشکلات موجود بیشترین کمک را به سیل زدگان کردند. مردم هم اصناف را این گونه می شناسند. در بحث بازرسی هم اصناف خودشان پای کار باشند و رسیدگی کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه اگر بدانم در این وزارتخانه کسی خلافی انجام می دهد، شخصا برخورد می کنم، گفت: دشمن با تمام قوا به جنگ اقتصادی و روانی آمده است و فقط با عملکرد خوب و برخورد به موقع می توانیم به این جنگ وارد شویم. مردم اگر شاهد گرانی باشند، ولی بدانند ما برخورد می کنیم، حتما تحمل می کنند. هر کس در حق مردم اجحاف کند،در برخورد با او هیچ ملاحظه ای نداریم. هر جا نارسایی وجود دارد، باید سریع ورود کنیم.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت هم دراین نشست اظهار داشت : کالا‌ها باید برچسب قیمت داشته باشد.

عباس قبادی با اشاره به اینکه اصناف خودشان در طول تاریخ اعتبار و آبرو کسب کرده اند، گفت: کشور نیازمند اقدامات بسیجی وار است. در این شرایط ما باید به تکلیف خودمان عمل کنیم. اگر خودمان نتوانیم کارمان را انجام دهیم از بیرون به ما تحمیل می‌شود. در بخش اصناف هم قبل از ورود دیگران خودمان باید نظارت داشته باشیم.

وی اضافه کرد: قابل قبول نیست که قیمت‌ها در چند مغازه تفاوت داشته باشد. کنترل‌ها کم شده است. اگر یک نفر از ما عملکرد بدی داشته باشد، همه زیر سوال می‌روند.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت با تاکید بر اینکه باید حضور در جلسات تنظیم بازار قوی‌تر باشد، گفت: شما مسئول تنظیم بازار هستید و باید این جلسات را با قوت پیگیری کنید. برچسب قیمت کالا‌ها را جدی بگیرید. اگر شما ورود نکنید، بی تردید تعزیرات ورود پیدا می‌کند و اعتبار ما زیر سوال می‌رود. اگر اصناف خودشان به موقع ورود پیدا کنند، نیازی نیست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ورود پیدا کند. تخلف یک صنف در یک شهرستان می‌تواند اعتبار تمام اصناف استان را زیر سوال ببرد.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم در این نشست گفت: باید خرید و فروش‌ها با فاکتور انجام شود تا اطمینان میان مردم بازگردد.

عباس تابش افزود: امروز با گرانی مواجه هستیم که تاوان آن را اصناف می‌دهند. نباید حق کسانی که در اصناف زحمت می‌کشند، نادیده گرفته شود. کسانی که زحمت می‌کشند باید ثابت کنند که اگر گران می‌فروشند به این دلیل است که گران می‌خرند. باید خرید و فروش‌ها با فاکتور انجام شود تا این مورد اثبات شده و اطمینان مردم جلب شود.

وی با اشاره به اینکه اگر چند نفر در یک صنف گران‌فروشی کنند، این تخلف به تمام صنف تعمیم داده می‌شود، تصریح کرد: به زودی تمام بازرسینی که در بخش‌های دیگر مشغول به کار هستند به بدنه صنعت، معدن و تجارت بازگردانده می‌شوند و در مجموع سه هزار بازرس خواهیم داشت.

همچنین رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف برای تعادل در قیمت کالاها تلاش و همکاری می کنند، تصریح کرد: قیمت ها تحت تاثیر عوامل دیگری در بازار افزایش پیدا می کنند و نباید در این خصوص اصناف محکوم شوند.

سعید ممبینی با بیان اینکه اگر عرضه و تقاضا متعادل شود، مشکلات کمتر می شود، افزود: برخی مواقع بازرسی اصناف از طرف دستگاه های دیگر تضعیف می شود و این به هیچ عنوان منصفانه نیست. مدتی پیش ۱۰۰ تن شکر توسط بازرسی اصناف کشف شد و این نشان از تلاش آن ها است.

رئیس اتاق اصناف ایران عنوان کرد: در خصوص توزیع کالا تصمیماتی گرفته می شود که ما به عنوان اصناف از آن ها حمایت می کنیم، اما گاهی این تصمیمات ایرادهایی دارند.

وی افزود: برنامه رونق تولید اصناف که در راستای برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته شده، به زودی آماده می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ