چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۲۰ خردادماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۵ رجب ۱۳۹۹، ۱۰ ژوئن ۱۹۷۹) نقل شده است
جلوگیری از پرواز ۵۰ ایرانی مسلح به لیبی
یک هیات ۴۵۰ نفری که ۵۰ تن از آنان مسلح هستند آماده شد، برای بازگرداندن امام موسی صدر به ایران به لیبی سفر کند.
این هیات که اعضای آن از میان نمایندگان طبقات مختلف مردم تهران تشکیل شده قرار بود بمنظور پرواز به لیبی از یک فروند جمبوجت هواپیمائی ملی ایران استفاده کنند، اما چون گروهی از آنان مسلح هستند، نتوانستند با هواپیمای ملی ایران به توافق برسند. این عده با یک هواپیمای کویتی بتوافق رسیدند اما دولت، از پرواز آنها به دلیل مسلح‌بودنشان جلوگیری کرد.
چندتن از اعضای هیات ۴۵۰ نفری، امروز در فرودگاه مهرآباد، به خبرنگار ما گفتند که به دعوت قذافی، برای شرکت در مراسم استقلال لیبی، قصد سفر به آن کشور را دارند و ضمن شرکت در مراسم، در لیبی بدنبال امام موسی صدر خواهند گشت تا از چند و چون ناپدید‌شدن وی، اطلاع یابند.

حمله شدید فلسفی به دوستان مصدق
بمناسبت چهلمین روز شهادت آیت‌الله استاد مطهری و سالگرد شهادت آیت‌الله سعیدی مجلس یادبودی در مدرسه فیضیه قم از طرف مدرسین حوزه علمیه قم و با حضور رهبر انقلاب در مدرسه فیضیه برگزار شد. در این اجتماع حجت‌الاسلام فلسفی سخنانی ایراد کرد که قسمت‌هائی از آن از نظرتان می‌گذرد:
امروز در این محضر مطلبی که بحث آن با توجه به دو شهید یاد شده مطرح می‌باشد اینست که آیا اسلام منهای عمامه‌سر و روحانی یعنی چه؟ و این سخن از گلوی چه مردمی بیرون می‌آید و هدف آنها از این سخن چیست؟…
در قیام تنباکو، انقلاب فقط مربوط به روحانیت بود، شبیه آن نهضت نفت بود که رهبری را یک روحانی یعنی حضرت آیت‌الله کاشانی و یک مرد سیاست بنام جناب آقای دکتر محمد مصدق عهده‌دار بودند که مقام روحانیت آیت‌الله کاشانی سهم عمده مبارزات را بر عهده داشت در آنموقع همان دوستان نادان مصدق که الان هم هستند و می‌خواهند تز اسلام منهای روحانیت را پیاده کنند. همان دوستان نادان آنروز هم می‌خواستند تز نهضت منهای روحانیت را پیاده کنند و …

ساختمان در مجیدیه و شمس‌آباد آزاد شد
شهرداری منطقه ۳ تهران طی اطلاعیه‌یی به آگاهی اهالی تهران و ساکنان منطقه رسانده است که طرح تفصیلی مجیدیه و شمس‌آباد آماده شد و کلیه کسانی که قصد ساختمان دارند می‌توانند با مدارک مربوطه جهت اخذ اجازه ساختمان به شهرداری مراجعه نمایند.
در این اطلاعیه آمده است: ضمنا چون از قسمت شمالی شمس‌آباد و مجیدیه یک اتوبان و در قسمت‌های دیگر آن، یک خیابان ۴۵ متری و یک خیابان ۳۵ متری عبور می‌نماید و بزودی بصورت طرح اجرائی پیاده خواهد شد از کلیه همشهریان تقاضا داریم که قبل از هر گونه اقدام در منطقه مزبور به شهرداری مراجعه و وضعیت محل مورد نظر را مشخص نمایند.

طرح اعزام دانشجویان و دانش‌آموزان به روستاها
بررسی طرح تشکیل شورای جهاد برای سازندگی و نیز نحوه اعزام دانشجویان و دانش‌آموزان به روستاها برای سازندگی از سوی دستگاه‌های ذیربط شروع شد.
بر اساس این طرح، از نیروهای جوان برای بازسازی روستاهای تمام نقاط کشور استفاده می‌شود.
دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال خبرنگار روزنامه اطلاعات که پرسید گفته می‌شود دولت طرحی در دست تهیه دارد که سال تحصیلی آینده دانشگاه‌ها را تعطیل کند و دانشجویان را برای انجام خدمات به روستاها اعزام کند و آیا این صحت دارد و گفت: «طرحی در دست تهیه و بررسی هست».

کیسینجر برای ملاقات با شاه مخلوع به باهاما رفت
ناسائو ـ خبرگزاری فرانسه ـ عزیمت شاه سابق از باهاما به مکزیک «قریب‌الوقوع» است.
با ورود یک جت اختصاصی از مکزیک به فرودگاه ناسائو در باهاما شایع شد که شاه سابق و اطرافیانش خود را برای ترک «جزیره بهشت» آماده می‌کنند. بار و بنه شاه مخلوع و همراهانش به یک کشتی آمریکائی که از یک هفته پیش در بندرگاه جزیره بهشت لنگر انداخته است منتقل شده است.
همزمان با ورود هواپیمای مکزیکی به فرودگاه ناسائو، هنری کی‌سینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز وارد پایتخت باهاما شد. شایعات تایید نشده حاکی است که بین محمدرضا پهلوی و کی‌سینجر مذاکراتی انجام شده است.

پلاژداران بندر انزلی خواستار آزادی شنا شدند
بندر انزلی ـ (بندر امام ـ) پلاژداران بندر انزلی (بندر امام) بعنوان اعتراض به طرح مهندس حسینخانی فرماندار این بندر در مورد جداسازی مردان و زنان در ساحل دریا، دست به تظاهرات و راه‌پیمایی زدند. مهندس حسینخانی در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که طرح زنانه و مردانه دریا در بندر انزلی تهیه شده و از این هفته بمورد اجرا گذاشته خواهد شد.
پلاژداران بندر انزلی صبح امروز در حالیکه پلاکاردهایی در اعتراض به این طرح در دست داشتند به راه‌پیمائی و تظاهرات آرام در خیابانها پرداختند و خواستار آزادی شنا در ساحل انزلی و تغییر طرح فرماندار شدند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ