وزیر کشور: نتیجه بی‌توجهی به روستاها، ‌ مهاجرت به کلانشهرها‌ست
وزیر کشور گفت: از نظر امنیتی باید به روستاها توجه کنیم، چرا که روستاییان بخشی از پدافند غیرعامل کشور به شمار می روند.

به گزارش فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش نکوداشت روز دهیاری ها که به میزبانی وزارت کشور برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم در مناطق مرزی امکاناتی را برای دفاع و مقابله با دشمن قرار دهیم باید تجهیزات و نیروی انسانی بسیاری را مستقر کنیم اما به واسطه روستاییان می توانیم هزینه پدافند را کمتر کرده و بر حوزه روستایی و استقرار جمعیت تلاش کنیم تا امنیت در مرزها شکل بگیرد.

رحمانی فضلی با تاکید بر این که روستاییان، نیازهایی مشابه ساکنین شهرها دارند، گفت: به ازای هر کاری که برای روستاها می کنیم نباید سر آنها منت بگذاریم بلکه باید برای این عدم توسعه توازن و تعادل از آنها پوزش بطلبیم. تأثیرگذاری روستاها و زندگی روستایی در سطح اقتصادی است تولید ناخالص داخلی مان حجم زیاد بر مبنای فعالیت‌های کشاورزی و خدماتی آنها است.

وی یادآور شد: ظرفیت عظیمی از روستاها وجود دارد که اگر روستاییان در آن زندگی نکنند این ظرفیت بلا استفاده باقی می‌ماند بنابراین از منظر اقتصادی باید به روستاها توجه کنیم.

وزیر کشور یکی از مهم ترین آسیب های شهری را حاشیه نشینی دانست و گفت: نتیجه بی‌توجهی به روستاها، حاشیه‌نشینی و مهاجرت در کلان شهرها است که می‌توانند به مسایل امنیتی منجر شود.

وی افزود: ۱۰تا ۱۱درصد از اعتبارات دولت به استان ها می‌رود که در نهایت ۶تا ۷درصد آن به روستا می‌رسد که این رقم بسیار اندکی است بنابراین دهیاران باید روی ظرفیت امکانات و منابع کار کنند.

به بیش از ۸۶ درصد روستاهای کشور گازرسانی شده است

در بخش دیگری از این همایش، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور تلاش‌های خوبی در عرصه محرومیت زدایی به ویژه از روستاهای کشور انجام شده است،گفت: گازرسانی به روستاهای کشور در گذشته حدود ۲۰درصد بود که الان به بیش از ۸۶درصد رسیده است.

محمد امید افزود: از ۳۸هزار روستای بالای ۲۰خانوار در حال حاضر تقریباً همه آن‌ها از نعمت برق، آب، بهداشت، آموزش و امکانات زیربنایی برخوردار هستند و درصد جزئی از این ۳۸هزار روستا ممکن است دارای این نعمات نباشند همچنین ۹۵درصد از روستاها آب آشامیدنی مناسب دارند یا حتی از حدود ۶۰هزار آبادی بیش از ۸۵درصدشان از نعمت برق برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: دو خدمت ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاق افتاد که یکی از آنها گازرسانی و اقدام دیگر در حوزه IT و اینترنت پرسرعت در روستاها بود که اینترنت پرسرعت در ۹۰درصد روستاها راه اندازی شده و ۷۰درصد آن مربوط به این دولت است.‌

امید با تاکید بر اینکه همزمان با تلاش‌های زیادی که که مدیران کشور انجام داده‌اند باز شاهد کاهش جمعیت روستایی هستیم گفت: اوایل انقلاب ۶۵درصد جمعیت کشور روستایی بود اما امروزه جمعیت روستایی تنها ۲۶درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود که یکی از دلایل آن تبدیل روستاهای بزرگ به شهر است اما عمده بار کاهش جمعیت به خاطر نبود اشتغال در روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به رونق اشغتغال در روستاها گفت: ۵ر۱میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ویژه اشتغال روستاییان در نظر گرفته شد و امروز از این میزان حدود ۸۰۰۰میلیارد تومان در اختیار روستاها قرار گرفته و بر اساس آمارها حدود ۱۵۰هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.

امید افزود: در سال گذشته۲۵درصد سهم اشتغال کشور به اشتغال روستایی تخصیص پیدا کرد که اتفاق خوبی است. همچنین حرکت‌هایی که در زمینه اشتغال روستاییان و تأسیس دهیاری‌ها شروع شده مهاجرت معکوس روستا را باعث شده است. در این شرایط جمعیت مهاجری که قبلاً از روستاها به شهرها می‌آمدند حالا در حال بازگشت به روستاهایشان هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ