پارک پردیس باید به محل جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور تبدیل شود
 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: ما باید زمینه‌سازی‌های لازم را صورت دهیم تا پارک فناوری پردیس به یکی از پایه‌های اقتصادی پایتخت و محل جذب نیروهای متخصص ایرانی خارج از کشور تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری دیروز در هفدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس افزود: با اقدامات صورت گرفته در حال حاضر ۴هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور ایجاد شده‌اند.

وی با بیان این که این پارک باید در سال جاری اقدامات توسعه‌ای خود را آغاز کند، تصریح کرد: موکول کردن برنامه توسعه اراضی این پارک به سال آینده دیر است، چرا که در حال حاضر این پارک با افزایش درخواست استقرار ۵۰ درصدی شرکت‌ها مواجه است.

ستاری، پارک فناوری پردیس را منبع جذب نیروهای متخصص از تهران توصیف کرد و یادآور شد: باید اقداماتی صورت گیرد تا پارک فناوری پردیس به عنوان یکی از پایه‌های اقتصادی پایتخت معرفی شود.

وی یادآور شد:‌ اگر بخواهیم جهش عظیمی برای نیروهای انسانی در کشور ایجاد کنیم، باید تلاش کنیم؛ نمی‌توان دائما نق زد که جوانان به خارج از کشور می‌روند، ولی صدور مجوزها برای فعالیت و حضور آنان نیازمند زمان طولانی باشد.

وی افزود: ما باید با آنچه مانع فعالیت افراد متخصص شود، برخورد کنیم و بر این اساس باید ثابت کنیم که می‌توانیم محیط شهر را تغییر دهیم و این در حالی محقق می‌شود که بخواهیم چهره تهران را تغییر دهیم.

مهندس مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس هم از استقرار ۲۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانیان مقیم خارج در این پارک خبر داد و گفت: شرکت‌های عضو این پارک در سال گذشته موفق به صادرات ۳۵ میلیون یورویی به ۲۱کشور شده‌اند.

وی با بیان این که در سال ۹۷ این پارک با سازمان‌های داخلی و خارجی همکاری‌های وسیعی داشته است، گفت: براین اساس ۱۹پروژه بین شرکت‌های عضو و سازمان‌های خارجی به ارزش ۱۴.۸میلیارد ریال تعریف شده‌اند. همچنین ۱۶عنوان تحقیق و تولید مشترک خارجی به ارزش ۲۱میلیون یورو با ۹کشور تعریف شده است.

غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه هم با تأکید بر این‌که اقتصاد دانش‌بنیان راه نجات برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان فرصتی را برای ما ایجاد می‌کند تا اقتصاد سوبسید زده و سیاست‌زده کشور را اصلاح کنیم و وزارت امور خارجه نیز آماده همکاری با بخش‌های دانش‌بنیان کشور است.

وی با بیان این که امروزه ایران از نظر سیاسی و همچنین از نظر توان نظامی در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: در بعد اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستیم، ولی برای اولین بار در سال جاری از سوی دولت روحانی اعلام شده است که بودجه سال آینده کشور بودجه بدون نفت است. این امر هر چند که اقدام مشکلی است، ولی قرار است در ساختار بودجه کشور تغییراتی ایجاد شود.

انصاری تأکید کرد: ما در این معاونت آمادگی داریم که با در اختیار قرار داشتن اطلاعات شرکت‌های دانش‌بنیان، این اطلاعات را به طرف‌های خارجی برای ورود سرمایه‌های خارجی به کشور دهیم.

دراین مراسم،۱۱شرکت دانش‌بنیان برتر پارک فناوری پردیس به شرح زیر معرفی شدند: شرکت برتر در حوزه ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، مهندس فاتح به دلیل انجام اقدامات خیریه و حمایت‌های عام‌المنفعه در منطقه پردیس، مهندس فریپور برای توسعه نیکوکاری در توسعه علم و فناوری، مهندس میرامینی به عنوان برترین شرکت‌ ارائه دهنده خدمات تخصصی فناوری.

همچنین در حوزه توسعه اقتصادی و کسب و کار در مرکز رشد مهندس ناصر کریمیان به عنوان برترین مدیرعامل شرکت و در حوزه رشد متوازن در مرکز رشد دکتر مجتبی رضایی معرفی شدند. دکتر طباطبایی در حوزه صادرات محصولات فناورانه و در حوزه همکاری با طرف‌های خارجی مهندس محمدرضا عطارد مورد تقدیر قرار گرفت.

بنابر این گزارش،در حوزه همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی، دکتر عابد به عنوان شرکت برتر و مهندس آگاهی در حوزه تولید و توسعه فناوری تقدیرشدند و مهندس شمالی در حوزه توسعه اقتصادی جزو برترین‌ها قرار گرفت.

همچنین هیأت داوران با جمع‌بندی همه شاخص‌های موجود یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات با مدیرعاملی دکتر جوانمردی را به عنوان برترین شرکت‌های فناوری این پارک شناخت.

نسخه مناسب چاپ