چشم‌انداز امسال همدان ایجاد ۲۰ هزار شغل است
همدان ـ خبرنگار اطلاعات: اولویت اول استان همدان، معیشت، اشتغال و تولید است و در این زمینه چشم انداز استان در سال ۹۸ ایجاد ۲۰ هزار شغل است.

سید سعید شاهرخی استاندار همدان در نخستین جلسه شورای اداری سال ۹۸ این استان، گفت: برای توسعه اشتغال و تولید در ۴ ماه آینده برنامه‌هایی را تنظیم کرده‌ایم که می‌توان به سند راهبردی اشتغال تا افق۱۴۰۰ اشاره کرد که اجرای آن همت مدیران و بخش خصوصی را می‌طلبد.وی افزود: سال جدید باید سال تصمیم‌گیری‌های جدید باشد، بر این اساس با همکاری ۲معاون استاندار و سازمان برنامه و بودجه استان و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی درصدد هستیم که در سند اشتغال۲۰ هزار شغل برای اشتغال جوانان جامعه ایجاد کنیم.استاندار همدان بیان‌کرد: اجرای این سند تا ۳ سال آینده و تا پایان کار دولت تدبیر و امید ادامه خواهد داشت و اجرای مهمترین کارهای اقتصادی و عمرانی در این سند تنظیم شده است.

وی با بیان وظایف دستگاه‌های دولتی در مقابل بخش‌های خصوصی، تاکید کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری حدود ۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خصوصی داشته‌ایم و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی باید تمام قد در کنار سرمایه داران و بخش‌های خصوصی برای ایجاد اشتغال باشند.سال گذشته ۱۸ هزار و ۷۰۰ شغل برای جوانان ایجاد شده که در این میان بخش خصوصی نقش مهمی را ایفا کرده است، همچنین میزان صادرات اقلام نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته و در سال گذشته به ۹۴۳ میلیون دلار رسیده است.

استاندار همدان در رابطه با سطح آبیاری‌های نوین در باغات و مزارع کشاورزی نیز گفت: آبیاری‌های نوین عامل مهم در کاهش مصرف بی رویه آب بوده و ۸۵ درصد از اراضی به آبیاری‌های نوین مجهز شده است، همچنین در سطح استان ۱۰۴ هکتار گلخانه وجود دارد که برآورد شده است به ۲۱۰ هکتار برسد. ‏وی به انتقاد از برخی بانک‌ها پرداخت، اما گفت: برخی از بانک‌ها امسال حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار مردم قرار داده‌اند که قدردان آنها هستم. ‏

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌‌الله شعبانی موثقی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان هم با اشاره به اینکه سپاه پاسداران، یک نیروی رسمی در کشور است، تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را در طول تاریخ بی‌سابقه دانست واظهار کرد: آمریکا و استکبار جهانی در راس حامیان تروریسم قرار دارند و با توجه به اقدام اخیر رئیس‌جمهوری این کشور، گویا ترامپ قصد دارد که در صف اول مخالفت با عقلانیت بشری، باشد و این در حالی است که خود او اولین مبارز با جامعه بشری در تمامی جوامع شناخته می‌شود.

وی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات و زحمات ستاد مدیریت بحران و مسئولین در بحران سیل بیان کرد: اگر چه سیل، صدمات و خسارات زیادی را برای مردم به خصوص حواشی شهر و کشاورزان به وجود آورد، اما باید به جنبه مثبت آن مانند رفع کمبود آب و رونق کشاورزی توجه کرد. ‏

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان تاکید کرد: وقوع سیل موجب شد مسئولان برای رفع مشکلات روانی و اقتصادی مردم آسیب‌دیده توجه بیشتری به خصوص در حواشی شهرها داشته باشند، اگر چه تاکنون مسئولان و نیروهای اعزامی از جمله سپاه، ارتش، بسیج، هلال احمر و کمیته امداد به خوبی عمل کرده‌اند و من قدردان آنها هستم.

وی در رابطه با شعار اقتصادی امسال گفت: امسال‌ در شرایط یک جنگ اقتصادی قرار داریم و برای مقابله و نجات از آن، مسئولان باید مدیریت جهادی داشته باشند و شعار سال یعنی رونق تولید را جدی بگیرند، چرا که اولین مسئله مهم در راس امور کشور مشکلات اقتصادی است که متاسفانه گریبانگیر جوانان جامعه شده است.

شعبانی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: فرصت‌ها را باید ساخت و نباید منتظر رسیدن آنها باشیم، همانطور که در چند سال پیش حتی برای خرید سیم‌خاردار هیچ یک از کشورها با ایران همکاری نمی‌کرد، اما به همت مدیریت جهادی کار مدیران اکنون اسرائیل هم نمی‌تواند با ایران مقابله کند.وی با بیان اینکه در حال حاضر جامعه با ۲ مشکل عمده تورم و نوسانات قیمت روبرو است، گفت: هیچ یک از اقلام ثبات قیمت ندارند، بنابراین مهم‌ترین وظیفه مسئولان است که با روحیه جهادی کار و مشکلات یاد شده را حل کنند. ‏

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز عملکرد مناسب و جهادی مدیران را مهم‌ترین عامل جلب رضایت مردم دانست و اظهار‌کرد: جداشدن مسئولان از حاشیه‌های گوناگون تنها راه آرامش مردم و تبدیل فرصت‌ها به سرمایه است. تقویت روحیه جهادی مدیران، ایجاد فضای تعاملی بین مردم و مسئولان، توجه به اولویت‌ها و سرانجام رساندن آنها با استفاده از سند راهبردی و نظارت دقیق برای مقابله با فساد‌های احتمالی اداری و مالی همواره از جمله مواردی است که باعث جلب اعتماد مردم به نظام و مسئولان و دورشدن آن‌ها از دروغ‌های دشمن می‌شود.

امیر خجسته، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است تورم و مشکلات اقتصادی به یک کودتای خاموش بدل شود، و رفع آن را در راس امور مدیریت مسئولان دانست و اظهار کرد: برای رفع مشکلات اقتصادی، ۳ قوه رسمی کشور باید در آن با جدیت ورود پیدا کنند و تا زمانی که نیاز کشور و مردم رفع نشده باشد، نباید اقلام به کشورهای دیگر صادر شود. ‏وی افزود: سال ۹۸، سال همدلی و هم افزایی مردم و مسئولین برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید بوده و نیاز است که تمامی اعضای این جامعه برای تحقق شعار اقتصادی سال، وظیفه هر چند کوچک خود را به خوبی انجام دهند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تداعی رونق تولید بدون مبارزه با فساد و قاچاق کالا امکان پذیر نیست و مسئولان باید با این فساد که ضربه شدیدی به اقتصاد می‌زند بدون ملاحظه مبارزه کنند.وی اعلام کرد: ریشه قاچاق باید خشک شود تا بتوانیم شاهد رونق تولید باشیم، اگر چه استان همدان در این زمینه و مبارزه با قاچاق کالا به خوبی عمل کرده است.

حسن بهرام‌نیا، نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی از تخصیص ۵ درصد از اعتبارات بودجه ملی به عنوان تنخواه به ستاد بحران خبر داد و با اشاره به خسارت ۱۵۰میلیارد تومانی سیل به شهرستان نهاوند، گفت:۲۲ منطقه در این شهرستان بر اثر بارندگی‌ها دچار رانش شده‌اند، همچنین تعدادی از روستاها و راه‌های مواصلاتی این شهر دچار آسیب شده‌اند که جبران و ترمیم تمامی این خسارات منوط بر تأمین اعتبارات لازم است.

وی با بیان اینکه ترمیم و جبران آسیب‌های روحی و مالی ناشی از سیل، نیازمند اخذ اعتبارات تخصیص داده شده به ستاد بحران کشوری است، اعلام کرد: نمایندگان استان باید هرچه سریع‌تر برای اخذ ۵ درصد اعتبارات تخصیص داده شده بودجه ملی به ستاد بحران کشور، اقدامات لازم را انجام دهند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ