چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۰ شعبان ۱۳۹۹، ۵ ژوئیه ۱۹۷۹) نقل شده است
سیل ریالهای فراری بسوی ایران سرازیر شد

فرودگاه مهرآباد‌ـ خبرنگار اطلاعات: بیش از ۲۰۰ میلیون ریال پول نقد از چمدان‌های مسافرانی که به ایران بازگشته‌اند در طول ۲۴ ساعت گذشته بدست آمد.این مقدار پول توسط پاسداران انقلاب مستقر در فرودگاه مهرآباد که از فعالترین گروه مستقر در فرودگاه هستند در بازرسی بدنی و چمدان‌های گروهی از مسافران ایرانی که به کشور بازگشته‌اند بدست آمده است.

پول‌های بدست آمده بصورت اسکناس‌های درشت بوده و هم‌اکنون مبلغ ۱۵ میلیون تومان در گمرک فرودگاه مهرآباد است. همچنین از آنجا که متصدی کشیک شب بانک ملی شعبه مهرآباد اعلام داشته که به علت عدم دریافت دستوری مبنی بر دریافت اینگونه پولها از تحویل گرفتن آن معذور است. افراد سپاه پاسداران مستقر در فرودگاه مهرآباد مجبور شدند نزدیک به ۲۰ میلیون ریال اسکناس را که از ۲۳ مسافر بدست آورده بودند به آنها تحویل بدهند.

راننده ثابتی در دادگاه انقلاب محاکمه میشود

پرونده کرمعلی، راننده پرویز ثابتی، مدیرکل اداره سوم ساواک و از رهبران عملیات تعقیب و مراقبت، بازجویی و شکنجه در ساواک، برای احاله به دادگاه، آماده شده است.کرمعلی متهم است که در فروشگاه شارل‌ژوردن تهران، با اسلحه کمری یک نفر را به قتل رسانده است.

فرودگاه اهواز به موشک و مسلسل بسته شد

اهواز‌ـ خبرنگار اطلاعات: گروهی ناشناس دیشب به فرودگاه اهواز حمله کردند و با موشک و رگبار مسلسل به ساختمان فرودگاه خسارتی وارد کردند.

براساس یک گزارش،‌ مهاجمان ساعت ۱۰ و نیم دیشب با ۳ دستگاه اتومبیل به محوطه فرودگاه اهواز حمله کردند و با رگبار مسلسل و موشک «آر.پی.چی» ساختمان برج فرودگاه را زیر آتش گرفتند.

یزدی: ترور شاه مخلوع سیاست رسمی دولت ایران نیست

تهران‌ـ‌‌ آسوشیتدپرس‌ـ ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در گفتگوئی با آسوشیتدپرس گفت این سیاست دولت ایران نیست که شاه مخلوع را ترور کند یا مأموران ایرانی را برای دستگیری او گسیل دارد. اما دولت ایران از طریق قوانین و مقررات بین‌المللی برای بازگرداندن شاه و محاکمه وی اقدام خواهد کرد ما اکنون زمینه را برای تسلیم یک تقاضای رسمی فوق‌العاده به دولت مکزیک تدارک می‌بینیم.

رابطه ریال با دلار قطع میشود

رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام داشت بزودی با قطع رابطه ارزی دلار و ریال، ارزش ریال نوسانی خواهد شد و از سوئی با اتخاذ تدابیر تازه‌ای میلیون‌ها ریال پولی که فراریان رژیم سابق از این کشور خارج کرده‌اند از اعتبار ساقط خواهد شد.محمدعلی مولوی رئیس کل بانک مرکزی ایران در این مصاحبه همچنین اعلام کرد: مقامات پولی کشور تصمیم گرفته‌اند حدود ۲۰درصد ارز بیشتر به مسافران خارج بیماران، ‌محصلین و بازنشستگان عازم و یا مقیم خارج فروخته شود تا بموازات افزایش درآمدهای ارزی کشور تسهیلات جدیدی برای مردم فراهم شود.

دستور دستگیری محمد منتظری صادر شد

صادق طباطبائی وزیر مشاور در امور سیاسی و سخنگوی جدید دولت در یک گفتگو با خبرگزاری پارس نقطه نظرهای دولت را درباره برخی مسایل روز از جمله مسئله دادگاههای انقلاب، حادثه فرودگاه مهرآباد، آزادی بیان و روش برخی از روزنامه‌ها و پناهندگان عراقی به ایران و همچنین مسئله بازداشت محمدرضا سعادتی بیان داشت.

طباطبائی با اشاره به اینکه بعضی از عناصر ضدانقلاب در کمیته‌ها رخنه کرده‌اند، و در حال حاضر مشغول پاکسازی آنها هستند، گفت شورای انقلاب به عنوان ارگان مقننه کمک بزرگی به مملکت کرده است.

طباطبایی در مورد حادثه فرودگاه مهرآباد که فرزند آیت‌الله منتظری از افراد حادثه‌آفرین آن بود، گفت: مهندس بازرگان بمحض اطلاع از حادثه ناگوار دستور جلب و توقیف محمد منتظری را صادر کرد.

محمد منتظری وارد لیبی شد

بیروت‌ـ یونایتدپرس‌ـ رادیوی دولتی لیبی دیروز ضمن گزارشی گفت که سرگرد عبدالسلام جلود دستیار بلندپایه سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی دیروز با محمد منتظری در تریپولی ملاقات کرده است.

همین رادیو گفت که گفت‌وگوهای این دو بر محور پیوند انقلاب‌های لیبی و ایران، و تصمیم انقلابی اول سپتامبر (۱۰ شهریور) لیبی در مورد حمایت از انقلاب اسلامی ایران دور میزد.رادیو لیبی در گزارش خود گفت که محمد منتظری روز سه‌شنبه وارد لیبی شده است.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ