یمن قربانی معامله های ترامپ با ریاض
 

برخی تحلیلگران و رسانه‌های غربی، وتوی مصوبه کنگره برای توقف حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را اقدامی ننگین می دانند که در چارچوب معامله‌های چندساله اخیر «دونالد ترامپ» با حکام ریاض صورت گرفته است.به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، جنایات ائتلاف سعودی علیه مردم یمن به اندازه ای فجیع بوده است که حتی کنگره ایالات متحده را هم به واکنش واداشت. اما این تلاش قانونگذاران آمریکایی تاثیری نداشت و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور مصوبه کنگره در زمینه اجبار دولت آمریکا به پایان دادن به حمایت نظامی از ائتلاف سعودی و مشارکت در جنگ ۴ ساله را وتو کرد. دونالد ترامپ در مورد دلیل خود برای رد این مصوبه کنگره عنوان داشت که وی آن را روندی برای تضعیف اختیارات قانونی خود و به ضرر منافع آمریکا می داند. رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد که پایان مشارکت واشنگتن در ائتلاف سعودی موجب به مخاطره افتادن جان سربازان و شهروندان ایالات متحده در آینده خواهد شد.

اتحاد دو حزب در مقابل ترامپ

از چند ماه قبل به ویژه پس از اقدام حکام ریاض در قتل یک روزنامه نگار منتقد، فشارها بر عربستان سعودی در عرصه بین المللی افزایش یافت. در ایالات متحده نیز قتل فجیع «جمال خاشقچی» در کنسولگری سعودی در ترکیه موجب تغییر نگاه‌ها و خط مشی‌ها شد اما تنها جریانی که نسبت به این موضوع بی تفاوت مانده ترامپ و نزدیکان وی هستند که به حمایت‌ها از حکومت ملک سلمان ادامه می دهند. گفتنی است موضوع فوق در کنار جنایت‌ها علیه مردم یمن از جمله مسائلی هستند که اکنون هر دو حزب در کنگره (در دو مجلس سنا و نمایندگان) در مورد آن هم نظر شده اند و انتقادهای تندی را به کاخ سفید وارد می کنند. چند ماه قبل هم کنگره خواستار اقدام کاخ سفید و برقراری تحریم‌ها علیه ریاض به علت این دو پرونده شده بودند که ترامپ به آن توجهی نکرد. اکنون دو مجلس آمریکا در مصوبه ای خواستار توقف حمایت نظامی آمریکا از ریاض و پایان دادن به دخالت واشنگتن در این جنگ شدند. دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان اکثریت را دارند و این قطعنامه با رای مثبت ۲۴۷ نماینده از مجموع ۴۳۵ را تصویب شد. در سنا که جمهوریخواهان در آن دست برتر را دارند نیز از مجموع ۱۰۰ سناتور ۵۴ نفر از مصوبه حمایت کردند.در هیچ یک از دو مجلس قانونگذاری این قطعنامه قادر به کسب رای دوسوم نشد. به اعتقاد تحلیلگران وتوی ترامپ موجب توقف اجرایی شدن این قطعنامه می شود زیرا دستیابی به حمایت دوسوم اعضای کنگره سخت است. با این حال اقدام ترامپ سرشکستگی دیگری را برای کاخ سفید رقم زد و نشان داد که جنایت‌های سعودی علیه مردم یمن به ویژه غیرنظامیان در مقابل دلارهایی که ریاض به ترامپ می بخشد ارزشی ندارد. با اینحال نشریه «فارین پالسی» در گزارشی وتوی قطعنامه کنگره از سوی ترامپ را به ضرر عربستان سعودی دانست و افزود اکنون نمایندگان دموکرات تحریم عربستان سعودی به دلیل محاصره یمن و مقابله با کمک رسانی و اقدامات بشردوستانه را در دستور کار خود قرار داده اند. آن‌ها به دنبال راه‌های دیگری برای پایان دادن به مداخله نظامی آمریکا در جنگ یمن هستند.

به نوشته این نشریه، ایالات متحده با حمایت از ائتلاف سعودی در واقع به جنگ با حوثی‌هایی می رود که گفته می شود با ایران رابطه دارند. دموکرات‌ها در این شرایط می خواهند مقرراتی را وضع کنند که بر اساس آن مقام‌های سعودی را تحریم کنند که در محاصره یمن نقش دارند و مانع دسترسی کشتی‌های حاوی کمک‌های بشر دوستانه به شهروندان این کشور می شوند. همچنین آن‌ها می خواهند با کاستن از بودجه نظامی مانع ادامه حضور در این جنگ و حتی محدودسازی فروش سلاح به عربستان سعودی شوند. این تحلیل اجماع سنا و مجلس آمریکا در مورد یک قانون جنگی را مهم توصیف کرد و دلیل آن را سیاست‌های ریاض در مورد قتل خاشقچی و جنایت‌ها در یمن عنوان داشت. با این حال این مصوبه کنگره موجب شد تا یک موضوع حل نشده در قانون اساسی ایالات متحده در مورد میزان اقتدار رئیس جمهوری برای راه اندازی جنگ یا مشارکت در آن بدون کسب مجوز از کنگره بار دیگر مطرح شود. دولت ترامپ و مخالفان طرح اعتقاد دارند این موضوع به قانون جنگی ۱۹۷۳ ارتباط پیدا نمی کند زیرا ایالات متحده در جنگ حضور مستقیم ندارد و واشنگتن در حوزه‌های مشاوره ای و اطلاعاتی از ائتلاف سعودی حمایت می کند.

قانونی اساسی و موضوع دخالت در جنگ

برخی تحلیلگران این اقدام رئیس جمهوری آمریکا را در چاچوب قانون اساسی این کشور و قدرت فراوان رئیس جمهوری مورد ارزیابی قرار دادند. البته در عمل هم این قطعنامه به عنوان اقدامی برای محدودسازی قدرت رئیس جمهوری به شمار می آید اما توجه به مسائل انسانی و تحولات در داخل یمن از نظر افکار عمومی بسیار مهم هستند.به نظر می رسد قانون اساسی ایالات متحده در این زمینه شفاف نیست و هر یک از دو طرف (رئیس جمهوری و قانونگذاران) تفاسیر خود را از آن مورد استفاده قرار می دهند. روزنامه «گاردین» این اقدام ترامپ را «رسوایی بهره برداری ترامپ از قدرت ریاست جمهوری» عنوان کرد و افزود: ایالات متحده قادر بود تا پای خود را از جنگ مرگبار یمن کنار بکشد اما اتحاد غیرمقدس ترامپ با سعودی پا برجا می ماند زیرا رئیس جمهوری آمریکا به همکاری با ائتلاف علیه مردم یمن ادامه می دهد. این روزنامه با ناخوشایند دانستن اقدام ترامپ در وتوی قطعنامه کنگره، آن را عاملی برای طولانی تر شدن رنج میلیون‌ها شهروند یمنی به عنوان قربانیان حملات ریاض علیه حوثی‌ها عنوان کرد. بنابر این گزارش خودخواهی ترامپ ایالات متحده را در معرض خطر قرار می دهد و اثبات می کند که به رغم مشخص شدن تحقیقات کمیته مولر رئیس جمهوری هنوز به نحو خطرناکی غیرقابل کنترل است. این گزارش با بی معنی دانستن ادعا و بهانه ترامپ در مورد وجود تهدید علیه شهروندان و سربازان آمریکایی آورده است در واقع هیچ آمریکایی به گفته ترامپ در جنگ حضور ندارد بلکه منظور وی تعدادی از شهروندان ایالات متحده هستند که در کشورهای ائتلاف حضور دارند یا از این منطقه عبور می کنند . بر اساس این تحلیل بهانه آفرینی‌های رئیس جمهوری حتی علیه قانون« War Powers Act» مصوب سال ۱۹۷۳ شکل گرفته است. در این قانون با صراحت اعلام شده است حضور نظامی آمریکا در جنگ‌ها باید با موافقت کنگره صورت بگیرد. اکنون این برای نخستین بار در تاریخ است که سنا و مجلس نمایندگان قطعنامه ای را به صورت مشترک به میز رئیس جمهوری ارسال می کنند و در مورد قانون فوق به وی تذکر می دهند. به نوشته این روزنامه بریتانیایی، شاید این یک نقص در قانون اساسی است که رئیس جمهوری آمریکا از قدرت خود در چنین شرایطی سوء استفاده می کند. وی در مسائل مربوط به قانون مهاجرت یا ساخت دیوار مرزی هم اقدامات مشابهی را انجام داد و کنگره هم نتوانست مانع ترامپ شود. نشریه «اینترسپت» نیز در گزارشی آورده است ترامپ با این اقدام خود نه تنها وفاداری به دربار سعودی را به ویژه پس از قتل روزنامه نگار منتقد ریاض نشان داد بلکه به محمد بن سلمان اطمینان داد که واشنگتن در مورد بدترین بحران انسانی جهان با وی متحد باقی می ماند. طبق این تحلیل باوجود ادعای رئیس جمهوری، وتوی چنین مصوبه ای فراتر از محافظت از قانون اساسی آمریکا صورت گرفته است؛ این اقدام علاوه بر آنکه نمونه ای از تصمیم سازی‌های مستبدانه است معامله ای دوسویه و به عبارتی ادامه «بده بستانی» (tit-for-tat) است که در سال‌های اخیر بر ژئوپلتیک خاورمیانه سایه گستر شده است. در نهایت با هر دیدگاهی که به وتوی ترامپ نگرسته شود، در واقع همانطور که «دیوید میلیبند» رئیس کمیته نجات بین المللی هشدار داد «وتوی رئیس جمهوری آمریکا، چراغ سبزی است برای انجام جنایت‌های بیشتر.

جنگ‌افزارهای فرانسوی چه سهمی در کشتار یمنی‌ها دارند؟

اسناد محرمانه منتشر شده از وزارت دفاع و آژانس اطلاعات نظامی فرانسه نشان می‌دهد این کشور بعد از آغاز جنگ تحمیلی علیه یمن، نه تنها فروش سلاح به ائتلاف سعودی را قطع نکرده بلکه با تداوم صادرات در کشتار مردم یمن سهم داشته است.به گزارش خبرگزاری فارس، جنگ تحمیلی رژیم سعودی علیه یمن از ششم فروردین سال ۱۳۹۴آغاز شده و هنوز ادامه دارد. این جنگ که با حمایت سیاسی، تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات عربی متحده (و برخی کشورهای دیگر مانند سودان) در قالب «ائتلاف عربی»‌ و به رهبری رژیم سعودی آغاز شد، تاکنون چند هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.در پی بی‌توجهی دولت «عبد ربه منصور‌هادی» رئیس جمهور وقت یمن به خواست گروه‌ها و احزاب یمنی و در نتیجه بالاگرفتن اختلافات در سال ۲۰۱۴سرانجام نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور وقت تحت فشار ریاض استعفا کردند. منصور‌هادی در فوریه ۲۰۱۵به عربستان سعودی فرار کرده و در بیست‌وششم مارس ۲۰۱۵ریاض اعلام کرد که به درخواست رئیس‌جمهور قانونی یمن، حملاتی را علیه گروه‌های مقاومت در این کشور آغاز کرده است.به تازگی اسناد محرمانه‌ای از وزارت دفاع فرانسه توسط آژانس امنیتی «اداره اطلاعات نظامی» این کشور به رسانه‌ها درز پیدا کرده که حاوی جزئیات افشا نشده‌ای از قراردادهای مخفی فروش سلاح از سوی پاریس به ریاض بوده و نشان‌دهنده مشارکت مستقیم و غیرمستقیم فرانسه در جنگ تحمیلی ائتلاف سعوی علیه مردم یمن است. درپی جنگ نابرابری که توسط هشت کشور عربی در ائتلاف سعودی از دریا،‌ زمین و هوا علیه یمنی‌ها آغاز شد، طبق آمار سازمان ملل تا کنون حداقل ۸۳۰۰غیرنظامی شامل ۱۲۸۳کودک جان باخته و یکی از «وخیم‌ترین بحران‌های بشری در جهان» پدید آمده است. گزارش ۱۵صفحه‌ای افشا شده از سوی اداره اطلاعات نظامی فرانسه (که در تاریخ ۲۵سپتامبر ۲۰۱۵به ریاست‌جمهوری فرانسه ارائه شد) تحت عنوان «یمن: وضعیت امنیتی» لیست تسلیحات پیشرفته‌ای که طی قراردادهای متعدد از سال‌های ۲۰۱۰تا ۲۰۱۹توسط دولت پاریس به رژیم‌های سعودی و امارات عربی متحده فروخته و علیه مردم یمن در جنگ تحمیلی به‌کار گرفته شده را نام می‌برد.

توپخانه خودکِششی «سزار» که یکی از پیشرفته‌ترین و مهلک‌ترین تسلیحات فرانسوی برای بمباران اهداف مختلف در بُرد ۴۲کیلومتری است، توسط شرکت نظامی و تماما دولتی «نِکستِر» واقع در شهر «روآن» تولید می‌شود. این توپخانه در واقع مدل ارتقایافته‌ای از توپخانه‌های «هویتزر» از نوع متحرک است که می‌تواند شش گلوله ۱۵۵میلی‌متری (کالیبر ۵۲) در یک دقیقه شلیک کند. طبق آمار ارائه شده از سوی اندیشکده تحقیقات صلح بین‌الملل در استکهلم(SIPRI) از سال ۲۰۱۰تا کنون دولت فرانسه ۱۳۲دستگاه توپخانه سزار به رژیم سعودی فروخته است. طی ماه‌های آینده نیز قرار است حداقل ۱۲۹دستگاه از این توپخانه‌ها (تا سال ۲۰۲۳) به سعودی‌ها تحویل شود.اسناد محرمانه وزارت دفاع فرانسه شامل نقشه‌ای است که تحت عنوان «جمعیتِ در معرض تهدید بمباران»، مکان‌های در تیررس توپخانه‌های سعودی در مرز یمن و عربستان سعودی را نشان می‌دهد. بر این اساس، در تاریخ بیست‌وپنجم سپتامبر ۲۰۱۸، تعداد ۴۸دستگاه توپخانه سزار متعلق به ارتش سعودی در نزدیکی مرز جنوبی این کشور مستقر شده و مناطق مختلفی از یمن شامل شهرها، روستاها، مزارع و خانه‌های غیرنظامیان را نشانه رفتند. در این نقشه، دایره‌های قرمزی با نقطه‌چین اطراف مکان‌های استقرار توپخانه‌های سزارِ ارتش سعودی رسم شده که بُرد مؤثر این تسلیحات و مناطق مسکونی یمنی در معرض تهدید آنها را نشان می‌دهد.

آیا این مناطق مسکونی هدف سلاح‌های ساخت فرانسه هستند؟

در صفحه چهارم اسناد افشا شده توسط اداره اطلاعات نظامی فرانسه آمده است که چندی پیش گزارشی به «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه ارائه و در آن تاکید شده که توپخانه‌های سزار «برای حمایت از مزدوران وفادار (به دولت‌هادی) و نیروهای مسلح سعودی در پیشروی به داخل سرزمین یمن» به‌کار رفته‌اند. به زبان ساده‌تر، این تسلیحات فرانسوی برای بمباران مناطق مسکونی یمن و بازکردن مسیر حرکت تانک‌ها و خودروهای زرهی سعودی به داخل این کشور استفاده شدند. این اسناد تصریح می‌کند که حدود ۴۳۶هزار یمنی در خط آتش مستقیم توپخانه‌های سزار قرار دارند.البته تسلیحات توپخانه‌ای ساخت ایالات متحده، بریتانیا و چین نیز توسط ائتلاف سعودی در مرزهای شمالی یمن مستقر شده و علیه مردم این کشور به کار می‌روند. در حالی که تسلیحات فرانسوی برای کشتار مردم یمن استفاده شدند اما «فلورنس پارلی» وزیر دفاع این کشور طی گزارشی به کمیته امور نظامی پارلمان فرانسه در جولای سال قبل (۲۰۱۸) مدعی شد: «تا جایی که من می‌دانم، سلاح‌های زمینی فروخته شده به عربستان سعودی، برای مقاصد تدافعی در مرز این کشور به کار می‌روند نه تهاجمی». افراد غیرمطلع شاید این صحبت پارلی را اینگونه تعبیر کنند: ارتش بزرگی از یمنی‌ها در حال حمله همه‌جانبه به سعودی‌های مظلوم است و آنها نیز در خاک خود از تانک‌ها و سلاح‌های فرانسوی (و تسلیحات ساخت دیگر کشورهای غربی) برای دفاع در برابر این متجاوزانِ خونخوار استفاده می‌کنند!

این در حالی است که اسناد مذکور عکس آن ادعا را اثبات می‌کند. طبق داده‌های آژانس اطلاعات نظامی فرانسه، ۷۰دستگاه تانک پیشرفته «لوکلِرک» در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن به‌کار گرفته شده‌اند. از این تعداد، ۴۰دستگاه توسط ارتش امارات عربی متحده در پایگاه‌هایی واقع در شهر بندری «المخا» و منطقه «الخوخه» در دیگر شهر بندری «الحدیده» مستقر شدند. البته علی‌رغم اینکه آژانس اطلاعات نظامی فرانسه مدعی است تانک‌های لوکلرک تا کنون پایگاه‌های خود را ترک نکرده و در میدان نبرد دیده نشده‌اند اما تصاویر ماهواره‌ای که گروه تحقیقاتی و غیردولتی «دیسکلوز» منتشر کرده نشان می‌دهد این تانک‌ها در چندین عملیات بزرگ ائتلاف علیه یمنی‌ها شرکت داشته‌اند. در یکی از این تصاویر که به تاریخ ۱۱نوامبر ۲۰۱۸ثبت شده، تانک‌های لوکلرک در پنج کیلومتری مناطق مسکونی الحدیده دیده می‌شوند.یکی از این عملیات‌ها، در ساحل غربی یمن و مابین ماه‌های ژوئن و دسامبر ۲۰۱۸انجام شده است. تانک‌های فرانسوی متعلق به ائتلاف، از پایگاه‌های خود خارج شده و مسیر طولانی را به سمت شمال طی کرده، از دو منطقه الخوخه و الزیبد عبور کردند تا به شهر بندری و استراتژیک الحدیده برسند .به گفته سازمان غیردولتیِ «پروژه مکان‌های درگیری نظامی و داده‌های وقایع» که بحران‌های مختلف در سراسر جهان را رصد می‌کند، در نوامبر ۲۰۱۸و در بحبوحه حملات ائتلاف سعودی به الحدیده، تانک‌های لوکلرک در مرکزیت این عملیات قرار داشتند. همچنین طبق داده‌های این سازمان، ۵۵غیرنظامی یمنی بر اثر شلیک این تانک‌ها جان خود را از دست داده‌اند. شدیدترین، ویرانگرترین و مرگبارترین عملیات‌های ائتلاف سعودی علیه مردم یمن، حملات هوایی جنگنده‌های ارتش سعودی و اماراتی است که طبق داده‌های آژانس اطلاعات نظامی فرانسه از سال ۲۰۱۵تا ۲۰۱۸، بیش از ۲۴هزار بار به یمن حمله هوایی شده است. «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اما طی گزارشی به کمیته امور خارجی پارلمان این کشور با رد کردن هرگونه دخالت و مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم این کشور در حملات هوایی سعودی‌ها به یمن، مدعی شده بود: «ما هیچ چیزی به نیروی هوایی سعودی ارائه نکردیم».

این اما ادعایی نادرست است، زیرا اسناد آژانس اطلاعات نظامی فرانسه، جزئیات دقیقی از افزونه‌ای پیشرفته برای جنگنده-بمب‌افکن‌های سعودی افشا می‌کند. این افزونه در واقع یک غلاف هدفگیری و نشانه‌گذاری(Targeting Pod) با نام «داموکلس» است که برای جنگنده‌های چندمنظوره به‌کار رفته و توسط کمپانی نظامی «گروه ثالِس» در پاریس تولید می‌شود. این افزونه‌ها، وظیفه شناسایی، ردیابی، قفل کردن روی اهداف و همچنین کنترل تسلیحات هدایت‌شونده را برعهده دارند که به قسمت زیرین جنگنده‌ها متصل می‌شوند. با استفاده از این غلاف‌های هدفگیری همچنین می‌توان موشک‌های هدایت‌شونده و نقطه‌زن ساخت شرکت نظامی «رِیثیون» در آمریکا را هدایت کرد.در تحقیقات جدیدی که خبرنگاران شبکه «سی.ان.ان» در یمن انجام دادند، توانستند ترکش‌هایی از موشک هدایت‌شونده با لیزر ساخت شرکت ریثیون را در نزدیکی لاشه یک خودرو در منطقه «المتمه» واقع در شمال یمن پیدا کنند. حمله به این منطقه در تاریخ بیستم سپتامبر ۲۰۱۶انجام شده که بود که در آن ۱۵غیرنظامی شامل ۱۲کودک جان باختند.غلاف هدفگیری داموکلس، که ابزاری ضروری برای حملات هوایی نقطه‌زن است، همچنین از سوی نیروی هوایی امارات عربی متحده بر روی جنگنده‌های چندمنظوره «میراژ ۲۰۰۰-۹» که آنها نیز ساخت فرانسه هستند، نصب شده‌اند.

در اسناد افشا شده همچنین علی‌رغم اینکه نامی از موشک‌های به‌کار رفته توسط ائتلاف سعودی ذکر نشده اما آمده است که نیروی هوایی امارات، موشک‌های هدایت‌شونده «شاهین سیاه» تولید مشترک فرانسه و بریتانیا و موشک‌های«AASM» ساخت فرانسه را برای استفاده در جنگ تحمیلی علیه یمن خریداری کرده است. هر دو نوع این موشک‌ها را می‌توان روی جنگنده‌های میراژ نصب کرد. طبق اطلاعات اندیشکده سیپری، امارات عربی متحده اسکادرانی متشکل از ۶۲جنگنده-بمب‌افکن دارد که از زمان آغاز جنگ علیه یمن، مشغول بمباران این کشور بودند.هواپیماهای جنگی ساخت فرانسه متعلق به نیروی هوایی امارات، عملیات‌های علیه یمن را از پایگاهی در شهر بندری «عصب» واقع در کشور آفریقایی اریتره اجرا می‌کنند. در تصاویر ماهواره‌ای ثبت‌شده از این پایگاه به تاریخ فوریه ۲۰۱۸، سه فروند جنگنده میراژ در این مکان مشاهده می‌شود. تسلیحات هوایی فرانسوی که در جنگ تحمیلی یمن به کار رفته فقط به اینجا ختم نمی‌شود. بر اساس داده‌های آژانس اطلاعات نظامی فرانسه بالگردهای جنگی «کوگار» (برای انتقال نظامیان سعودی) و هواپیمای سوخت‌رسانA ۳۳۰MRTT ساخت کمپانی ایرباس (شش فروند برای سعودی و سه فروند برای امارات) نیز در این عملیات‌ها شرکت داشتند. این داده‌ها تصریح می‌کند: «این ۹فروند هواپیما که قادر به سوخت‌رسانی به چندین جنگنده در حین عملیات بودند و بالگردهای ترابری، نقش مهمی در این جنگ ایفا کردند.هواپیماهای سوخت‌رسان ایرباس از پایگاه هوایی متعلق به رژیم سعودی در شهر «جده» برخاسته و به جنگنده‌های ائتلاف که مشغول بمباران مناطق مسکونی یمن بودند، سوخت‌رسانی می‌کردند. بالگردهای نظامی چندمنظوره کوگار AS-۵۳۲نیز از پایگاه‌های سعودی در دو شهر «خمیس مشیط» و «جیزان» علیه یمنی‌ها عملیات می‌کردند.

از بهار ۲۰۱۵تا کنون، کشتی‌های جنگی ائتلاف سعودی به بهانه اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ممنوعیت ارسال تسلیحات به یمن، محاصره دریایی همه‌جانبه‌ای را علیه این کشور آغاز کرده و در حقیقت مانع رسیدن هرگونه محموله کمک‌های انسان‌دوستانه از جمله غذا، دارو و سوخت به ۲۰میلیون یمنی شدند. علی‌رغم اینکه وزیر دفاع فرانسه در اظهار نظری علنی مدعی شد که پایان یافتن این محاصره در منطقه «دریای سرخ» و بندر «الحدیده» اولویت دولت پاریس است اما اسناد محرمانه این وزارتخانه گویای مشارکت دو فروند کشتی جنگی ساخت فرانسه در این محاصره دریایی است.طبق گزارش‌های درز پیدا کرده، یک فروند ناوچه از نوع کلاس «لافیت» متعلق به نیروی دریایی سعودی (با نام مکه و کلاس اختصاصی الریاض) و یک فروند ناوچه موشک‌انداز از نوع کلاس «باینونا» متعلق به نیروی دریایی امارات ضمن حضور در محاصره دریایی یمن، سواحل این کشور را گلوله‌باران می‌کردند. آژانس اطلاعات نظامی فرانسه تصریح می‌کند که این ناوچه‌ها همچنین وظیفه حمایت از عملیات‌های زمینی ائتلاف عربی و پیشروی نیروهای سعودی در خاک یمن را برعهده داشتند.از طرفی داده‌های وزارت دفاع فرانسه نشان می‌دهد که منفعت‌طلبی سران این کشور نه تنها آنها را به صادرات سلاح به مناطق مختلف از جمله غرب آسیا سوق داده بلکه پاریس را در رتبه سوم بزرگترین فروشندگان تسلیحات در سراسر جهان قرار داده است. عربستان سعودی و امارات عربی متحده به‌ترتیب دومین و ششمین خریدار سلاح‌های فرانسوی مابین سال‌های ۲۰۰۸تا ۲۰۱۷بودند.

تداوم فروش تسلیحات فرانسوی به ائتلاف سعودی

در حالی که طی چهار سال گذشته هزاران یمنی زیر بمباران و آتش نظامیان سعودی و اماراتی جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر دیگر با قحطی، بیماری و فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، دولت فرانسه اما در مقابل دوربین‌ها ژست ضدجنگ به‌خود می‌گیرد ولی در پشت پرده نه تنها به فروش تسلیحات و تکمیل توافقات قبلی ادامه داده بلکه قراردادهای نظامی جدیدی نیز با رژیم سعودی امضا کرده است.در تاریخ سی‌ام اکتبر ۲۰۱۸بود که فلورنس پارلی (وزیر دفاع فرانسه) طی گفت‌وگو باشبکهBFMTV تاکید کرد: «ما در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای (برای فروش سلاح) به سعودی‌ها نداریم». اما اسناد آژانس اطلاعات نظامی فرانسه نشان می‌دهد که در همان زمان دولت پاریس مشغول رایزنی با مقامات ریاض جهت نهایی‌کردن جزئیات قراردادهای نظامی تا سال ۲۰۲۳بود. همچنین دفتر نخست‌وزیری فرانسه در پاسخی ناشناس به گروه دیسکلوز اذعان کرد: «صادرات تجهیزات نظامی بعد از سال ۲۰۱۵متوقف نشد اما صدور مجوز آنها به‌صورت موردی، تحت توجهات بیشتر قرار گرفت.دیسکلوز همچنین اسنادی محرمانه از جلسه‌ای در کمپانی نکستر را به‌دست آورده که حاوی اطلاعاتی درباره سلاح‌های فروخته شده به رژیم سعودی مابین سال‌های ۲۰۱۹تا ۲۰۲۴است. بر این اساس، نفربرهای زرهی «تیتوس» که یکی از جدیدترین تولیدات شرکت نکستر است و همچنین توپخانه‌های یدک‌کش هویتزر ۱۰۵LG بخشی از این قرارداد هستند.

از سوی دیگر، بررسی اطلاعات وبگاه غیردولتی «پروژه داده‌های یمن» (که از کارشناسان امنیتی، حقوق بشری و دانشگاهی برای جمع‌آوری آمارهای مختلف مرتبط با جنگ تحمیلی یمن استفاده می‌کند) توسط خبرنگار فارس نشان می‌دهد که ائتلاف سعودی از ۲۶مارس ۲۰۱۵تا کنون (۲۲آوریل ۲۰۱۹) حدود ۱۹۵۸۰بار علیه یمن حمله هوایی انجام داده است (که البته با آمار منتشر شده از سوی آژانس اطلاعات نظامی فرانسه مغایر است). طبق این اطلاعات، در جریان حملات هوایی ائتلاف، بیش از ۸۳۰۰یمنی جان باخته و حدود ۹۵۰۰نفر نیز مجروح شدند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که حدود ۳۰درصد از حملات هوایی به‌صورت مستقیم غیرنظامیان یمنی را هدف گرفته است. در مجموع تعداد ۱۱۴۰عملیات هوایی ائتلاف سعودی با هدف تولیدات کشاورزی، منابع غذایی، ذخایر آبی، زمین‌های زراعی و بنادر ماهیگیری انجام شده است.که می‌توان نتیجه گرفت ائتلاف سعودی عامدانه در حال هدف قراردادن زیرساخت‌های یمن، ایجاد قحطی و کشتار مردم این کشور با گرسنگی است. رژیم‌های سعودی و امارات، با استراتژی ایجاد عامدانه قحطی در یمن، باعث افزایش قیمت مواد غذایی به میزان ۱۵۰درصد و جهش ۲۰۰درصدی بهای سوخت شدند.طبق گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۶میلیون یمنی به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. این بحران باعث شیوع بیماری وبا در بخش غربی این کشور شده است.

نسخه مناسب چاپ