وزیر نیرو: نبود آمایش سرزمینی از مشکلات برنامه‌ریزی در کشور است
 

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: وزیر نیرو از حمایت تمام قد دولت از طرح همیاران آب‎ ‎در کشور خبر داد.‏

رضا اردکانیان در جلسه شورای آب خراسان رضوی گفت: قطعا نسل بعدی مدیرانی که در بدنه دولت و دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی حضور پیدا می‌کنند، از دانش و تجربه بیشتری برخوردار خواهند بود اما از فرصتی که اکنون در اختیار ما قرار دارد، بی بهره خواهند بود‏‎.‎‏ باید از ثروتی که امروز در اختیار ما قرار دارد، به نحو مطلوب استفاده کنیم و در جهت تحقق آینده‌ای پایدار گام برداریم‎.

‎وزیر نیرو با بیان اینکه اصلی‌ترین وظیفه امروز مدیران پایدار کردن آینده کشور است، تاکید کرد: هنگامی که آینده پایدار را هدفگذاری کنیم، قطعاً امروز ما هم مدیریت خواهد شد اما اگر صرفا به شرایط موجود تمرکز کنیم، بعید است که به آینده پایدار دست پیدا کنیم.‏‎

‎وی ادامه داد: کم توجهی نسبت به آینده به معنای فروختن آینده و آینده فروشی هم با خیانت به کشور برابر است، بنابراین هر اقدام و تصمیمی در شرایط فعلی باید با هدف تحقق سیاست توسعه پایدار باشد.‏

وی با بیان اینکه نبود آمایش سرزمینی یکی از چالش‌های پیش روی برنامه ریزی برای دستیابی به آینده پایدار است، اضافه کرد: طرح همیاران آب، کاری پیچیده اما ضروری است و قطعاً اجرای آن از توان مدیران استان خراسان رضوی برخواهد آمد و ما هم در این جهت کمک خواهیم کرد‎.

‎وزیر نیرو از مشارکت همه بخش‌ها به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های طرح همیاران آب یاد کرد و گفت: نقطه شروع همه پروژه‌ها در حوزه مقابله با بحران کم آبی، طرح‌هایی مانند همیاران آب خواهد بود چرا که معتقدیم جلوگیری از هدررفت آب و افزایش بهره وری در شرایط فعلی یک ضرورت غیرقابل انکار است‎.

‎وی با بیان اینکه برای مدیریت آب و انرژی هر اختیاری که لازم باشد را به استان خراسان رضوی تفویض خواهیم کرد، افزود: با توجه به سوابق ارزشمندی که از آقای رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به یاد داریم، هر آنچه که ایشان مطالبه کند، بنده با اشتیاق از آن حمایت خواهم کرد و امیدواریم وی تا به ثمر رسیدن طرح‌های توسعه‌ای استان کماکان با انگیزه و علاقه توفیق خدمت رسانی به مردم استان را داشته باشد‏‎.

‎وزیر نیرو افزود: امیدواریم با برنامه ریزی دقیق، دو طرح انتقال آب و همیاران آب تا پایان دولت دوازدهم به جایی برسد که امکان بازگشت از آن‌ها وجود نداشته باشد.‏

‏* اجرای طرح همیاران آب ‏

علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی هم در این جلسه، گفت: با بهره گیری از ظرفیت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به یک طرح جامع دست یافته‌ایم که اجرای آن زمینه تعادل در منابع و مصارف آب استان را فراهم خواهد کرد‎.

‎وی با بیان اینکه طرح همیاران آب با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی تدوین شده است، افزود: خوشبختانه همه ارکان حاکمیت از این طرح حمایت کرده‌اند و حضور حجت الاسلام معادی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی در جلسه به همین منظور بوده است‎.

‎او تأکید کرد: یکی از ویژگی‌های طرح همیاران آب این است که مطابق با شاخص‌های اجرایی می‌توان عملکرد و تاثیر آن را ارزیابی کرد و برای تحقق این مهم، دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان ناظر طرح انتخاب شده است‏‎.

‎وی با بیان اینکه برای طرح همیاران آب پیوست رسانه‌ای هم تدوین شده است، تاکید کرد: به منظور اطلاع رسانی اهداف موردنظر در این طرح و جلب مشارکت قشرهای مختلف جامعه، پیوست رسانه‌ای آن توسط صداوسیما تدوین شده است و با همکاری همه رسانه‌ها اجرایی خواهد شد‏‎.

‎رزم حسینی گفت: این طرح که با رویکردهای اجتماعی تدوین شده است، با همکاری مشترک دستگاه‌های اجرایی، خانه کشاورز و تشکل‌های مردمی مانند ناجیان آب اجرایی می‌شود و علاوه بر این، علما و فعالان فرهنگی هم در حوزه فرهنگ‌سازی مشارکت خواهند کرد‏‎. ‎‏

با اجرای طرح همیاران آب به هیچ عنوان خللی در حوزه اشتغال بخش کشاورزی ایجاد نخواهد شد و مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این طرح با ایجاد تعادل در منابع و مصارف آبی، سبب حفظ اشتغال موجود و افزایش درآمد کشاورزان خواهد شد‎.

‎استاندار خراسان رضوی همچنین از در دستور کار قرار داشتن طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور خبر داد و گفت: مطالعات مربوط به این طرح انجام شده است که امیدواریم با همکاری وزارت نیرو زمینه تحقق آن در آینده‌ای نزدیک فراهم شود‎.

‎رزم حسینی با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان، شرق کشور را متحول خواهد کرد، ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی انجام گرفته برای افزایش سطح زیرکشت و توسعه صادرات زعفران، در صورت اختصاص تسهیلات ارزی برای اجرای طرح انتقال آب از محل صندوق توسعه ملی، بازگشت سرمایه به طور ارزی خواهد بود‏‎.

‎وی ادامه داد: از وزارت نیرو درخواست می‌کنیم که حکمرانی آب و برق به استان‌ها واگذار شود تا با همکاری همه ارکان حاکمیت در جهت افزایش بهره?وری و در این جلسه و با حضور وزیر نیرو، از کتاب طرح همیاران آب رونمایی شد‏‎.‎

Email this page

نسخه مناسب چاپ