در گرامیداشت روز پزشک
پزشکان، افتخار ایرانیان
اول شهریور ماه که مصادف با تولد حکیم ابوعلی سینا است، روز پزشک نامگذاری شده است. اگر بپذیریم که مهم‌ترین سرمایه‌های یک کشور مردم هستند و‎ ‎توسعه انسانی باید سرآمد اهداف بلند و راهبردی یک جامعه باشد، بی‌تردید پزشکان که خود را وقف صیانت از سلامت شهروندان می‌کنند، در نظام ارزشی ما جایگاه رفیع و برجسته‌ای دارند. از یاد نبریم که پزشکان جامعه نه فقط به معالجه جسم بیماران می‌پردازند؛ بلکه با ایجاد امنیت روانی، آرامش‌بخش وجود آنان هم محسوب می‌شوند. فراموش نمی‌کنم مادر مرحومم که سالیان متوالی از چشم درد رنج می‌برد، با توجه به اعتقاد و خاطره‌های شیرینی که از شادروان پروفسور منصور ضرابی چشم‌پزشک معروف و حاذق دهه‌های ۴۰ و ۵۰ خورشیدی در ایران داشت، در دهه ۱۳۷۰، پس از سال‌ها که از درگذشت آن بزرگمرد سپری شده بود، نسخه‌هایی از ایشان را که به یادگار نزد خود نگه داشته بود به هنگام درد می‌بوسید و روی چشمانش می‌کشید‏‎!‎ ‏ از اینرو ارتباط مؤثر انسانی یک پزشک، نقش تعیین‌کننده‌ای در بهداشت روانی جامعه دارد و قادر است تعامل سازنده‌ای با اقشار گوناگون داشته باشد که نتیجه‌‌اش اعتماد‌زایی و تقویت سرمایه‌های اجتماعی است.

بدیهی است اخلاق، تعهد و مسئولیت در قبال جامعه که در طول تاریخ نگین درخشان حرفه پزشکی بوده است، نباید در آشفته بازار دنیاطلبانی که هر خدمت معنوی را تحت‌الشعاع امور مادی قرار می‌دهند، قربانی شود.

خدای بزرگ را سپاسگزاریم که پزشکان سرزمین ما با خدمات صادقانه در جای جای ایران عزیز و حتی خارج از کشور، افتخار ایرانیان هستند.

دکترابراهیم جعفری

نسخه مناسب چاپ