چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه ۹ تیرماه ۱۳۵۸ (برابر با ۵ شعبان ۱۳۹۹، ۳۰ ژوئن ۱۹۷۹) نقل شده است
امام: برخورد با گروه‌ها باید برخورد سالم باشد

پنجشنبه و جمعه، گروه‌های مختلفی به حضور امام رسیدند و ضمن عرض تبریک میلاد سرور شهیدان، حسین‌بن‌علی علیه‌السلام و برادر جانبازش ابوالفضل عباس(ع) آمادگی خود را در راه اجرای فرامین امام، اعلام داشتند.

امام، در جمع دیدار کنندگان، از جمله هیات اعزامی وزارت کشاورزی به اتحاد جماهیر شوروی، سخنانی ایراد کرد که بخش‌هایی از آن را ذیلا، می‌خوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

شما باید به معرفی نهضت توجه داشته باشید. شما با گروه‌های مختلف برخورد دارید که باید با آنها راجع به ایران بحث کنید. شما خودتان می‌دانید که نهضت برای چه بوده و مقصد آخر آن چیست… ما امیدواریم که این توطئه‌هایی که الان در ایران هست و اشخاصی به صورت‌های مختلف توطئه‌ می‌کنند، با همت همه جوانها و جناح‌ها، از بین برود. در هر صورت وظیفه، معرفی قیام مردم است و این که چه شد، ملت قیام کرد و مقصد آنها چیست؟ البته آنقدری که می‌توانید برای آنها توضیح بدهید و اما در برخورد با گرو‌ه‌ها، باید برخورد سالم باشد که اسلام حتی با دشمنان هم با مسالمت، رفتار می‌کند. مگر اینکه توطئه برضد مصالح کشور و مصالح اسلام باشد که در آنجا، با شدت، عمل می‌کند، لکن اسلام می‌خواهد همه سعادتمند باشند و با همه معاشرت صحیح و برخورد صحیح انجام شود.

تکلیف دولت بازرگان امروز تعیین می‌شود

به دنبال دیدار روز سه‌شنبه گذشته هیات دولت با امام، امروز بعد ازظهر نیز(به فاصله ۳ روز)‌هیات وزیران و چند تن از معاونان نخست‌وزیر در قم به حضور امام می‌رسند و مسائل مهم مملکتی را در جلسه مشترکی با شورای انقلاب مطرح می‌کنند.

روزنامه اطلاعات روز پنج‌شنبه خبر دیدار هیات دولت با امام خمینی را در جلسه مشترک هیات دولت و شورای انقلاب را در یک گزاش اختصاصی به اطلاع خوانندگان رساند.

خبرنگار سیاسی روزنامه اطلاعات اضافه می‌کند که تغییر برنامه فردا صبح نخست وزیر ناشی از تصمیماتی است که در دیدار بعد ازظهر امروز اتخاذ خواهد شد.از سوی دیگر برنامه‌ پیام رسانی هفتگی نخست‌وزیر که معمولا هفته‌ای یک بار منتشر می‌شد این هفته به علت تعیین موقعیت دولت در تصمیم‌گیری‌های اجرایی انتشار نیافت و پیام جدید احتمالا فردا و یا پس فردا انجام می‌شود و به همین علت مصاحبه اختصاصی هفتگی سخنگوی دولت نیز روزهای پنجشنبه با خبرگزاری‌ پارس و سیمای جمهوری اسلامی انجام می‌شد برگزار نشد.

در حوادث دیشب اهواز ۶۷ نفر دستگیر شدند

اهواز ـ به دنبال آشوب‌های دیشب اهواز، دادستان انقلاب اسلامی خوزستان اعلام کرد که ۶۷ نفر از اخلالگران بازداشت شده‌اند.

ستاریان دادستان انقلاب خوزستان به خبرنگار اطلاعات گفت که عده کثیری از بازداشت شدگان نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند و در بازجویی گفتند که آنها را برای تماشای مسابقه فوتبال از خرمشهر به اهواز آورده بودند.

اموال ثابت پاسال و مهدی نمازی مصادره شد

اموال ثابت پاسال و مهدی نمازی به نفع مستضعفان مصادره شد و میلیاردها تومان سرمایه‌ای که از بیت‌المال و دارایی مردم ایران به غارت رفته بود. به خزانه ملت بازگردانده شد.کلیه اموال، شرکت‌ها و کارخانه‌های ثابت پاسال میلیاردر معروف ایرانی توسط کمیته مرکزی منطقه ۳ تهران مصادره شد.۱۲ کارخانه بزرگ تهیه و تولید نوشابه پپسی، شرکت سهامی ایران سیلندر، کارخانه‌ جنرال طایر ایران، شرکت سهامی چوب پنبه …

مهدی نمازی سناتور انتصابی مجلس سنای منحله دستگیر شد و اموال وی از جمله شرکت ساختمانی رود مصادره و در اختیار بنیاد مستضعفین قرار گرفت.

اخطار وزیر خارجه ایران به آمریکا

ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یونایتدپرس گفت چنانچه ایالات متحده آمریکا سیاست خارجی خود را با واقعیات انقلاب ایران که منجر به سرنگونی شاه گردید منطبق نسازد باید در انتظار مشکلات بیشتری در روابط ایران و آمریکا بود.

وی گفت ولی من امیدوارم که این امر اتفاق نیفتد. یزدی تائید کرد که سرگرم مطالعه لغو احتمالی قرارداد‌های عمده ایران با آمریکا و شوروی است که به ترتیب در سال‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۲۱ امضاء شده است. وی تاکید کرد که ایران اصل بی‌طرفی و عدم تعهد را دنبال خواهد کرد.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ