پیشرفت ملت‌ها مرهون همزیستی و ترک منازعه است
رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز» بیان کرد: صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز چیزی است که در آموزه‌های دینی درباره آن تأکید شده است، اما باید توجه داشت که سیره عقلای عالم و فطرت انسان نیز همین مسئله و ترک منازعه و جدل است.
به گزارش ایکنا؛ در این کنفرانس بین‌المللی که دیروز، با حضور جمعی از اندیشمندان جهان اسلام و علاقه‌مندان در دانشگاه تهران برگزار شد، دکتراحمد باقری، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، بیان کرد: هرچند مسئله همزیستی مسالمت‌آمیز در حقوق بین‌المللی یک واژه تقریباً مستحدث است و در دهه‌های اخیر مطرح شده، در آیات قرآن و روایات معصومین(ع) و به طور کلی در آموزه‌های اسلامی معنا و محتوای همزیستی مسالمت‌آمیز به وفور دیده می‌شود. این مسئله هم در توصیه‌های قرآنی، هم در سیره نبوی و ائمه اطهار(ع) و هم در بیانات اصحاب مکرم رسول خدا(ص) وجود دارد.
وی تصریح کرد: تعابیری مانند سلم، صلح، نهی از مجادله، جدل، جنگ، تفرقه و اختلاف در اسلام وجود دارد. همچنین آموزه فراگیر اسلام، که در آیه شریفه «قُل یا أَهلَ الکِتابِ تَعالَوا إِلى کَلِمَةٍ سَواءٍ بَینَنا وَبَینَکُم أَلّا نَعبُدَ إِلَّا اللَّهَ»(آل عمرانر??) وجود دارد، تمام اهل کتاب را به کلمه‌ای مشترک فرامی‌خواند. امروز در جهان اسلام تکیه بر نقاط مشترک، جزء مفاهیم اصلی، اساسی و بنیادین همزیستی مسالمت‌آمیز است.
رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: این توصیه‌های قرآن در حقیقت ارشاد به حکم عقل است. بحث مسئله همزیستی مسالمت‌آمیز هم پشتوانه منطقی و عقلی و هم پشتوانه عقلایی و عرفی دارد.
وی تصریح کرد: امروز در جهان، دولت‌ها، ملت‌ها، اقوام و گروه‌هایی که در مسیر پیشرفت قدم گذاشته‌اند و الگوی پیشرفت هستند، بنیادشان بر همزیستی مسالمت‌آمیز و ترک منازعه، جنگ و دشمنی است و هر کجا این‌ها ترک شد، مسیر کمال باز و هموار شد و هر کجا این نزاع‌ها به وجود آمد، مسیر انحطاط باز شد.
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: ضرورت اسلام تکیه بر مفاهیم همزیستی، صلح و سلم است و حتی فطرت انسان نیز در همین مسیر است و هیچ گاه انسان، جنگ طلب نیست و شاید شرایط محیطی و یا اهمیت دادن به هوا‌های نفسانی، انسان را از مسیر فطری خود دور می‌کند. طبیعتاً وقتی سخن از همزیستی مسالمت‌آمیز می‌شود، معنایش این نیست که عقیده، دین، نژاد، قومیت، ملیت، رنگ پوست و … حریم و احترام نداشته باشند. طبعاً اختلاف عقیده، دین، مذهب و تفاوت در رنگ، نژاد و ملیت، اقتضای اجتماع بشری و زندگی است، اما اقتضا به این معناست که باید به این اختلاف در عقیده و دین احترام گذاشت، اما خودخواهی، تکبر، استبداد و تعصبات بی‌جهت، طبیعتاً اقتضای این اختلاف‌ها نیست و حتی اختلاف سرزمینی نیز اقتضا، حریم و احترام دارد و اما همه این‌ها هیچ‌گاه نمی‌تواند مانع همزیستی مسالمت‌آمیز شود، بلکه در یک رویکرد دقیق و علمی، تمام این‌ها اهرمی برای اتحاد، دوستی، صفا، صمیمیت و صلح است.
خشونت جایی در اسلام ندارد
حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی هم با تاکید بر اینکه راه نفوذ اسلام دعوت است نه شمشیر، گفت: اسلام راهی جز دعوت نداشته، شمشیر برای متجاوز است و برای نفوذ اسلام راهی جز دعوت نیست.
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌های دینی گفت: بر اساس آموزه‌های اسلامی جنگ، نزاع، افراطی‌گری، تندی، مطلق پنداری، عدم بردباری، عدم تحمل آثار دیگران و غیره از نشانه‌های شرک است و پیامبر اسلام (ص) طوایف، اقوام، نژادهای مختلف را در کنار هم گرد آورد و این امر یکی از ویژگی‌های اسلام است باید بر این اساس رفتار کنیم. ضمن اینکه تمدن اسلامی چیزی جز تسامح، بردباری، دگرپذیری و مدارا ندارد.
مصطفی ذوالفقارطلب، رئیس کنفرانس، نیز در سخنانی با اشاره به علت و ایده شکل‌گیری کنفرانس تصریح کرد: درد و رنجی که امت اسلامی در طول تاریخ معاصر از جهل، تعصبات مذهبی، خشونت و افراطی‌گری متحمل می‌شود، ما را بر آن داشت تا در عرصه علمی با همدلی اندیشمندان جهان اسلام، گام‌هایی را در راستای تحقق عقلانیت، مدارا و همبستگی برداریم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ