پیش بینی حضور ۳ میلیون زائر در مراسم اربعین امسال
معاون امنیتی و انتظامی‌وزیر کشور گفت: مرز خسروی هنوز برای تردد زائران بازگشایی نشده و زمان خدمات دهی به زائران اربعین در مرزهای ایران، از ۱۳ تا ۳۰ مهر ۹۸ خواهد بود.

به گزارش مهر، حسین ذوالفقاری، در ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان این که مدیریت عملیات اربعین کار کوچکی نیست گفت: برای اینکه ۸۰ هزار نفر به حج بروند باید برنامه ریزی های دقیقی انجام شود اما برای اربعین چنین انتظاری نیست چرا که معلوم نیست مردم چه زمانی از کشور خارج می‌شوند، چه زمانی به کشور باز می‌گردند، چه تعداد زائر قرار است بروند و یا هر کدام چند سال دارند. ذوالفقاری ادامه داد: در چنین سفرهایی نمی‌توان مدیریت واحدی برای زائرین داشت اما همه دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی باید پای کار باشند تا بتوان مدیریت بهتری برای زیارت زائران رقم زد. معاون امنیتی و انتظامی‌وزارت کشور با اشاره به توافق ایران و عراق برای بازگشایی مرز خسروی گفت: این مرز هنوز به روی زائران باز نشده اما ترانزیت و ترددهای کاری در آن انجام می‌شود.

ذوالفقاری با تاکید بر این که از اول محرم برای زائرانی که قصد سفر به عراق را دارند، لغو روادید انجام شده است گفت: تا پایان صفر، هیچ زائر ایرانی به گرفتن روادید نیازی ندارد. اما داشتن گذرنامه با حداقل ۳ ماه اعتبار ضروری است. همچنین خدمات ستاد اربعین حسینی نه از ابتدای محرم بلکه صرفا از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه در مرزهای ایران و از ۱۶ تا ۲۷ مهرماه در خاک عراق ارائه می‌شود.

وی افزود: با توجه به لغو روادید و تسهیلات بیشتری که برای زائران در نظر گرفته شده برآورد ما این است که امسال زائران بیشتری در مراسم اربعین شرکت می‌کنند بنابراین پیش بینی های متفاوتی برای حمل و نقل و اسکان در داخل خاک ایران در نظر گرفته شده است. به گفته ذوالفقاری، ایران با به عهده گرفتن بخشی از مسئولیت های کشور میزبان، نظیر خدمات درمانی، بهداشتی، امدادی، حمل و نقل و اسکان و تغذیه به دولت و ملت عراق کمک می‌کند.

معاون امنیتی و انتظامی‌وزارت کشور، با تشریح ضوابط شرکت اتباع خارجی در مراسم اربعین حسینی گفت: برای ورود و خروج زواری که از مرزهای آذربایجان، پاکستان، ترکیه و افغانستان قصد عبور از ایران برای رفتن به عتبات را دارند، امکانات لازم فراهم کرده‌ایم و برای حفظ امنیت آنها و خدمات‌دهی در طول مسیر با سپاه هماهنگ هستیم.

به گفته ذوالفقاری، اتباع مجاز افغانستانی و اتباع عراقی که در ایران زندگی می‌کنند، می‌توانند مانند زائران ایرانی، بدون روادید و با دفترچه اقامتی که نیروی انتظامی‌به آنها داده است بدون پرداخت وجه از کشور خارج شوند.

در بخش دیگری از این نشست، ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد حضور ۳ میلیون زائر را در مراسم اربعین امسال پیش بینی کرد و گفت: برای عبور و مرور بهتر زائران ایرانی در عراق به ۲ هزار دستگاه اتوبوس نیازمند هستیم در غیر این صورت سیستم حمل و نقل در عراق به مشکل برخواهد خورد.

وی افزود: سال گذشته نوسانات قیمت ارز، حلاوت اربعین را از بین برد اما امیدواریم امسال این مشکل حل شود.

نسخه مناسب چاپ