پیشنهاد اعطای جایزه بین‌المللی مریم میرزاخانی از سوی ایران
 

دبیر کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، ضمن اشاره به این که در آستانه روز زنان در ریاضیات۱۰۸برنامه در سراسر جهان در سایت مربوط به گرامیداشت این روز ثبت شده است، گفت: گرامیداشت روز زنان در ریاضیات در سراسر جهان، خیزش بانوان ریاضیدان جهان به نام مریم میرزاخانی به شمار می‌آید.

به گزارش ایسنا، مژگان محمودی در مراسم اولین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، به ارائه گزارشی از نامگذاری روز زنان در ریاضیات که به پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران در اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان مطرح شده بود، پرداخت و گفت: ۱۲مه مصادف با تولد خانم مریم میرزاخانی روز زنان در ریاضیات برای اولین بار در جهان در بیش از ۱۰۰دانشگاه گرامی داشته می‌شود.

محمودی یادآور شد: اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان متشکل از ۹۰کشور نیز در سال ۲۰۱۵و تقریباً همزمان با ما کمیته بانوان تشکیل داد که از جمله انگیزه‌های مشترک ما و این کمیته بین‌المللی رعایت شدن حقوق برابر برای زنان و مردان و دیده شدن بیشتر زنان نسبت به قبل بوده است.

وی با بیان اینکه از آن زمان تاکنون سعی کردیم نقش زنان را در این زمینه پررنگ‌تر کنیم، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۳کمیته ۵نفره بانوان انجمن ریاضی تشکیل شد و پس از تدوین اساسنامه با حکم شورای اجرایی شروع به کار کرد. قرار بود مریم میرزاخانی در اولین گردهمایی شاخه انجمن ریاضی ویژه بانوان شرکت داشته باشد که متأسفانه اجل به ایشان مهلت حضور در این گردهمایی را نداد .

اعطای جایزه بین‌المللی مریم میرزاخانی از سوی ایران

وی افزود: معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز پیشنهاد کرده‌اند جایزه بین‌المللی مریم میرزاخانی از سوی ایران در این روز به سایر کشورها اهدا شود.

الهه الهی، استاد پیشکسوت دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران هم ضمن انتقاد از نقش کمرنگ زنان در جایگاه تصمیم‌گیری و مدیریتی تصریح کرد: به لحاظ وضعیت زنان در پژوهش می‌توان گفت در مقایسه با کشورهای همسایه وضعیت خوبی نداریم. درصد خانم‌هایی که با مقطع دکتری استخدام می‌شوند کمتر از آقایان است. ضمن آن که کمتر از یک سوم پروپوزال خانم‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرد.وی با اشاره به اینکه پایین بودن اعتماد به نفس خانم‌ها، مسائل خانوادگی و غیره می‌تواند در نامناسب بودن وضعیت پژوهش زنان در ایران تأثیرگذار باشد، گفت: مساله دیگر نقش کمرنگ زنان در تصمیم‌گیری‌هاست، به طوری که از حدود ۶۴دانشگاه علوم پزشکی تنها رئیس یک دانشگاه زن است.

نسرین سلطان‌خواه، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه الزهرا نیز در میزگرد این مراسم با عنوان «راهکارهای افزایش نقش بانوان در ارتقای ریاضیات کشور» حضور پیدا کرد و ضمن برشمردن چند دلیل در خصوص اینکه خانم‌ها شانس کمتری برای دریافت بودجه پژوهشی دارند، گفت: خانم‌ها معمولاً به جزئیات بیشتری می‌پردازند؛ این در حالی است که اغلب داوران مرد هستند و ادبیات کلی‌نگر آقایان را بیشتر می‌پسندند.

سلطان­‌خواه پیشنهاد کرد مرکز پژوهشی به نام مریم میرزاخانی در دانشگاه الزهرا تشکیل شود که هیأت امنای آن به این دانشگاه محدود نشده و متشکل از جامعه ریاضی و بانوان ریاضی ایران باشد.

امیدعلی شهنی کرم‌زاده، پیشکسوت انجمن ریاضی ایران و چهره ماندگار کشور هم با اشاره به وجود تبعیض در بین زن و مرد چه در ریاضی و سایر عرصه‌ها گفت: جایزه فیلدز مریم میرزاخانی یک انقلاب فرهنگی و علمی در جهان مذکر بود. وی گفت: بعد از آنکه میرزاخانی فیلدز را دریافت کرد، دنیا بیشتر این جایزه را شناخت. مریم به تنهایی توانست علاقه به ریاضی را در بانوان و دختران ایجاد کند.

وی در پایان با تأکید بر آنکه خانواده میرزاخانی بیشتر می‌خواهند دخترشان به یک الگو (و نه اسطوره) تبدیل شود، گفت: از کمیته بانوان انجمن ریاضی می‌خواهم رئیس انجمن ریاضی ایران در سال‌های آینده یکی از بانوان باشد.

سیدمنصور واعظ‌پور، رئیس انجمن ریاضی ایران خطاب به اساتید ریاضی خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی خود را جدی بگیرید .

وی با بیان اینکه همه ما در کنار وظایف‌مان نسبت به جامعه ریاضی یک مسئولیت اجتماعی هم داریم، تصریح کرد: جامعه ریاضی دچار چالش‌های بسیاری است و در تمامی مقاطع تحصیلی دوران بدی را پشت سر می‌گذارد آن هم به این خاطر که آموزش ریاضی ما از ابتدایی دچار اشکال و تحت تأثیر کنکور قرار گرفته است.

گفتنی است،در این مراسم از نسرین سلطان‌خواه، حکیمه ماهیار، شیرین حجازیان، فائزه توتونیان، زهرا گویا، سارا سعیدی مدنی، اکرم صادقی، فریده صمدیان، زهرا بختیاری، سمانه بختیاری، مولود بیات، فرشته ملک، اشرف دانشخواه، راحله جعفری، محبوبه علیزاده صنعتی، زهره مستقیم، خدیجه احمدی آملی و نگار شهنی کرم‌زاده از نخستین بانوان فارغ‌التحصیل ریاضی و پیشکسوتان انجمن ریاضی ایران تقدیر به عمل آمد.

در نخستین گرامیداشت روز زنان در ریاضیات پیام ویدئویی “پروفسور ماری روی”، رئیس کمیته بین‌المللی بانوان اتحادیه انجمن‌های ریاضی جهان، خانم “شریل پریگر”، استاد ریاضی در استرالیای غربی و “بتول تنبای” استاد ریاضی دانشگاه ترکیه نیز پخش شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ