پی‌سازی ساختمان‌‌های روستای سرریز جمعیت کندوان
کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: نمایندگی میراث فرهنگی جیرفت و عنبرآباد در پی برخی گزارش‌های مردمی مبنی بر این که معدنکاران به قلعه سموران عنبرآباد آسیب رسانده‌اند، این موضوع را مورد بررسی قرارداد و اعلام نظر کرد.

محمدسالاری مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت گفت: براساس بررسی‌های کارشناسی، هیچ‌گونه آسیبی به بنای تاریخی قلعه سموران در روستای رودفرق از توابع شهرستان عنبرآباد وارد نیامده است. وی با اعلام این که معدنکاران حریم قلعه را رعایت کرده‌اند، افزود: کارگروهی متشکل از میراث فرهنگی، اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان و دهیار روستا تشکیل می‌شود تا در آینده نیز این قلعه مورد تهدید قرار نگیرد.

سالاری با تاکید بر لزوم تامین اعتبارات لازم برای حفاظت این قلعه گفت: برای تعیین حریم بنای تاریخی باید اعتبار مورد نیاز به بخش‌های پژوهشی تخصیص یابد. وی با اشاره به این که قلعه سموران متعلق به دوران سلجوقی است و از آن به عنوان دژ نظامی استفاده می‌کردند، افزود: تمام تلاش ما بر این است که طبیعت بکر منطقه آسیب نبیند و همکاران فرهنگی و پژوهشی بطور مستمر از این مکان دیدن می‌کنند.سالاری همچنین از اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان خواست پیش از شروع هرگونه فعالیت معدنی، از میراث فرهنگی استعلام بگیرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ