چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه ۱۹ خردادماه ۱۳۵۸( برابر با ۱۴ رجب ۱۳۹۹، ۹ ژوئن ۱۹۷۹) نقل شده است
۲۴ بانک خصوصی و مختلط ملی‌ شدند
شورای انقلاب اسلامی تمام بانکهای کشور را ملی اعلام کرد و در پی آن مدیریت بانکهای خصوصی در اختیار دولت قرار گرفت.در پی این تصمیم انقلابی امروز و فردا بانکها در تهران و شهرستانها تعطیل است.همچنین بانک مرکزی ایران از آغاز مجدد کار بانکها نقدینگی لازم را برای تمام بانکهای ملی شده تامین می‌کند تا در پرداختهای آنها تعلل و یا اشکالی پیش نیاید.
بانکهای خصوصی به شرح زیر است:
بازرگانی ـ صادرات ـ تهران ـ پارس ـ توسعه و صنعتی و معدنی ـ توسعه سرمایه‌گذاری ـ شهریار ـ ایرانیان ـ داریوش ـ ساختمان ـ صنایع ـ ایرانشهر ـ اعتبارات ـ بانکهای سرمایه‌گذاری ساختمانی ـ تعاونی و توزیع ـ تجارت خارجی ـ عمران ـ کار و بین‌المللی.
بانک‌های مختلط: ایران و خاورمیانه ـ ایران و عرب ـ ایران و ژاپن ـ ایران و هلند ـ ایران و انگلیس ـ ایران و روس٫
بانک‌های دولتی: ملی ـ فرهنگیان ـ رهنی و شرکتهای وابسته ـ اعتبارات صنعتی ـ کشاورزی ایران ـ تعاونی کشاورزی ـ رفاه کارگران ـ سپه ـ‌ بیمه ایران و بانک کارگشائی.

شاه مخلوع در پنتاگون جاسوس داشت
واشنگتن ـ یونایتدپرس ـ یک رادیوی آمریکا امروز خبر داد که ریچارد هالوک مقامی که در زمان وزارت جیمز شلزینگر مستشاری قسمت امور ایران در وزارت دفاع آمریکا را بعهده داشت، به اتهام جاسوسی برای شاه مخلوع تحت تعقیب قضائی قرار گرفته است. هالوک پس از اطلاع از این ماجرا به مکزیک فرار کرده است.از گزارش این رادیو چنین برمی‌آید که در آن تاریخ(۵ر۳ سال پیش) از جانب شلزینگر وزیر دفاع آمریکا به ایران اعزام شده بود، در تهران بطور مخفیانه از جانب شاه اجیر شد تا در وزارت دفاع آمریکا برای او کارهایی انجام دهد، از جمله کسب خبر کند.

قراردادهای ایران با شوروی در دست مطالعه است
دکتر مکری سفیر جمهوری اسلامی ایران در شوروی که هم‌اکنون در تهران بسر می‌برد روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحاد جماهیر شوروی را بسیار خوب توصیف کرد و گفت پس از پیروزی انقلاب همه چیز بخوبی پیشرفت کرده است.دکتر مکری با اشاره به قراردادهای بین دو کشور یادآور شد که تمام این قراردادها در دست مطالعه است و منافع ایران باید بیشتر تامین شود. وی گفت: این مسائل عبارتند از: گاز،‌ ذوب آهن، نیروگاههای برق اصفهان و اهواز، لوله دوم گاز، کشتیرانی در دریای خزر امور مربوط به تخلیه کشتی‌ها،‌ مسائل حمل و نقل زمینی و …

ماموران عراقی بسوی پاسداران خرمشهر آتش گشودند
خرمشهر ـ خبرنگار اطلاعات ـ سید محمدرضا علوی‌ فرماندار خرمشهر، دیروز اعلام کرد، سحرگاه امروز(دیروز) هنگامیکه پاسداران انقلاب سرگرم گشت و کنترل نوار مرزی در ناحیه «شلمچه» بودند، ماموران عراقی به سوی آنان تیراندازی کرد. لکن متانت و بردباری پاسداران ایرانی، از بروز هر گونه حادثه و عکس‌العمل متقابل، جلوگیری کرد. خوشبختانه در این تیراندازی به کسی آسیب نرسید.

زندانیان مدیر زندان را کتک زدند
در دو روز گذشته، سه مورد شورش در زندانهای مختلف تهران، رخ داد. زندانیان وابسته به رژیم سابق،‌ در بند ۳ زندان قصر، رئیس زندان را کتک زدند، چند تن زندانیان عادی در بند متعادین زندان قصر، از بند گریختند ولی در محوطه زندان، دوباره دستگیر و به بند منتقل شدند. ضمناً ۶ نفر از زندانیان عادی در زندان موقت دادگستری، به خروج از زندان اقدام کردند ولی موفق نشدند. بقرار اطلاعی که به ما داده شده: بعدازظهر پنجشنبه، مدیر زندان قصر،‌ برای شنیدن خواست‌های زندانیان، وارد بند ۳ زندان قصر شد، ولی زندانیان به او حمله می‌کنند و او را کتک می‌زنند. بدنبال این حادثه پاسداران غیر مسلح به کمک مدیر زندان، وارد بند می‌شوند و با بررسی ماجرا، متوجه می‌شوند که زندانیان با طرح نقشه فرار، قصد داشته‌اند مدیر زندان و پاسداران را گروگان بگیرند.

مرز آبی خلیج‌فارس، باز شد
مرز آبی جنوب در خلیج‌فارس، به پیشنهاد استاندار بوشهر باز شد و مبادلات بازرگانی ساکنان استان‌های جنوبی کشور با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس مجدداً آغاز گردید.
گروههای مختلف مردم آذربایجان شرقی، خواستار بازگشت استاندار مستعفی خود شدند. هیاتی از سوی امام، سرگرم بررسی نیازهای مردم استان ساحلی شد.
خبرنگاران اطلاعات در شهرستانها، گزارشی در این زمینه‌ها تهیه دیده‌اند که درپی می‌آید:
* بوشهر ـ به پیشنهاد احمد مدرس‌زاده استاندار بوشهر و موافقت دولت، مرز آبی جنوب در خلیج‌فارس باز شد و مبادلات بازرگانی و تجاری اهالی استان‌های جنوبی کشور با ممالک عربی حوزه خلیج‌فارس بصورت عادی درآمد. استاندار بوشهر در این زمینه اظهار داشت که دولت بر مبادلات بازرگانی نظارت خواهد داشت و بازرگانان و صاحبان لنج‌ها با رعایت مقررات قانونی می‌توانند به مناطق عرب‌نشین خلیج‌فارس رفت و آمد داشته باشند…

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ