پیروزی نامزد حزب حاکم در انتخابات، قزاقستان را ناآرام کرد
 

سرویس خارجی: «قاسم ژومارت تاکایف» کاندیدای حزب حاکم قزاقستان با کسب بیش از ۷۰ درصد آراء در دور اول انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان پیروز شد که همین امر اعتراضاتی را درپی داشت و این کشور را ناآرام کرد.

بنابر نتایج اولیه کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان «قاسم ژومارت تاکایف» کاندیدای حزب حاکم با کسب ۷۰٫۷۶ در صد آراء در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد. مابقی کاندیداهای ریاست جمهوری در قزاقستان از جمله «ژمبیل احمداف» ۱٫۸۲ درصد، «دانیا اسپایوا» ۵٫۲ درصد، «امیرجان کاسان اف» ۱۶٫۲ درصد، «تالئوتای رحیم بیک اف» ۳٫۲ درصد، «امانگلدی تاسپیخف» ۲٫۰۷ درصد و «سادی بیک توگیل» ۰٫۹۲ درصد آرا را به دست آوردند. کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان اعلام کرد: ۷۷.۴ درصد از ۱۲ میلیون رای دهنده ثبت نام شده در این انتخابات شرکت کرده بودند. توکایف ۶۶ ساله، متحد نظربایف رئیس جمهور سابق، که یک روز پس از استعفای غیرمنتظره نظربایف زمام امور را به عنوان رییس جمهور موقت برعهده گرفت، در ۹ آوریل اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در ۹ ژوئن در این کشور برگزار می‌شود. این در حالی است که نتیجه این انتخابات سبب بروز اعتراضات مردمی شده است و در بحبوحه اعتراضات نسبت به انتخابات روز یکشنبه، پلیس صدها تن از معترضان را بازداشت کرد؛ انتخاباتی که مخالفان مدعی هستند اقدامی فریب‌دهنده در دموکراسی بوده است.

افسران پلیس که برخی از آنها نیروهای ضد شورش با سپر و کلاه بودند معترضان را متفرق کردند. به گفته یکی از مقامات دولت حدود ۵۰۰ معترض بازداشت شده‌اند. معاون وزیر کشور قزاقستان اعلام کرد: سه افسر پلیس در جریان درگیری با معترضان زخمی شدند. هنوز هیچ گزارشی در رابطه با اتهامات وارده به بازداشت‌شدگان منتشر نشده است. معترضان ادعا می‌کنند که این انتخابات برای برگزیدن جانشین نظربایف عادلانه و آزاد نبود و خواستار تحریم آن شده بودند. این درحالی است که پس از برگزاری انتخابات، نورسلطان نظربایف رییس جمهور سابق قزاقستان گفت: نسلی جدید با افکار جدید روی کار خواهد آمد و آنها قزاقستان را به قله‌های جدید خواهند رساند.

نظربایف ۷۸ ساله که از زمان استقلال قزاقستان به دنبال فروپاشی جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی زمام امور این کشور را به دست داشت، نخستین رهبر آسیای مرکزی از دوران پس از جماهیر شوروی است که با تمایل خود استعفا داد. دوره پنج ساله ریاست جمهوری وی قرار بود در سال ۲۰۲۰ میلادی پایان یابد.

در چنین شرایطی رؤسای جمهوری کشورهای آسیای مرکزی در تماس تلفنی با « تاکایف» پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان را تبریک گفتند. امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «سورانبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان در تماس تلفنی با «تاکایف» پیروزی وی را در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قزاقستان را تبریک گفتند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ