پوتین: همکاری روسیه، ایران و ترکیه موثرترین راه حل بحران سوریه بوده است
سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرد که مشارکت سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران در چارچوب مذاکرات آستانه، مؤثرترین راه برای حل‌وفصل اوضاع سوریه بوده و وخامت کنونی اوضاع در استان ادلب نتیجه اقدامات تروریست‌ها است.
ولادیمیر پوتین اعلام کرد که مسکو و آنکارا شکل مذاکرات آستانه با مشارکت ایران را برای حل‌وفصل اوضاع در سوریه بسیار مؤثر می‌دانند. پوتین در کنفرانس مطبوعاتی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مسکو گفت: در بررسی موضوعات مهم بین‌المللی، بدون تردید اوضاع کنونی در سوریه مورد توجه اصلی مذاکرات ما قرار داشت و در این راستا، روسیه و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه با مشارکت ایران، همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. به‌عقیده ما، روند مذاکرات آستانه بیشترین تأثیر را بر مکانیزم حل‌وفصل بحران سوریه داشته است. رئیس جمهوری روسیه، اصلی‌ترین هدف در حل‌وفصل اوضاع سوریه را تثبیت نهایی اوضاع و تأمین پیشرفت در حل‌وفصل اوضاع سیاسی این کشور برشمرد. وی همچنین تأیید کرد که در اواسط سپتامبر [سه هفته دیگر] برای شرکت در نشست سران سه‌جانبه روسیه ــ ایران ــ ترکیه به آنکارا سفر می‌کند.
رئیس‌جمهوری روسیه گفت که این کشور و ترکیه تلاش بیشتری برای نابودی گروه‌‎های تروریستی در ادلب انجام خواهند داد. پوتین در نشست خبری مشترک با اردوغان گفت که دو طرف در این دیدار بر ضرورت تمرکز برای تحکیم ثبات در سوریه و حل و فصل سیاسی بحران این کشور اتفاق نظر داشتند. وی افزود: اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب در شمال غرب سوریه موجب نگرانی شدید روسیه و ترکیه شده است، چرا که گروه‌های تروریستی از آنجا به طور مستمر مواضع ارتش سوریه و حتی نیروهای روسی را هدف قرار می‌دهند.
رئیس‌جمهوری روسیه افزود: ما با اردوغان درباره اقدامات بیشتر برای از بین بردن کانون تروریسم در ادلب و عادی سازی اوضاع در این منطقه و کل سوریه بحث و تبادل نظر کرده و به توافقی در خصوص آنچه می‌توانیم برای حل این مسائل انجام دهیم دست یافتیم. اردوغان نیز گفت که اوضاع ادلب به حدی پیچیده شده که ارتش ترکیه را در معرض خطر قرار داده است و آنکارا تدابیری برای تضمین امنیت خود انجام خواهد داد. در این حال معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تأکید کرد که در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ عضو تکفیری‌های داعش و هواداران این گروه تروریستی در سوریه فعال هستند.
«گنادی کوزمین» در خصوص فعالیت دیگر گروههای تروریستی در سوریه گفت: بعلاوه، تعداد زیادی گروههای تروریستی دیگر نیز در سوریه فعالیت دارند که قابل توجه ترین آنها، جبهه النصره است. خبر دیگر اینکه نیروهای ارتش سوریه به حملات خود به مواضع گروه‌های تروریستی در ادلب ادامه دادند و یگان‌های ارتش سوریه مواضع گروه تروریستی النصره و خطوط امدادرسانی به آنها در حومه ادلب را هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی قرار دادند.در خبری دیگر هیاتی از اصحاب رسانه که نمایندگان، خبرنگاران و روزنامه نگاران رسانه های روسی و اروپایی بودند از شهرک‌های مختلف حومه جنوبی ادلب که به تازگی آزاد شده اند بازدید کردند. خبرگزاری سوریه تصاویری از بازدید هیات رسانه ای روسی و اروپایی از خان شیخون منتشر کرد. ارتش سوریه به تازگی این شهرک ها را از لوث وجود تروریست ها آزاد کرد.

نسخه مناسب چاپ