وقت واکسن آنفلوآنزا رسید!
 

پزشکان توصیه می‌کنند سالمندان و افراد دارای شرایط خاص هر سال اواخر شهریور تا اوایل مهرماه واکسن آنفلوآنزا ترزیق کنند. اما این واکسن به درد چه کسانی می‌خورد و چرا باید تزریق شود؟

افراد بالای ۶۰ سال، بیماران مبتلا به سرطان، دیابت، زنان باردار، مبتلایان به نارسایی قلبی و ریوی، افراد دارای HIV مثبت، افرادی که پیوند کلیه کرده‌اند ‌و کودکان ۶ ماه تا ۶ سال از افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند و نباید زودتر یا دیرتر از زمان تعیین شده که اواخر شهریور تا اوایل مهرماه است، آن را استفاده کنند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث ایجاد مقاومت نسبت به عامل این بیماری شده و باعث می‌شود در پاییز و زمستان پیش رو از آنفلوآنزا در امان باشید. در حال حاضر قیمت واکسن آنفلوآنزا ۳۵ هزار تومان است و هنگام خرید آن، باید به تاریخ تولید که سال ۲۰۱۹ است، توجه کنید و از تزریق واکسن‌های تاریخ سال‌های قبل بپرهیزید.

واکسن آنفلوانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود.

اما مانند تمام فرآورده‌های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا در یک تا دو روز بدون درمان برطرف می‌شود.

آنفلوانزا ویروس‌های مختلفی دارد و واکسن آنفلوانزا هر سال از ابتلا به شایع ترین ویروس‌های سال جلوگیری می‌کند اما مصونیت ۱۰۰درصدی در برابر همه انواع ویروس این بیماری ندارد. بعد از تزریق واکسن آنفلوانزا هم دو تا سه هفته طول می‌کشد تا ایمنی مناسب در فرد ایجاد شود.

code

نسخه مناسب چاپ