وعده پرداخت پاداش مدال‌آوران، قبل از پایان ماه مبارک رمضان
 

قاسم کیانی – به پایان اردیبهشت ماه هم نزدیک می‌شویم اما خبری از پاداش قهرمانان سال ۹۷ نشد. پاداشی که متولیان ورزش قول داده بودند با سنت‌شکنی نسبت به سالهای قبل در همان سال ۹۷ به قهرمانان پرداخت کنند اما شرایط وخیم اقتصادی کشور، آنان را بدقول کرد و قهرمانان را گله‌مند که اگر ارزیابی منصفانه‌ای صورت گیرد هر دو طرف حق دارند هرچند که کفه ترازو بیشتر به سمت قهرمانان سنگینی می‌کند.

پیش از این و در ادوار گذشته همیشه پاداش مدال‌آوران و قهرمانان در سال بعد پرداخت می‌شد اما برای اینکه انگیزه قهرمانان برای کسب عناوین برتر بیشتر شود، متولیان ورزش وعده دادند که پاداش مدال‌آوران سال ۹۷ را در همان سال ۹۷ و ماه‌های پایانی سال پرداخت می‌کنند اما نه تنها نتوانستند وعده خود را عملی کنند بلکه پائین آمدن ارزش ریال و بالا رفتن بی‌رویه قیمت سکه در بازار آنچنان عرصه را بر متولیان ورزش تنگ کرد که مدال‌آوران را به شک و شبهه انداخت که نکند این کمبودها باعث اجحاف در حق آنان شده و نتوانند به پاداشهای مصوب برسند، حتی بعد از به تعویق افتادن زمان آن. تردیدهایی که بی‌دلیل نبود چرا که بدون شک متولیان وزارت ورزش هم وقتی برای مدال‌آوران طلا، نقره و برنز پیش‌بینی سکه می‌کردند هرگز فکرش را نمی‌کردند که در زمان پرداخت پاداشها، قیمت سکه‌ها جهشی چهاربرابری و یا حتی بیشتر داشته باشد.

در یک کلام، بهم ریختن بازار سکه و پائین آمدن بیش از حد ارزش ریال، هر دو طرف را به شدت غافلگیر کرد. هم وزارت ورزشی‌ها را که باید پاداشهای وعده داده شده را پرداخت کنند و هم مدال‌آوران را که بی‌صبرانه منتظر دریافت پاداشهای خود هستند و حتی خلف وعده متولیان ورزش، ضررهای زیادی به آنان زده است که برای پاداشهایی که باید سال قبل پرداخت می‌شد، نقشه کشیده بودند اما نقشه‌هایشان، نقش بر آب شد و شاید برای برخی که نسیه‌خری کرده بودند، بدهی‌هایی را هم ببار آورده باشد. ضرر دیگری که از بابت این خلف وعده اجباری متوجه ورزش شده، بدبینی قهرمانان در قبال قول‌ها و وعده‌هایی است که از این پس از متولیان ورزش می‌شنوند تا جائیکه وقتی در ماههای پایانی سال قبل برخی از متولیان ورزش از قهرمانان خواستند تا با درک شرایط اقتصادی، گلایه‌هایشان را کمتر کنند، شاید هرگز فکر نمی‌کردند که قهرمانان نام‌آور، رودرروی آنان ایستاده و اعلام کنند که مگر خود مسئولان ورزش و خانواده‌هایشان در مضیقه اقتصادی هستند و این شرایط را تحمل می‌کنند که انتظار دارند قهرمانان، گله‌هایشان را مطرح نکنند؟ موجی از انتقاد به درخواست متولیان ورزش که باعث شد آنان به جای توصیه به ورزشکاران سکوت کرده و حداقل وقتی نمی‌توانند به وعده‌هایشان عمل کنند و در کنار آن تجربه زندگی سخت بسیاری از قهرمانان را هم ندارند، انتظاری غیرمنطقی از قهرمانان نداشته باشند. با این احوال اگرچه دلخوری‌های مدال‌آوران کمی فروکش کرد و چاره‌ای نداشتند جز آنکه با ماجرا کنار بیایند اما نتایج دور از انتظار برخی از مدال‌آوران در مسابقات آسیایی و … که امسال برگزار شد و پس از آن، باز کردن دوباره مسئله که بدقولی متولیان ورزش در پرداخت پاداشها، انگیزه را از آنان گرفته است، مشخص کرد که فروکش کردن موج انتقادات قهرمانان به معنای کوتاه آمدن از خواسته‌هایشان نیست که اما این ماجرا با واکنش متولیان ورزش روبرو نشد چون قاعدتاً حق را به قهرمانان می‌دادند گویا متولیان ورزش دریافتند که چنانچه پرداخت حق و حقوق معوقه قهرمانان را در اولویت قرار ندهند، این بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی می‌تواند به مرور به سایر ورزشها هم سرایت کند و آنجاست که شاید کار از کار بگذرد. بنابراین اگرچه با چند ماه تأخیر اما باز ماجرای پرداخت پاداشهای مدال‌آوران، مطرح شد هرچند ممکن است پیگیری برخی از رسانه‌ها باعث آن شده باشد.

با این وجود و در حالیکه شرایط اقتصادی امسال اگر بدتر از پارسال نباشد، بهتر هم نیست، تأمین منابع مالی ۲۷ هزار سکه فقط برای مدال‌آوران بازیهای آسیایی و پارآسیایی کار آنچنان سختی است که ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع مالی و انسانی وزارت ورزش و جوانان قول پرداخت پاداشهای مدال‌آوران را در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان داده است هرچند که بطور دقیق از روز و پرداخت‌ها صحبت نکرده است چون طبیعتاً فقط هزینه تهیه ۲۷ هزار سکه در شرایط کنونی حدود ۴۰ میلیارد تومان است و علاوه بر مدال‌آوران آسیایی و پارآسیایی، هستند قهرمانانی که در میادین دیگر آسیایی و جهانی، مدال‌آور شده‌اند و طبق مصوبات به آنان هم پاداشهایی تعلق می‌گیرد. پیش از این و در خرداد ۹۷ که مراسم تقدیر از قهرمانان ۹۶ برگزار شد پرداخت پاداشها شامل تمام مدال‌آوران سال ۹۶ شد اما با شرایطی که امسال بوجود آمده حتی بعید به نظر می‌رسد که در مراسم امسال مدال‌آوران آسیایی و پارآسیایی، بتوانند تمام پاداش خود را بطور کامل بگیرند هرچند که طبق قول متولیان ورزش، تلاش بر این است که طبق یک برنامه پیش‌بینی شده، حتی‌الامکان پاداشها بطور کامل پرداخت شود و حتی اگر کامل هم نباشد قطعاً در نوبت‌های بعدی، پرداخت خواهد شد و اصطلاحاً دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

علی‌ای‌حال تجربه غیرمترقبه سال گذشته که دست متولیان ورزش را برای پرداخت پاداشها در حنا گذاشت باعث شده تا طرح و برنامه‌هایی جامع‌تر برای پاداشهای آینده قهرمانان طراحی شود در حالیکه متولیان ورزش متعهد شده‌اند پاداشهای مدال‌آوران تا سال ۲۰۱۸ را طبق آنچه که مصوب شده، پرداخت کنند و هر طرح و برنامه‌ای پیش‌بینی می‌شود برای آینده باشد و عطف به ماسبق نشود. با این وجود از آنجا که وزارت ورزش و جوانان منابعی برای این ماجرا ذخیره کرده و مبالغی هم تا زمان پرداخت‌ها به آن می‌افزاید اما بعید است که این مبالغ، کفاف تمام پاداشها را بدهد، طبیعی است که همین ماجرا نیز دغدغه‌ها و دلواپسی‌هایی را برای مدال‌آوران سال ۹۷ بوجود آورد که بعد از این همه تأخیر، باز هم به تمام حق و حقوقشان نمی‌رسند. بهرحال وقتی صحبت از استخدام قهرمانان از سوی وزارت ورزش به میان آمد اما نهایتاً تلاشهای آنان ثمری نداشت، قهرمانانی که در سخت‌ترین شرایط و با کمترین امکانات نسبت به حریفان، به مرغوب‌ترین مدال‌ها رسیده‌اند، حق دارند که همچنان با این استرس‌ها سر کنند. حال می‌ماند یک تلاش جدی دیگر از طرف متولیان ورزش که پس از مطرح شدن پرداخت پاداشها در یک روز از ماه مبارک رمضان که دولت به وزارت ورزش اختصاص داده است تا بتوانند اعتماد از دست رفته قهرمانان را با عملی کردن وعده‌هایشان حتی بعد از چند ماه خلف وعده، یک بار دیگر بدست آورند. بی‌تردید متولیان ورزش می‌دانند با مطرح شدن دوباره پرداخت‌ پاداشها آن هم طی روزهای آینده و قبل از پایان ماه مبارک رمضان، چنانچه به هر دلیل موجه یا غیرموجهی از پس عملی کردن قول‌هایشان برنیایند دیگر هیچ قهرمان و مدال‌آوری به آنان اعتماد نخواهد کرد و حتی می‌تواند تقابل‌هایی از سوی قهرمانان نیز صورت بگیرد!

فرامرزیان: آیین‌نامه پاداش قهرمانان اصلاح خواهد شد

معاون مالی و توسعه منابع انسانی وزارت ورزش در خصوص استخدام قهرمانان و پرداخت پاداش به مدال‌آوران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ژاله فرامرزیان معاون مالی و توسعه منابع انسانی وزارت ورزش درباره پاداش به قهرمانان ورزشی، و همین طور استخدام قهرمانان مدال‌آور صحبت‌هایی را با فارس انجام داده که در زیر می‌خوانید:

فارس: موضوع استخدام قهرمانان ورزشی در دستگاه‌ها از مدت‌ها پیش مطرح شده بود، وزارت ورزش برای این موضوع کاری انجام داده است؟

ما اصلاحیه‌هایی را پیشنهاد دادیم اما متاسفانه کل اصلاحات قانون مدیریت خدمات کشوری کنار رفت و قانون مدیریت خدمات کشوری قبلی در مجلس به تصویب رسید. باید راه‌های جدیدی را برای استخدام قهرمانان پیش‌بینی کنیم.

فارس: قرار بود آیین‌نامه پرداخت پاداش به مدال‌آوران نیز تغییر کند، آیین‌نامه جدید نهایی شده است؟

آیین‌نامه پاداش قهرمانان اصلاح خواهد شد. تا بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ طبق همان قانون قبلی پاداش پرداخت می‌شود. ما مجموعه منابع را سیو می‌کنیم. تا آخرین لحظه‌ای که قرار است پاداش‌ها را پرداخت کنیم منابع ذخیره خواهد شد تا بعد از آن اعلام شود پاداش‌ها

چقدر است.

فارس: پاداش‌ها به صورت سکه به ورزشکاران اهدا می‌شود؟

موضوع این است که قبلا هم به کسی سکه نمی‌دادیم بلکه حواله می‌دادیم که فدراسیون‌ها در این خصوص اقدام کنند. چون چنین حجمی از سکه ممکن است بازار طلا را بهم بریزد یا اصلا این تعداد سکه در بازار وجود نداشته باشد اما اینکه چه رقمی را تعیین می‌کنیم تلاش‌مان این است که منابع را ذخیره کرده و روز پاداش رقم نهایی را که می‌توانیم اعلام کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ