وزیر نیرو: ایران ششم آبان رسماً به اتحادیه اورآسیا می پیوندد
 

وزیر نیرو از پیوستن رسمی جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا در روز ششم آبان خبر داد.

دکتر رضا اردکانیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما با اشاره به اینکه دبیرخانه کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارسال یادداشتی این تاریخ را اعلام کرده است، گفت: تیر امسال قانون پیوستن ایران به این اتحادیه توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شده و در محل دبیرخانه این کمیسیون در مسکو یادداشت رسمی میان ایران و دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم مبادله شده است تا براین اساس ظرف ۶۰ روز این موافقتنامه عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: از نخستین آثار پیوستن به این اتحادیه این است که ۸۶۴ قلم کالا از سوی دو طرف مشمول تجارت ترجیحی خواهد شد و این نخستین بار است که پس از پیروزی انقلاب در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه ای به شکل فعال وارد می شویم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ۵۰۳ قلم کالا برای ما دارای تعرفه های ترجیحی است که می توانیم صادر کنیم و از این تعداد، تعرفه ۷۰ قلم صفر خواهد بود، گفت: از مرزهای زمینی جمهوری ارمنستان و مرزهای آبی با فدراسیون روسیه و قزاقستان می توانیم کالاها و محصولات خود را در بازارهای آن جا عرضه کنیم و این موضوع نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

وی ارزش صادرات و واردات مجموع این کشورها حدود ۷۵۳ میلیارد دلار است و بازار بزرگی در انتظار ما خواهد بود، اضافه کرد: سران این اتحادیه اقتصادی از آقای روحانی رئیس جمهوری کشورمان برای شرکت در اجلاس بعدی دعوت کردند که به میزبانی نخست وزیر ارمنستان در اوایل مهر در شهر «ایروان» برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک از دبیرکل این اتحادیه اقتصادی برای حضور در کشورمان دعوت خواهیم کرد تا جلساتی را داشته باشیم.

به گفته وزیر نیرو، مؤسسان اتحادیه اقتصادی اورآسیا کشورهای فدراسیون روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس با بازار حدود ۱۹۰ میلیون نفری هستند و حدود ۴۰ کشور هم در صف پیوستن به این اتحادیه قرار دارند که تاکنون فقط ۲ کشور ایران و ویتنام پذیرفته شده‌اند.وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه از مهر امسال قبوض کاغذی برق به طور کامل حذف خواهد شد، بیان کرد: براساس برآورد صورت گرفته با اجرای این طرح سالانه ۱۲ هزار اصله درخت برای تولید کاغذ قبض برق قطع نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امسال رکورد صادرات برق شکسته شده است، گفت: در پنج ماه ابتدایی سال گذشته میزان صادرات برق به ۵ر۲ میلیارد کیلووات ساعت رسیده است ولی این رقم در پنج ماه نخست امسال به ۶ر۳ میلیارد کیلووات ساعت افزایش پیدا کرده است.

اردکانیان گفت: برنامه دولت این است که تا پایان دولت دوازدهم حدود ۴هزار مگاوات ظرفیت نصب شده تجدیدپذیر ایجاد کند و هم اکنون هم در آستانه هزار مگاوات هستیم. وی با بیان اینکه کشور ما در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر از ظرفیت بالایی برخوردار است، گفت: در بخش باد حدود ۳۰هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده داریم، در خصوص افزایش بهای قبوض مصرفی با بیان این که در هیچ موردی برخلاف مجوز عمل نمی‌کنیم، گفت: بر اساس مجوز دولت در سال ۹۸ فقط هفت درصد افزایش نسبت به سال قبل صورت گرفت که از اردیبهشت اعمال شد.

وی با اشاره به طرح تعادل بخشی آبهای زیرزمینی افزود: از سال ۹۴ این طرح دارای ردیف بودجه اجرایی شد و ما حدود ۴۹هزار حلقه چاه غیر مجاز را که در سال نزدیک به ۲ میلیارد مترمکعب برداشت داشتند، مسدود کردیم.همچنین ۲۶هزار دستگاه کنتور هوشمند نصب شده که تا حدودی از این طریق توانستیم وضعیت آبخوان‌های کشور را بهبود ببخشیم، حدود ۶۰۰گروه گشت و بازرسی هم در دو سال اخیر تجهیز شده و اکنون مشغول فعالیت هستند.

وزیر نیرو در ادامه گفت: علاوه بر موارد پیش گفته، یک پروژه تحت عنوان بیلان و بانک اطلاعاتی تمامی ۶۰۹ محدوده مطالعاتی کشور را در دست اجرا داریم که حدود ۸۰درصد پیشرفت دارد و طبیعتا نقش منابع مالی در تکمیل این طرح تعیین کننده است.

وی با اشاره به تصویب تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در اسفند سال ۹۶ از سوی دولت گفت: این کارگروه در سطح ملی با حضور

۴ وزیر و دو معاون رئیس جمهوری با مسئولیت وزیر نیرو تشکیل و از همان زمان در همه استان‌ها به مسئولیت استانداران کمیته سازگاری با کم آبی ایجاد شد. دستورالعملی را به همه استان‌ها دادیم که طرح‌های سازگاری با کم آبی را تدوین کنند.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: با همکاری و استقبال خوب استانداران در کشور امیدوار هستیم در نیمه دوم امسال و فرصت باقی‌مانده تا پایان دولت دوازدهم این طرح در اغلب استان های کشور عملیاتی شود.وی در خصوص استفاده از طرح‌های نمک‌زدایی و شیرین سازی آب دریا گفت: در این زمینه مطالعاتی را از مدت‌ها قبل شروع کرده‌ایم که در جنوب کشور در یک پهنه ۱۰۰کیلومتری، از شیرین‌سازی آب دریا برای تامین آب شرب استفاده کنیم؛ این طرح از پیشرفت مناسبی برخوردار و رو به اتمام است.

اردکانیان افزود: در بخش طرح‌های آب و فاضلاب که بخشی از آن مربوط به آب شیرین کن‌هاست، از طریق جلب مشارکت ظرفیت‌های بخش خصوصی توانستیم حدود ۱۰هزار میلیارد تومان جذب کنیم.

همچنین خوشبختانه اخیراً مجوز لازم هم داده شد که برای این طرح‌ها بتوانیم از ارز ۴۲۰۰تومانی استفاده کرده و فعالیت‌ها را در این زمینه استمرار دهیم.

نسخه مناسب چاپ