چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۹ رجب ۱۳۹۹، ۱۵ ژوئن ۱۹۷۹) نقل شده است
رهبر شیعیان عراق به ایران می‌آید

در پی خبر اختصاصی دیروز اطلاعات مبنی بر آزاد شدن آیت‌الله سید محمدباقر صدر، ایشان شب گذشته را در نجف در کنار خانواده خود گذراندند.ساعت ۱۱ صبح دیروز یک گروه از ماموران امنیتی عراق که تعدادشان به ۱۶ نفر می‌رسید آیت‌الله صدر را به منزل باز گرداندند و سپس از حوالی خانه ایشان دور شدند.

آخرین خبر که صبح امروز خبرنگار ما از نجف اشرف کسب کرده، حاکی از آن است که احتمالا آیت‌الله سیدمحمد باقر صدر رهبر شیعیان عراق تا اواخر هفته آینده به ایران خواهد آمد.

تلگرام امام به آیت‌الله صدر

دفتر امام خمینی، صبح امروز اطلاع داد که تلگرامی از جانب امام، برای آیت‌الله سیدمحمد باقر صدر به نجف اشرف مخابره شده است، متن تلگرام امام، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

۲۴ خرداد ۵۸

حضرت آیت‌الله آقای حاج سیدمحمد باقر صدر، دامت برکته، نجف اشرف پیش آمدهای اخیر، یکی پس از دیگری موجب تاسف است، انتظار آن نبود که با جنابعالی شخصیت علمی و اسلامی چنین رفتار شود….

شاه مخلوع درباره اوضاع ایران اظهار نظر کرد

کوئر تاواکا ـ یونایتدپرس ـ شاه مخلوع ایران، در نخستین مصاحبه مطبوعاتی عمومی خود پس از فرار از ایران گفت که بر اثر حوادثی که پس از خارج شدن او از ایران در این کشور روی داده است قلبش خونبار است. در این مصاحبه که دیروز انجام شد ۶۰ خبرنگار شرکت داشتند.شاه مخلوع در این مصاحبه ۱۵ دقیقه‌ای که در کنار استخر خانه تازه‌اش در شهر کوئر «ناواکا» برگزار شد گفت: «من سعی کردم که از خونریزی در ایران جلوگیری کنم، اما از موقعی که از ایران بیرون آمده‌ام خونریزی فراوانی شده است.

اشاره شاه مخلوع آشکارا به اعدام ۲۹۸ تن از کارگزاران خود در ایران و یک سلسله عصیان‌هایی بود که منجر به کشتار چندین تن از کردها و دیگر اقلیت‌های ملی شده است.

کارتروبرژنف امروز عازم وین می‌شوند

وین ـ خبرگزاری‌ها ـ در حالی که پایتخت اتریش به صورت کانون توجه شرق و غرب درآمده است لئونید برژنف رهبر شوروی و جیمی کارتر رئیس جمهوری آمریکا امروز رهسپار این شهر می‌شوند تا در یکی از مهمترین کنفرانسهای سران شرق و غرب با هم دیدار کنند.اولین دیدار برژنف و کارتر فردا پس از دیدار تشریفاتی آندو با رئیس جمهوری اتریش صورت خواهد گرفت.

استاندار زنجان استعفا کرد

در پی تحصن گروه‌های زیادی از مردم زنجان و تعطیل بازار این شهر، استاندار زنجان، از سمت خود کناره‌گرفت.

وی علت استعفای خود را وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری در منطقه اعلام کرد. ۶ نفر که با جعل حکم دادستانی کل انقلاب اسلامی ایران، قصد دستگیری دو روستائی را در سبزوار داشتند، بدام افتادند.۹۶ آموزشگاه مشهد به نام شهداء نامگذاری می‌شود و دکتر رام یکی از مهره‌های اصلی اقتصادی رژیم فاسد پهلوی که در بوشهر دستگیر شده است، برای محاکمه به تهران انتقال می‌یابد.

گزارش خبرنگار اطلاعات در شهرستان‌ها را پیرامون رویدادهایی از این قبیل، در زیر می‌خوانید:

* زنجان ـ به دنبال تعطیل بازار زنجان و تحصن گروهی از مردم این شهر در استانداری، دیروز گروهی از تاکسی‌رانان این شهر دست از کار کشیدند و به دیگر متحصنین پیوستند.

تحصن کنندگان اعلام داشتند تا حصول نتیجه نهائی به تحصن خود ادامه خواهند داد. در پی این مسئله «ممیزی» و میلانی معاونین سیاسی و عمرانی استانداری زنجان، دیروز اعلام داشتند هادی موتمنی استاندار زنجان استعفای خود را تسلیم وزیر کشور کرده است. استاندار زنجان علت استعفای خود را وجود مراکز متعدد اخذ تصمیم در منطقه اعلام کرد.

تیراندازی بخاطر گوشت!

بعدازظهر دیروز در پی یک درگیری که بین ماموران شهرداری منطقه ۳ و یکی از کشتار کنندگان غیرمجاز که در کنار خیابان سبلان اقدام به ذبح غیرقانونی و غیربهداشتی کرده بود روی داد پاسداری که با ماموران همکاری می‌کرد هدف گلوله سلاخ قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

در این درگیری جوانی نیز که به حمایت از کشتار کننده غیرمجاز برخاسته بود و اسلحه غیرمجاز داشت جان خود را از دست داد و جنازه‌اش به پزشکی قانونی انتقال یافت. پاسدار مجروح نیز به نام امیری در بیمارستان جرجانی بستری شد.

راه‌پیمایی وسیع در قم علیه دولت بعثی عراق

به دنبال انتشار اعلامیه حرکت انقلاب اسلامی عراق درباره حوادث اخیر آن کشور بعد ازظهر روز گذشته از طرف حرکت انقلاب اسلامی عراق در قم با شرکت بیش از ۲۰ هزار تن راه‌پیمائی عظیمی برگزار شد و راه‌پیمایان از حضور امام خمینی گذشته و طی قطعنامه‌‌هائی تعرضات دولت عراق را به حضرت آیت‌الله العظمی سیدمحمد باقر صدر محکوم نمودند و پشتیبانی خود را از امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران اعلام داشتند و از رهبر انقلاب اسلامی ایران و ملت ایران خواستار شدند که هرچه زودتر به وضع مسلمانان عراق رسیدگی شود.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ