وزیر نیرو: ۲۲۷ طرح بزرگ صنعت آب و برق امسال افتتاح خواهد شد
۲۲۷ طرح بزرگ شامل نیروگاه، سد، تصفیه‌خانه فاضلاب و آب، پروژه‌های شیرین سازی آب و شبکه‌های آبیاری و زهکشی تا پایان امسال در استان‌های مختلف کشور با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار افتتاح خواهد شد

وارد مدار شدن ۱۵ واحد نیروگاهی، کاهش ۳۸۰۰ مگاوات اوج بار با مدیریت مصرف و صادرات حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت انرژی از جمله رکورد‌های صنعت برق در سال جاری است. دکتررضا اردکانیان وزیر نیرو دیروز با اعلام این مطالب به خبرگزاری صدا و سیما گفت: با توجه به اینکه امسال تابستانی نسبتا گرم و گسترده را پشت سر گذاشتیم، وضعیت تامین برق در کشور به خوبی مدیریت شد و آن هم به این دلیل بود که در ۱۲ استان کشور توانستیم ۱۵ واحد نیروگاهی را با ظرفیت حدود ۳۸۰۰ مگاوات وارد مدار کنیم.

وی اضافه کرد: البته هدف‌گذاری ما حدود

۵ هزار مگاوات ظرفیت بود، اما به دلیل محدودیت‌های ارزی امکان افزایش بیش از این میزان وجود نداشت و مابه التفاوت آن را از نیروگاه‌های برق آبی استفاده کردیم که به لطف خدا به دلیل بارش‌های خوبی که امسال داشتیم، این امکان فراهم شد.

اردکانیان تصریح کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ صنعت برق​ توانستیم از طریق اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف، حدود ۳۸۰۰ مگاوات را در اوج زمان بار صرفه‌جویی کنیم.

وی با بیان اینکه مجموع برنامه‌های مدیریت مصرف امسال باعث شد رشد بار (رشد تقاضا برای دریافت برق) ​ ۲ر۵ درصدی ۱۰ سال گذشته که هر سال افزایش می‌یافت، کنترل شود، گفت: در تابستان امسال نه تنها هیچ وقفه‌ای در فرآیند تولید پیش نیامد، بلکه در سال رونق تولید، صنعت برق توانست ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت انرژی بیشتر را به بخش صنعت ارائه کند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار بیش از ۴۰ تالاب عمده کشور حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری و مخازن آب شرب کشور به شکل بی‌سابقه‌ای از منابع آب شیرین برخوردار شد، گفت: در پرتو این امکانات آبی که برای ما فراهم شد، توانستیم طرح‌های آبی را سرعت دهیم به نحوی که در یک سال گذشته ۱۱ سد بزرگ کشور به بهره‌برداری رسید، بیش از یک میلیون مشترک آب شهری در این بازه زمانی اضافه شد و این امکان را پیدا کردیم که شش تصفیه خانه بزرگ آب و ۳۱ تصفیه‌خانه فاضلاب را وارد مدار بهره برداری کنیم. وی با اشاره به اینکه تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تنها چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح کشور به بهره‌برداری رسیده بود، افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب یک شاخص توسعه یافتگی است؛ به این معنا که نه تنها می‌توانیم فاضلاب را تصفیه و از آن دوباره در صنعت، فضای سبز و نظایر آن استفاده کنیم، بلکه در ارتقای بهداشت عمومی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

اردکانیان با بیان اینکه در حال حاضر تعداد چهار تصفیه‌خانه فاضلاب پیش از انقلاب به ۲۳۰ تصفیه‌خانه فاضلاب افزایش یافته است، ادامه داد: فقط در یک سال گذشته،​ تعداد ۳۱ تصفیه‌خانه وارد مدار بهره‌برداری شده و تا پایان امسال هر هفته یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته حدود ۱۵۱۱ روستا با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به شبکه آب شرب سالم و پایدار متصل شده و حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی مجهز شده است. وزیر نیرو افزود: وزارت نیرو در سال جاری عملیات اجرایی ۲۲ طرح جدید در صنعت آب و برق از جمله هشت نیروگاه حرارتی، پنج تصفیه خانه بزرگ فاضلاب و سه تصفیه خانه بزرگ آب را هم با اعتباری بالغ بر ۴۳ میلیارد تومان آغاز خواهد کرد.

وی افزود: در مجموع تا پایان سال ۱۳۹۸ طرح‌های بخش آب و برق با حدود ۷۶ هزار میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی خواهند شد که در نوع خود بی نظیر است.

نسخه مناسب چاپ