پرواز زنبورها، پرواز زندگی است
سازمان ملل متحد روز ۲۰ می(۳۰ اردیبهشت) هرسال را روز جهانی زنبور عسل نامگذاری کرده است. اعلام این روز به منظور یادآوری خطر نابودی نسل زنبورها روی کره زمین است؛ روزی که هشدار می‌دهد انسان با کاربرد سموم شیمیایی و آلودگی‌های زیست‌محیطی، حیات زنبورها را به خطر انداخته است‎.

‎دلیل انتخاب این روز به عنوان روزجهانی زنبورداری سالروز تولد «آنتون یانشا» پدر زنبورداری مدرن از کشور اسلونی است. او که فقط ۳۹ سال عمر کرد، استاد و رئیس مدرسه زنبورداری بود. کتاب و تألیفات «یانشا» راه‌گشای زنبورداری مدرن شد و سیستم ابداعی او باعث شد تا برداشت عسل بدون صدمه زدن به کندو‌ها میسر شود. در واقع روز جهانی زنبور، ایده زنبورداران اسلونی بود و با کوشش آنان این روز از سوی سازمان ملل پذیرفته شد‎.

‎فائو برآورد کرده است از۱۰۰ محصولی که۹۰ درصد غذای جهان را تأمین می‌کنند،۷۱ گونه توسط زنبورها گرده افشانی می‌شوند. اگرچه در طبیعت حشرات گرده افشان دیگری هم وجود دارند که درختان را بارور می‌سازند؛ اما یک سوم تمامی میوه‌ها مثل سیب، گلابی، توت فرنگی و حتی صیفی‌هایی مانند خیار نیز حاصل گرده افشانی زنبورها است. زنبورها تولید مواد غذایی و امنیت جهان را بالا می‌برند. مطالعات نشان داده در مزارعی که گرده افشانی به خوبی صورت گرفته، تولید محصولات نسبت به مزارع دیگری که زنبورها با اختلال در کار مواجه شدند و یا بر اثر مصرف سموم شیمیایی از بین رفتند، به طور میانگین ۲۴ درصد افزایش داشته است، در عین حال گرده افشانی به حفظ تنوع زیستی کمک می‌کند. حدود ۹۰ درصد از گیاهان گل دار جهان برای تولید مثل وابسته به گرده افشانی هستند و از طریق بازسازی درختان به حفظ جنگل‌ها کمک می‌کنند‎.‎

‎‎خوشبختانه از سال ۱۳۲۲ تاکنون وزارت جهاد کشاورزی با عزمی راسخ برای حفاظت از حشرات و به طور خاص زنبورها آستین همت بالا زده است و مفتخریم که از پیشگامان این حرکت، همشهری عزیزمان دکتر ابراهیم ابراهیمی است. دکتر ابراهیمی دارای مدرک دکتری در رشته حشره‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس، عضو هیأت مدیره انجمن حشره‌شناسی ایران، عضو انجمن بین‌المللی زنبورشناسان و عضو هیأت تحریریه نشریه آفات و بیماری‌های گیاهی و استاد تمام موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از ۲ سال پیش تاکنون است و مقاله‌های علمی متعددی را در کارنامه‌اش دارد. موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور که هسته اولیه تأسیس آن در سال ۱۳۰۲ ایجاد شده است، از سال ۱۳۲۲ تاکنون فعالیت‌های خود را آغاز کرده است و مسئولیت پژوهش در مورد آفات، بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز را برعهده دارد. در موزه‌های تنوع زیستی این موسسه بیش از ۴ میلیون نمونه حشره و تعداد بی‌شماری از قارچ‌ها، باکتری‌ها و نماتدها نگهداری می‌شوند که از سالیان دور جمع‌آوری و طبق موازین علمی طبقه‌بندی شده‌اند و همواره به عنوان یک منبع مستند و با ارزش علمی مورد استفاده پژوهشگران، استادان دانشگاه، دانشجویان و نیز متخصصان خارجی قرار می‌گیرد.‏

دکتر ابراهیمی همچنین به عنوان عضو هیأت موسس مجتمع آموزش عالی پیام گلپایگان بار خدمتگزاری ویژه به زادگاهش را نیز بردوش می‌کشد.

دکتر ابراهیم جعفری

Email this page

نسخه مناسب چاپ