چشم طمع داعش به مالی، نیجر و بورکینافاسو
 

داعش در گزارشی از فعالیت خود در سه کشور «مالی، نیجر و بورکینافاسو» در آفریقا، از آن به نام «میدان وسیع جهاد» یاد و ادعا کرد، بیش از ۳۰ نظامی فرانسوی و آمریکایی را اخیرا در آنجا کشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، گروه تروریستی داعش در گزارشی، از سه کشور «مالی»، «نیجر» و «بورکینافاسو» در مرکز قاره آفریقا، از آن به نام «میدان وسیع جهاد علیه صلیبی‌ها و مرتدها» یاد کرد. هفته‌نامه عربی‌زبان «النبأ» وابسته به داعش در شماره ۱۷۵ خود که عصر امروز پنجشنبه و هم‌زمان با شکست کامل این گروه در عراق و سوریه منتشر شد، در گزارشی به درگیری عناصر هم‌پیمان با خود با ارتش مالی و نیجر و همچنین نظامیان فرانسوی و آمریکایی حاضر در این کشورها پرداخت و مدعی شد که «در مدتی در حدود بیش از یک سال گذشته، نتیجه جنگ با «مُرتدها» در شمال مالی، بیش از ۴۰۰ کشته و بیش از ۱۰۰۰ مجروح» بوده است.

داعش، دولت فرانسه را «هدایت‌گر جنگ» و «صاحب نفوذ انحصاری» در شمال مالی توصیف کرد که «هزاران سرباز در چاد، مالی و نیجر» مستقر کرده و «ناوگان‌ هوایی و سامانه‌های اطلاعاتی خود را برای مدیریت جنگ علیه موحدان» به این کشورها اعزام کرده است. هفته‌نامه وابسته به داعش مدعی شد که در دوره مذکور، چند عملیات علیه نظامیان فرانسوی در مالی انجام داده و بیش از سی کشته و زخمی از آنان بر جای گذاشته است. النبأ نوشت: گشتی‌های صلیبی‌ها تاکنون هدف چند حمله با خودرو بمب‌گذاری شده یا بسته‌های انفجاری قرار گرفته که فرانسوی‌ها به برخی از آنان اعتراف کرده و برخی دیگر را مطلقا انکار کرده‌اند.هفته‌نامه تروریست‌های داعش توضیح داد «از مهم‌ترین حمله‌ها، عملیاتی است که… حسن عثمان الانصاری انجام داد و با خودرو بمب‌گذاری شده‌اش وارد کاروان صلیبی‌ها شد و خودرو خود را در مسیر دو شهر مینکا و آنسونگو در نزدیکی مرز با بورکینافاسو منفجر کرد. در این حمله، پنج سرباز فرانسوی کشته و تعداد دیگری مجروح شدند و یک تانک و چند ادوات دیگر منهدم شد و ارتش فرانسه صرفا به مجروح شدن سه نفر اعتراف و ادعا کرد که خودرو را قبل از رسیدن به کاروان منفجر کرده‌اند». النبأ نوشت، «چند روز بعد در همان منطقه، غرب مینکا، مجاهدان یک بسته منفجره در مسیر یک کاروان نظامی فرانسوی دیگر منفجر کردند که یک خودرو کامل منهدم شد و سرنشینانش کشته و زخمی شدند». هفته‌نامه داعش افزود: چند روز قبل از تهیه این گزارش، فرانسوی‌ها در نزدیکی شهرک آکابار در جنوب مینکا در نزدیکی مرز با نیجر بیش از سی سرباز کشته و زخمی دادند.داعش علت این تلفات را کمین و حمله عامل انتحاری خود به نام «عمر سنده» ذکر کرد که با خودرو بمب‌گذاری شده به یک کاروان نظامیان فرانسوی حمله کرده سپس شماری دیگر از نیروهایش با سلاح سبک و راکت، آنان را هدف گرفته‌اند.النبأ از ارتش نیجر به عنوان یکی عضو ائتلاف آفریقایی نام برد که در حال مبارزه با داعش در مناطق پیرامون دریاچه چاد طی دو سال گذشته است.

هفته‌نامه داعش توضیح داد که درگیری در غرب نیجر در جریان است و آمریکا و فرانسه این جنگ را هدایت می‌کنند و از جمله مشهورترین درگیری‌های و حملات داعش، حمله به یک کاروان نظامی نیروهای «مبارزه با تروریسم» است که در نزدیکی منطقه «تیلوه» در مرز نیجر با مالی انجام شده و «۱۹ مُرتد» در آن کشته شده‌اند و پنج خودرو نظامی نیز به غنیمت گرفته شده است.النبأ این درگیری و درگیری دیگری در نزدیکی «آبالا» را که در جریان آن به یک پادگان ارتش نیجر حمله شده، از «اولین فعالیت‌های مرتدها علیه مجاهدان نیجر» و عناصر خود توصیف کرد که مورد حمایت آمریکا و فرانسه است. هفته‌نامه داعش نوشت، «در یکی از بارزترین عملیات‌های سربازان خلافت! در نیجر که سروصدای زیادی در داخل آمریکا کرد و فرماندهان ارتش آمریکا را در دردسر انداخت، قرار گرفتن یک کاروان مشترک نظامیان آمریکا و دنباله‌روهایشان از مرتدهای ارتش نیجر در یک کمین… در منطقه‌ای نزدیک به “تنگو تنگو” در مجاورت مرز نیجر و مالی» بود که به گفته «النبأ»، «چهار سرباز نیروهای ویژه آمریکایی (کلاه سبز) کشته و تعدادی زخمی شدند» علاوه بر کشته و زخمی شدند شماری از ارتش نیجر و غنیمت‌گرفته شدن «تعدادی سلاح و تجهیزات نظامی، لپ تاپ و سیستم‌های الکترونیک متنوع دیگر».

هفته‌نامه داعش نوشت، نیروهای وابسته به این گروه در بورکینافاسو نیز درگیر جنگی مشابه به درگیری‌های نیجر و مالی هستند. «ترکیب دشمنان تقریبا یکی است و ارتش‌های صلیبی ارتش طاغوت را هدایت می‌کنند». النبأ نوشت: اتفاقی مهم در این کشور سبب جلب توجه صلیبی‌ها به جنگ مجاهدان در این کشور شد و آن ربودن یک صلیبی کانادایی و قتل او به دست سربازان خلافت و انداختن جسد او در صحرا بود؛ جایی که مُرتدها آن را دو روز بعد از عملیات یافتند.داعش این حادثه را «سبب افزایش نگرانی صلیبی‌ها» دانست و نوشت که فرد کشته شده مقام بلندپایه شرکتی بوده که در منطقه غرب آفریقا به کار کشف طلا مشغول است و «این امر به معنای تهدید این صنعت پول‌ساز برای اقتصاد صلیبی‌هاست».النبأ نوشت، رسانه‌های غربی‌ها فرد کشته شده را «کرک وودمان» زمین‌شناس و نایب‌رئیس بخش اکتشاف شرکت کانادایی «پروگرس مینرالز» معرفی کرده‌اند که سی سال در شرکت‌های حفاری معادن سابقه و تجربه داشته است. طبق ادعای النبأ، این فرد روز ۱۹ جمادی الاولی در نزدیکی شهر گوروم در نزدیکی مرز نیجر ربوده شده است .

معضل ته مانده‌های داعش در عراق

محاکمه عناصر بازداشتی داعش به علاوه چگونگی برخورد با خانواده‌های آن‌ها، این روزها نقل محافل سیاسی عراق است اما هنوز ساز و کاری برای این منظور ایجاد نشده است.با پایان خلافت ادعایی داعش و آزادسازی تمامی مناطق عراق از اشغال این گروهک، جامعه عراق هنوز با مسائل بسیاری درگیر است که چگونگی حل معضل عناصر دستگیر شده داعش، از مهم‌ترین آن‌هاست.به نوشته خبرگزاری آناتولی، با وجود اینکه همه گروههای عراقی عدم حل و فصل سرنوشت تروریست‌های باقی مانده داعش را خطرناک می‌دانند، اما این اجماع نظر هنوز منجر به توافق قانونی یا بین‌المللی برای بستن این پرونده نشده است؛ به خصوص اینکه در میان عناصر داعش، اتباع خارجی نیز حضور دارند. بنا به این گزارش، نیروهای «دموکراتیک سوریه» (قسد) در ماه گذشته شمار زیادی از تروریست‌های داعش را که تابعیت کشورهای مختلفی را داشتند، دستگیر کردند. از میان این تعداد، ۵۰۰ تن عراقی بودند و تا کنون ۲۸۰ نفر از آن‌ها به وزارت کشور عراق تحویل داده شده‌اند. با آزادسازی برخی از این عناصر از سوی نیروهای قسد، نهادهای امنیتی عراقی به سرعت وارد عمل شدند تا تروریست‌های عراقی را تحویل گرفته و مانع از آزادی آن‌ها شوند.گروه رسانه‌ای الاعلام الحربی وابسته به وزارت دفاع عراق اعلام کرده است که در دو نوبت نیروهای قسد عناصر داعش را به دولت عراق تحویل داده‌اند و این روند تا تکمیل تعداد ۵۰۰ نفر ادامه خواهد داشت. در همین حال، «رعد الدهلکی» رئیس کمیسیون مهاجرت و کار و امور اجتماعی پارلمان عراق در گفت‌و‌گو با آناتولی، عقیده دارد که عناصر داعش و خانواده‌های آن‌ها در صورت باقی ماندن در عراق و عدم رسیدگی سریع به پرونده آن‌ها، به مثابه یک «بمب ساعتی» خواهند بود. او همچنین تأکید کرد که باید میان خانواده‌های داعش و شهروندان عراقی که در اثنای عملیات‌های آزادسازی فرار کرده‌اند، از طریق تحقیق از آن‌ها جداسازی صورت گیرد. «رعد الدهلکی» همچنین از وجود اردوگاهی خاص برای خانواده‌های داعش در منطقه «الکسک» در استان نینوی خبر داد.به گفته این مقام عراقی نزدیک به ۳۰ هزار خانواده عراقی هنوز در استان حسکه در شمال غرب سوریه به سر می‌برند .«علی البیاتی» عضو کمیساریای حقوق بشر وابسته به دولت عراق نیز از وجود ۱۱۰۰ کودک و ۶۰۰ زن وابسته به عناصر داعش با تابعیت‌های مختلف خبر داد و گفت که باید این تعداد زن و کودک را به کشورهایشان تحویل داده شوند.او گفت که دولت عراق مسئولیت پناه دادن و حمایت از خانواده‌های داعش را بر عهده گرفته، هر چند گزارشات سازمان‌های حقوق بشری به این اشاره دارد که ساکنین اردوگاهها با خانواده‌های داعش بدرفتاری می‌کنند.علی البیاتی در خصوص مجازات عناصر خارجی داعش نیز گفت در عراق قانونی برای محاکمه جرائم بین‌المللی وجود ندارد و دادگاههای عراقی قادر به این کار نیستند و محاکمه این افراد بدون ورود یک دادگاه بین‌المللی ویژه یا تصویب قانون خاصی در پارلمان عراق میسر نیست .یک منبع قضایی عراقی نیز در این خصوص به آناتولی گفت که عناصر دستگیر شده داعش چه عراقی و چه خارجی در زندانی با چهار سالن بزرگ نگهداری می‌شوند و هیأتی از قضات و افسران اطلاعاتی، پرونده متهمان را در صورت ارتکاب جرم در داخل خاک عراق به دادگاه تحقیق مرکزی احاله می‌کنند و در صورت عدم ارتکاب جرم در داخل خاک عراق، پرونده آن‌ها به دادگاههای جنایی مرکزی به اتهام پیوستن به گروههای تروریستی احاله می‌شود.

داعش در پستوی خانه‌ها

نیروهای دمکراتیک سوریه بعد از فتح آخرین سنگرهای داعش در الباغوز در شرق سوریه، از پایان این گروه تروریستی خبر دادند و پیروزی خود را جشن گرفتند، اما به نظر نمی‌رسد این خبر برای اروپایی‌ها خبری خوش تلقی شود.با پایان کار گروه تروریستی داعش، اکنون چند مساله در کانون بحث‌ها پیرامون جنگ علیه تروریسم مطرح است که از جمله آنها اینکه کدام کشورها از داعش حمایت کردند و کدام کشورها نقش بیشتری در نابودی این گروه در عرصه نظامی داشتند؟نکته دیگر اینکه آیا با شکست نظامی و پایان جغرافیایی داعش ، کار این گروه تروریستی بطور کامل تمام است؟دست آخر اینکه تکلیف بازماندگان داعش ، یعنی زنان و فرزندان اعضای کشته شده و یا زندانی داعش چه خواهد شد؟

کار را که تمام کرد؟

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همزمان با اعلام شکست داعش در الباغوز در یک شوی تلویزیونی تبریک گفت تا خود را مصداق ضرب المثل ایرانی ‘کار را که کرد، آنکه تمام کرد’ معرفی کند. این درحالی است که کار داعش از منظر نظامی در عراق، عملا در پاییز ۹۶ با بازپس گیری موصل ، تلعفر و نواحی مرزی سوریه ، و چند ماه بعد در خود سوریه تمام شده بود و تنها چند مقر واقع در شهرهای کوچک شرق سوریه که ارتش سوریه در آنها حضور نداشت، باقی مانده بود .

مناطقی که داعش تا چند هفته پیش در اختیار داشت و آخرین نقطه آن یعنی الباغوز را حفظ کرده بود، از مناطقی هستند که آمریکایی‌ها بطور عملی مانع عملیات نیروهای ارتش‌های عراق و سوریه شده بودند، والا خیلی پیشترها این مناطق نیز آزاد می شد.در جنگ علیه داعش، نیروهای حزب الله لبنان ، ارتش و الحشد الشعبی عراق و نیز مستشاران ایرانی به همراه داوطلبانی از افغانستان و پاکستان در قالب محور مقاومت مشارکت داشتند و بعدها روس‌ها در سوریه علیه داعش وارد جنگ شدند که عمدتا عملیات موشکی و هوایی بوده است. این نیروها با کمترین امکانات ، در جنگ‌ها و نبردهای شهری موفق شدند نیروهای داعش را شکست داده و شهرهای بزرگ و کوچک و روستاهای عراق و همزمان سوریه را آزاد کنند. در مقابل اما آمریکایی‌ها یک ائتلاف بین المللی تشکیل دادند که در آن ابتدا ۷۰ کشور مشارکت داشتند و ظاهرا تنها ازطریق هوایی در جنگ علیه داعش شرکت کردند، اما این مشارکت درجنگ با تروریست‌ها اما و اگرهایی هم به دنبال داشت، بویژه تردیدها زمانی جدی تر جلوه گر می شد که برخی کشورهای حامی گروه‌های تروریستی را در صف این ائتلاف شاهد بودیم؛ از جمله عربستان سعودی و امارات.سابقه آمریکایی‌ها در ایجاد زمینه‌های شکل گیری گروه‌های تروریستی در منطقه وسپس کارشکنی در نبردهای ارتش‌های عراق و سوریه ، قابل انکار نیست. آنها عامل اصلی انتقال نیروهای القاعده از افغانستان به عراق از سال ۲۰۰۳ میلادی هستند، همانها که تا سال ۲۰۱۱ صدها هزار عراقی را به خاک و خون کشیدند. سپس در سال ۲۰۱۱ و در حالی که هنوز استان‌های شمالی، غربی و شرقی عراق بطور کامل پاکسازی نشده بود، با عنوان پایان عملیات پاکسازی نیروهای خود را از عراق خارج کردند، اما هزاران جنگجوی مسلح تحت عنوان شوراهای بیداری را به جا گذاشتند که همانها در کمتر از دو سال بعد بدنه اصلی گروه تروریستی داعش را تشکیل دادند. آمریکایی‌ها در ۲۰۱۱ ، پیش از ترک عراق ، زندان‌ها را بر روی تروریست‌های خطرناک گشودند که اتفاقا یکی از آنها ابوبکرالبغدادی – سرکرده گروه تروریستی داعش- بود که به محض آزادی از زندان اقدام به سازماندهی بازماندگان القاعده کرد که بعد از مرگ ابومصعب الزرقاوی در ۲۰۰۶ میلادی تقریبا از هم پاشیده بودند.بعد هم جنگ علیه داعش از ۲۰۱۳ با حضور ایران در کنار دولت‌های عراق و سوریه ، بر روی زمین با قدرت آغاز شد ؛ زمانی که دولت‌های غربی و از جمله آمریکایی‌ها فقط به سرنگونی دولت بشار اسد در سوریه فکر می کردند و در ژوئن ۲۰۱۴ به درخواست‌های کمک دولت عراق برغم وجود یک توافقنامه امنیتی پاسخ منفی دادند و این در حالی بود که داعش در پشت دروازه‌های بغداد اردو زده بود.در تمام این سال‌ها ایران و متحدانش در منطقه عملا روی زمین جنگیدند و آسمان عراق در اختیار ائتلافی متشکل از ۷۰ کشور به رهبری آمریکا قرار گرفت که می بایست نیروهای ضد داعش در زمین نبرد را پشتیبانی می‌کردند، اما بطور مرتب گزارش‌هایی مبنی بر پرتاب کمک‌های تسلیحاتی برای داعش، در میدان‌های نبرد از طریق هواپیماها و بالگردهای آمریکایی منتشر می شد .این موضوع بویژه در عراق بارها و بارها تکرار شد و آمریکایی‌ها هم تکذیب کردند، اما برخی گزارش‌ها کاملا مستند بودند و فیلم‌ها و تصاویر آن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی انعکاس یافت.کارشکنی آمریکایی‌ها به همینجا ختم نشد، آنها بارها و بارها نیروهای عراقی اعم از الحشدالشعبی و حتی ارتش عراق را بمباران کردند، بطوری که ماه‌ها عملیات نظامی علیه داعش را دراین کشور به تاخیر می انداخت. هر بار هم با اعلام اینکه اشتباه رخ داده، موضوع مختومه شد، اما با تلفات بسیار زیاد!از دیگر کارشکنی‌های آمریکایی‌ها که آسمان عراق را تحت کنترل داشتند، جلوگیری از عملیات آزادسازی شهرهای تحت اشغال داعش بود.عملیات آزادسازی تکریت در شمال بغداد در روز ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ، در حالی که به سرعت در حال انجام بود و نیروهای سوات (نیروهای ویژه ارتش عراق) و نیز نیروهای الحشدالشعبی تا مرکز تکریت فاصله چندانی نداشتند، به یک باره متوقف شد و بعدها مشخص شد که آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مانع شدند تا فرماندهان داعش و بعثی‌های مستقر در این شهر، فرصت خروج یابند.این موضوع دفعات بعد در جریان عملیات الرمادی، فلوجه، موصل و حتی تلعفر نیز تکرار شد و بدتر آنکه گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها در سال ۹۶ از طریق سفارت خود به دولت عراق هشدار دادند که از ورود نیروهایش به شهر تلعفر خودداری کند.با توجه به حمایت آمریکا از حامیان گروه‌های تروریستی در منطقه طی سال‌های اخیر و نقش این کشور در ایجاد این گروه‌ها و همچنین کارشکنی‌های آمریکا در نبرد نیروهای مقاومت علیه تروریست‌ها درعراق و سوریه که با بمباران مناطق مسکونی چندین هزار غیر نظامی را هم به خاک و خون کشید، قطعا نمی توان آمریکا را طرفی دانس که کار را تمام کرده باشد.

آیا کار داعش تمام شده است

آنها که بطور مستقیم یا غیر مستقیم با پدیده ای به نام داعش سروکار داشته اند، خوب می دانند که این گروه تروریستی با از دست دادن زمین و پاشیدن سازمان نظامی‌اش، از بین نرفته است. این گروه زاییده تفکرات افراطی است که قبل از آن با عنوان القاعده هم وجود داشت و در جنگ در سوریه نیز چندین گروه تروریستی دیگر هم از دل همین تفکر شکل گرفت، مانند النصره و ارتش شام و… .شکست کامل این گروه نیازمند قطع بازوی مالی داعش و کار فرهنگی پیچیده و همه جانبه ای است که شاید سال‌ها طول بکشد.اما تا زمانی که کانون فتاوای خشونت در منطقه و تغذیه ایدئولوژیکی این گروه‌های تکفیری نابود نشود، این گروه‌ها به اشکال دیگری باز تولید می شوند و تنها این نام‌هاست که جابجا می شود ؛ یک روز القاعده ، روزی دیگر داعش و در آینده شاید با نام‌های دیگر. آنها از شرایط ناامنی و بی ثباتی کشورهای میزبان بهره برداری می کنند و با بهره گیری از شبکه سازمانی عنکبوتی خود به سرعت نیروهایشان را فرا می خوانند و متاسفانه آمریکایی‌ها و برخی کشورهای منطقه نیز از این شرایط برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند و در این میان دولت‌های اروپایی هستند که بیش از آمریکا از این خشونت‌ها صدمه می بینند.به این ترتیب ، پایان داعش به عنوان یک تشکیلات، رخ داده است ، اما به عنوان یک تفکر هرگز و به نظر می رسد، به شکل خاکستر زیر آتش به پستوی خانه‌ها نقل مکان می کند و دوباره در فرصت مناسب خروج می کنند.

نگرانی از بازمانده‌های داعش

اکنون دونالد ترامپ درحالی افتخار پیروزی بر داعش را با خود حمل می کند که کشورهای اروپایی با بحران مساله هزاران کودک و نوجوان با مادرانی که در لانه‌های داعش تربیت و شست شوی مغزی شده اند، روبه روست و از چند هفته قبل که بسیاری از زنان داعش خواستار بازگشت به کشورهای متبوع خود در فرانسه، آلمان ، انگلیس و روسیه شده اند، موجی از وحشت و نگرانی پایتخت‌های اروپایی را فرا گرفته است.انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها بیم آن دارند که با بازگشت بازمانده‌های داعش ، امنیت کشورهایشان به مخاطره بیفتد و به همین دلیل به شدت با بازگشت خانواده‌های اعضای داعش از سوریه و عراق مخالفت نموده و بعضا تابعیت آنان را لغو کرده اند. هنوز آمار دقیقی از بازماندگان نیروهای گروه تروریستی تکفیری داعش که به اردوگاه‌هایی در عراق و سوریه انتقال یافته اند، در دست نیست، اما آنچه مشخص است اینکه آنها کودکانی هستند که در اردوگاه‌های داعش تربیت و بزرگ شده اند و مادرانشان هم ابراز ندامت نمی‌کنند و به آینده چشم دوخته‌اند. هفته گذشته اکثر شبکه‌های تلویزیونی کشورهای غربی و نیز خبرگزاری‌های بین المللی، گزارش‌هایی ویژه در این خصوص پخش و منتشر کردند که در آن زنان داعشی، نه تنها ابراز ندامت نمی کردند، بلکه تاکید داشتند مصمم به تربیت فرزندان داعشی‌ها هستند. این زنان که بعضا با کارکنان سازمان‌های بین المللی و نیز رسانه‌ها پرخاشگری می کردند، خواستار بازگشت به خانه‌های خود در لندن و پاریس و برلین و نیز قفقاز روسیه بودند.این شبکه‌ها زنی را به نام ویکتوریا نمایش دادند که از اهالی داغستان در قفقاز روسیه بود و می گفت هرگز از ‘جهاد در کنار داعشی‌ها، پیشمان نیست’. او نیز مانند سایر زنان داعشی خود را گناهکار نمی داند. این زنان خود را موظف و مکلف به تربیت فرزندان داعشی می دانند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ