وزیر نفت: عرصه را برای بابک زنجانی‌ها باز نمی‌کنم
 

وزیر نفت با بیان اینکه وزرای نفت نباید بگذارند افراد ناسالم نسبت به آن‌ها طمع کنند، گفت: من آدم خوش اخلاقی نیستم و نمی‌توانم آدم خوش اخلاقی باشم.

خوش اخلاق باشم نسبت به پول وزارت نفت طمع می‌کنند؛ در عین حال من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم، انشاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند.

بیژن زنگنه درگفتگویی مشروح با خانه ملت اظهار داشت: در تحریم‌های فعلی شخصا می‌توانستم شلوغ وپلوغ و پر سرو صدا کار ‎کنم و اختیارات بسیاری برای خود از حاکمیت بگیرم، اما با این وجود قانونمند کار می‌کنم و برای هر کار جدیدی مصوبه می‌گیرم و طبق آن عمل می‌کنم؛ به نحوی که همه بزرگان مطلع باشند و بدانند چه تصمیماتی می‌گیریم.

در بحث فروش نفت در دوران تحریم‌ها یا با شیوه جدید ۷ نفر زیر تصمیمات را امضاء می کنند که یکی از آن امضاها از وزارت نفت است و ۶ امضاء آن از جاهای دیگر.وی گفت : شرایط فعلی سخت‌تراز جنگ تحمیلی است، امافرق این دوره با زمان جنگ در این است که آن زمان اگر صدام بمباران نمی‌کرد ما می‌توانستیم هر میزان نفت مورد نظر خود را بفروشیم.

از نظر تامین کشتی هم مشکلی نداشتیم و البته می‌توانستیم پول نفت را از هر بانکی در جهان دریافت کنیم و با آن هر کالایی را هم خریداری کنیم اما اکنون فروش نفت، تامین کشتی و

جا به جایی پول و حتی خرید بسیاری از کالاها با مشکل رو به رو شده است. این دوره از تحریم حتی با تحریم دوره‌ گذشته هم بسیار متفاوت است. درواقع شدیدترین تحریم‌های سازمان‌یافته تاریخ علیه ملت ایران اعمال و تجربه می‌شود؛ بنابراین باید بدانیم با چه جنگ شدیدی درگیر هستیم. اگر این شدت و سختی درک نشود -که به نظرم برخی‌ها آن را درک و حس نمی‌کنند- دچار ارزیابی‌های غلط می‌شویم.

وزیر نفت درباره میزان پرداخت بدهی بابک زنجانی هم گفت:طبق گزارش کارشناسی اموالی که طی سال‌های گذشته ارزیابی شده حدود ۲هزار میلیارد تومان می‌شود که البته مبلغ ارزیابی ۶۰۰ میلیون دلار با نرخ دلار آن زمان بود؛ این اموال در اختیار وزارت نفت است اما متأسفانه فروش نرفته است. هرچند می‌خواهیم آن‌ها را بفروشیم چراکه به پولش احتیاج داریم. باقیمانده طلب وزارت نفت به جز بهره آن بیش از ۲ میلیارد دلار است و زنجانی باید این مبالغ را پرداخت کند، البته بعید می‌دانم چنین پولی داشته باشد؛ پول دارد اما نه در این حد و اندازه. چراکه اکنون ۲ میلیارد دلار می‌شود ۲۵ هزار میلیارد تومان که به یقین زنجانی چنین پولی ندارد.

وی درباره شرکای خارجی بابک زنجانی افزود:به احتمال زیاد شرکایی در خارج وجود ندارند. البته کارگزارانی دارد ولی شریک معنا و مفهوم دیگری دارد. به نظرم این مسائل جنگ روانی است و می‌خواهد فشار بیاورد که اگر مثلاً در فلان بانک حساب باز کنید پول می‌دهند، البته بانکی که برای باز کردن حساب پیشنهاد داده ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌اش است و ۲۰۰میلیون دلار بدهی دارد. آن هم در یک کشور بسیار کوچک. اما سوال این است چطور می‌توان در این بانک حساب باز کرد مانند اینکه بخواهی در کوزه کوچک، یک دریاچه را جا بدهی. زنجانی حرف‌های عجیب و غریبی می‌زند.این عضو کابینه دولت درباره اینکه دادستان به تازگی وزارت نفت را ملزم کرده تا اسناد و مدارک برای بازپرداخت بدهی بابک زنجانی در اختیار این نهاد قرار دهد، تصریح کرد:چنین موضوعی نبوده، اصلا بحث اسناد و مدارک در کار نیست. آقای دادستان یا معاون دادستان نظرشان این بوده که برای اتمام حجت، یک حساب در خارج باز شود که بابک زنجانی پول‌های ادعایی خود را واریز کند که ما هم از بانک مرکزی درخواست کردیم که اجازه افتتاح حساب را بدهد. البته بانک مرکزی معتقد است که این بانک معرفی شده توسط آقای بابک زنجانی، بانک بی‌اعتباری است و قرار بر این بوده که اگر پول به فرض بسیار ضعیف هم به این حساب واریز شد، زمانی تسویه حساب شود که پول به حساب مورد نظر دولت ایران، بانک مرکزی و شرکت نفت واریز شود. وی با تاکید بر اینکه من فقط خودم کار دولتی دارم اما نه بچه‌ها و نه همسرم کارمند دولت نیستند، درباره چالش‌های موجود با تعدادی از اعضای کابینه دولت دوازدهم مانند وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه، رئیس کل بانک مرکزی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) هم گفت:این اخبار مطلقا خلاف است. با همین قاطعیت می‌گویم. برای من جالب است که عده‌ای در رسانه‌ها خیال‌پردازهای خیلی خوبی هستند که حیف است استعدادهای آن‌ها هدر رود و این افراد باید فیلمنامه بنویسند و براساس آن‌ها فیلم و کارتن تهیه شود و از آن‌ها در این بخش استفاده شود. به نظرم این افراد تخیل قوی دارند و می‌توانند چهره‌های خیالی حتی بهتر از “هری پاتر” خلق کنند، این گونه داستان ‌سرایی‌های تخیلی کار این افراد است.

زنگنه درباره سرانجام پرونده دکل‌های نفتی اظهار داشت: ماجراهنوز هم ادامه دارد و با پیگیری‌های ما دادگاه آن اخیرا برگزار شد و قوه‌قضاییه در این زمینه تصمیم می‌گیرد، اما جالب است بدانید با وجودی که شرکت تأسیسات دریایی از دادگاه انگلستان به نفع خودش حکم گرفته تا اموال شخصی که این منابع مالی کشور را اختلاس کرده، ضبط کند و در ایران هم دادگاه مراحل خود را طی می‌کند، اما این مسائل برای کشور پول نشده، البته مردم باید از این مسائل آگاه باشند که کشور خسارت‌هایی از سوی برخی افراد دیده و بعد همان افراد آسیب زننده هیاهوهایی در کشور ایجاد می‌کنند.وی تصریح کرد : من در عسلویه صحبت کردم که آقای بابک زنجانی را فراموش نکنید، فردا یا پس فردای آن روز گفتند که زنگنه در حال خروج از کشور به جرم جاسوسی و اختلاس دستگیر شد. آیا این موضوع اتفاقی است؟ همه را نادرست گفتند و خجالت هم نمی‌کشند. با سربلندی حرف‌شان را هم می‌زنند و انگار هیچ مسئولیتی هم در مقابل حرف‌های‌شان ندارند.

وزیر نفت در پاسخ به این که صریح بگویید این عده که با ممانعت شما به ورود آن‌ها در معاملات نفتی متضرر می‌شوند چه کسانی هستند،تصریح کرد: نمی‌توانم صریح بگویم. برخی نمایندگان مجلس گفتند در دفتر من طلا و دلار کشف شده، آیا من برای ملاقات افراد با خودم از آن‌ها طلا و دلار می‌گرفتم؟ آیا وزیر نفت این کار را می‌کند؟ همه این داستان‌ها را می‌نشینند و ‌می‌بافند.البته از آن‌ها به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و به قوه‌قضاییه شکایت کرده‌ایم و حتما آنجا رسیدگی می‌کنند.

چه دستگاه پوزی در دفتر من بوده است؟ یک نفر کارمند ساده مدت موقتی که مأمور خریدهای جزیی بوده، برای انجام کارهایش دستگاه پوز گرفته و همکارانش که از وجود این دستگاه مطلع شده‌اند، پرداختی‌های خودشان شامل پول برق و آب، نقد کردن کارت بانکی، انتقال کارت هدیه یا نفت کارت را از طریق این دستگاه پوز انجام می‌دادند، در طول دو سال هم گردش مالی این دستگاه حدود یک میلیارد تومان بوده و با بازرسی انجام شده هم کاملا مشخص شده که هیچ مورد خلافی هم واقع نشده حالا در مورد چنین موضوع ساده و شفافی باید این تهمت‌ها را بزنند؟!

وی اظهار داشت: اینجا (در وزارت نفت) پول بسیار است،به طوری که در حالت عادی سالی ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیارد دلار پول می‌چرخد و عده‌ای می‌خواهند چیزی از این پول به دست بیاورند. دوستی و دشمنی‌شان هم بر این اساس است. من چنین دوستی و دشمنی را نمی‌خواهم که یکی دوست من باشد برای اینکه به او کار دهم. من توصیه نمی‌پذیرم، انعطاف نشان نمی‌دهم، من در مورد همه چیز خشک و قانونی برخورد می‌کنم.

زنگنه درباره آخرین وضعیت پرونده کرسنت هم گفت : طبق زمان‌بندی، این پرونده اکنون باید تمام شده بود و حکم را هم می‌دادند اما ازسوی طرف مقابل ما در پرونده اتفاقاتی افتاد که کار را طولانی کرد، بنابراین هنوز پرونده کرسنت زنده است. به همین دلیل مایل نیستم درباره آن حرف بزنم، هرچند حرف‌های جالب و شنیدنی هم در این مورد دارم اما بیان آن‌ها را به مصلحت کشور نمی‌دانم، مگر اینکه به نقطه‌ای برسم که من را ناچار به این کار کنند تا بسیاری از چیزها را بگویم و اگر ناچار بشوم، بسیاری از این اسرار را فاش می‌کنم اما اگر این اسرار فاش شوند بسیاری از افراد که صدای‌شان بلند است، خوش‌شان نخواهد آمد.

حکم اگر صادر شود می‌توان حرف‌های زیادی زد. وی درباره اینکه در نامه ۷۲ نماینده مجلس به سران سه قوه ذکر شده که روسیه به ایران پیشنهاد کرده هزینه انتقال کسری گازی که روسیه برای صادرات به اروپا دارد را پرداخت می‌کنند تا ایران گاز را به روسیه انتقال دهد و از طریق روسیه صادرات گاز انجام شود ،تصریح کرد: قطعا به آقایان نمایندگان گزارش نادرست داده‌اند. یک صفحه بیاورند که روس‌ها چنین نامه‌ای به ما نوشته‌اند. چرا این حرف‌ها را می‌گویند، کدام نامه؟ کدام پیشنهاد؟ مطلقا هیچ چیزی نبوده؛ نه در زمان من و نه قبل از من. هرچه هم که می‌گوییم اینطور نیست، باز هم تکرار می‌کنند.

وزیر نفت درباره برنامه های موجود برای توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی افزود : امسال ۶۰ میلیون مترمکعب دیگر گاز این میدان را وارد مدار می‌کنیم و تا آخر سال آینده هم همه فازها جز فاز ۱۱ پارس جنوبی ان شاء الله تمام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد : زمانی که سال ۹۲ در غرب کارون تولید را شروع کردیم ظرفیت آن ۷۰ هزار بشکه در روز بود که اکنون با وجود تمام تحریم‌ها به ۳۵۰ هزار بشکه رسیده و در این بخش، تولید ما از عراق بیشتر شده وواقعا کار مهمی در این بخش انجام شده است.

این مقام مسئول درباره توسعه میدان فرزاد B و مذاکرات با هندی ها گفت:وزارت نفت دراین باره بالاترین انعطاف‌های تاریخی را با طرف هندی داشته است. ما امتیازهای بزرگی به آن‌ها دادیم که یکی از آن‌ها این بود که اولا آن‌ها از ابتدا قرار بود LNGدرست کنند که بعد گفتند ما LNGدرست نمی‌کنیم چراکه پول نداریم یا اینکه برای ما صرف نمی‌کند. بعد به آنها گفتیم اصل و فرع هزینه سرمایه‌گذاری آن‌ها در میدان را در قالب بیع متقابل و از محل تولیدات میدان پرداخت می‌کنیم، اما هندی‌ها گفتند که از محل میدان را قبول نداریم و از جای دیگر پرداخت کنید که در این مورد ما از آقای رئیس جمهوری اجازه گرفتیم که از محل صادرات‌مان به عراق و ترکیه هزینه آن ها را پس دهیم . در تمام جوانب، انعطاف نشان دادیم اما ظاهرا هندی‌ها به دلیل تحریم‌ها برای توسعه میدان فرزاد Bقراردادی منعقد نکردند.

وی اظهارکرد: عده‌ای این بحث را مطرح می‌کنند که وزارت نفت پس از برجام گفت که با چینی‌ها و روس‌ها کار نمی‌کند و فقط با غربی‌ها کار می‌کند، چنین چیزی صحت ندارد، وزارت نفت پس از برجام تاکید کرد که با تمام کشورهای دنیا کار می کند و برای کشورهای دوست همانند روس ها و چینی‌ها اولویت و رجحان‌هایی قائل شد اما یک کشور نمی‌تواند اتکای کار خود را فقط بر دو کشور قرار دهد.

زنگنه افزود : ایران به تمام کشورهای دنیا اعلام کرد که می‌توانند در پروژه‌های نفتی و گازی ایران حضور یابند و شرکت‌های متفاوتی در ایران حضور یافتند که مذاکرات مفصلی برای ۲۱ میدان انجام شد که اگر این قراردادها امضا می‌شد تولید نفت ایران را ۲ر۲ میلیون بشکه افزایش می‌داد.

وی درباره اینکه قبول دارید توتال پس از اینکه از ایران رفت تمام اطلاعات پارس جنوبی را به قطربرد، تصریح کرد:اینکه گفته می‌شود توتال اطلاعات فاز ۱۱ پارس جنوبی را در اختیار قطری‌ها قرار داده صحیح نیست، این شرکت نمی‌توانسته اطلاعات ایران را در اختیار قطر قرار دهد و به آن‌ها نداده است و درصد کمی از میدان گازی قطری در دست توتال است، البته توتال می‌داند که اگر اطلاعات فاز ۱۱ پارس جنوبی را در اختیار قطر قرار دهد باید خسارت سنگینی پرداخت کند.وزیر نفت درپاسخ به این تحلیل که آیا اوپک در آستانه فروپاشی است، اظهار داشت:ایران برنامه‌ای برای خروج از اوپک ندارد و ابراز تأسف می کند از اینکه بعضی از اعضای اوپک، این سازمان را به یک کانون سیاسی برای مقابله با دو عضو بنیانگذار اوپک یعنی ایران و ونزوئلا تبدیل کرده‌اند و دو کشور منطقه در این سازمان با ما دشمنی می‌کنند، ما دشمن آن‌ها نیستیم اما آن‌ها با ما دشمنی می‌کنند و اوپک را تبدیل به سازمان سیاسی کردند و از نفت به عنوان سلاح در بازار جهانی و جهان علیه ما استفاده می‌کنند.

وی درباره اینکه عربستان و امارات می‌توانند خلاء نفتی ایران را در بازارهای جهانی تأمین کنند، گفت: هیچ کس نمی‌تواند این خلاء را جبران کند.بازار بی‌ثبات و شکننده است و این کشورها تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا با تبلیغات و کوچک‌نمایی اتفاقات، اجازه ندهند قیمت نفت افزایش یابد و قیمت را به زور پایین نگه می‌دارند که این اقداماتی است که در بازار توسط عده‌ای در جهت منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی و به خواست این دو کشور در حال انجام است و این به ضرر مردم، کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت است و حتی به ضرر مصرف‌کنندگان هم هست.

زنگنه درپاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید بعد از پشت سر گذاشتن فصل تابستان اگر تحریم نفتی ادامه پیدا کند، قیمت نفت افزایش می‌یابد،خاطر نشان کرد :بحث‌های سیاسی و روانی یک مساله و فیزیک واقعی بازار نفت مساله‌ای دیگر است، در حال حاضر هم وضعیت نگران‌کننده است و هر چه به سمت جلوتر حرکت کنیم، اوضاع خوب نمی‌شود و با کاهش حضور ایران در بازار شرایط بازار بدتر می‌شود اما بحث‌های روانی و سیاسی هر دو سبب شده‌اند قیمت نفت افزایش نیابد و در واقع رسانه‌های همسو با سیاست‌های آمریکا سعی می‌کنند تمام اتفاقات را کوچک‌نمایی کنند و سهم نبودن ایران در بازار را کمرنگ کرده و ذخایر دنیا را زیاد نشان دهند و به دروغ قدرت و ظرفیت مازاد نفت عربستان را بیش از آن که هست، نمایش دهند تا بازار ملتهب نشود و این‌ها کارهای روانی در بازار است.

وی گفت : آمریکا در دوره جدید راه‌های دور زدن تحریم ها را سخت‌تر کرده است و ما برای گذر از این شرایط مبارزه سنگینی می‌‌کنیم، در حال حاضر اگر یک کشتی به سمت بنادر ایران حرکت کند ازسوی بنادر کشورهای دیگر تحریم می‌شود و در دوره قبلی تحریم‌ها، سازمان ملل متولی و پیگیر بود، اما در حال حاضر شخص آمریکا پیگیر است و اراده‌اش برای اعمال این تحریم‌ها چندین برابر گذشته بوده و سازماندهی مفصلی کرده است، آمریکایی‌ها در این ۵- ۶ سال اخیر در موضوع تحریم‌های به اصطلاح هوشمند به بلوغی شیطانی رسیده‌اند، یعنی به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌خواهند جلوی تمامی راه‌های ما برای مقابله با تحریم‌ها را بگیرند، البته ما هم برای مقابله با اقدامات آمریکا فکر کرده و مرتب راه‌های جدیدی پیدا کرده و می‌کنیم و به هرحال این جنگی است که ما در آن محکم ایستاده‌ایم و عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ