چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۵۸(برابر با ۱۶ شعبان ۱۳۹۹، ۱۱ ژوئیه ۱۹۷۹) نقل شده است
امام فرمان عفو عمومی داد
امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران به مناسبت نیمه شعبان سالروز ولادت با سعادت امام مهدی علیه‌السلام پیامی فرستادند.در بخشی از پیام امام آمده است: کلیه متهمینی که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتی شده‌اند بخشوده می‌شوند به استثنای اشخاصی که مبادرت به قتل مردم نموده و یا دستور آن را صادر کرده‌اند یا زندانیان انقلابی ما را شکنجه داده‌اند و غارت و سرقت بیت‌المال را نموده‌اند که تشخیص جرائم فوق را باید هیئتی مومن به انقلاب اسلامی به عهده بگیرد.

حداقل حقوق کارگران تعیین شد
همزمان با خجسته میلاد حضرت قائم علیه‌السلام شورای عالی کار دوران انقلاب پس از تشکیل سه جلسه پی‌درپی به ریاست داریوش فروهر وزیر کار و امور اجتماعی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان، دولت و مشاوران آنها حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار کلیه واحدهای تولیدی و صنعتی سراسر قانون کار کلیه واحدهای تولیدی و صنعتی سراسر کشور را برای سال جاری تعیین و اعلام کرد.
براساس تصمیمات شورای عالی کار که به اتفاق آراء گرفته شد به حداقل دستمزد کارگران در سراسر کشور ۳۵۰ ریال اضافه شد و این حداقل از ۲۱۷ ریال به ۵۶۷ در روز ریال افزایش یافت.

ماجرای برکناری و ابقاء فرمانده دژبان مرکز
بامداد امروز سرتیپ عزیز‌الله امیررحیمی فرمانده دژبان مرکز در تماس با خبرنگار اطلاعات ضمن تائید ابقای خود از سوی امام گفت: من یک مجاهد هستم ۲۰ سال زحمت کشیدم و متعهد بخدمتم، نمی‌توان به آسانی آنرا نادیده گرفت.امیر رحیمی که ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه به موجب ابلاغی از سوی وزیر دفاع که خبر آنرا خبرگزاری پارس انتشار داد از سمت خود برکنار شد در مراسم اعطاء سردوشی به اولین دوره سربازان جمهوری اسلامی بارسانه‌های گروهی از یک توطئه از سوی افسران بلندپایه ارتش در جهت کنارگذاردن وی از مقامش و لطمه زدن به شالوده انقلاب، صحبت کرد.وی به دنبال این اظهارات از سوی وزیر دفاع از سمت خود برکنار شد.

از خروج ۴۴ کیلو طلا جلوگیری شد
شیراز ـ خبرنگار اطلاعات مامورین سپاه پاسداران انقلاب شیراز، دیروز در فرودگاه این شهر چهل و چهار کیلو شمش و قطعات طلا را که توسط چهار نفر به اسرائیل برده می‌شد بدست آورند و قاچاقچیان طلا را دستگیر کردند.
«میور …، با ۲۴ کیلو طلای شمش و «مرتضی شادالله» و «منوچهر …» با ۲۰ کیلو قطعات و شمش طلا دستگیر شدند.«میور» اقرار کرد که شمش‌های طلا را تبدیل به ورق می‌کرد و از کشور خارج می‌نمود.

حمله جنگنده‌های عراق به روستاهای ایران تکذیب شد
در حالی که خبرگزاری فرانسه دیروز خبری از حمله نیروهای هوایی عراق به سه روستای ایرانی بین سردشت و مریوان و کشته و زخمی شدن حدود ده نفر در این حمله داد، عصر دیروز جمشید حقگو استاندار آذربایجان غربی حمله عراق به روستاهای کردنشین را تکذیب کرد و اعلام شد که جنگنده‌‌های عراقی، چند روستای کردنشین عراق را درهم کوبیده‌اند.استاندار اضافه کرد: طبق گزارش‌هایی که به من رسیده است، حمله و مانور هواپیماهای عراقی، در خاک خودشان نزدیک مرز‌های، ایران بوده است و خسارتی و یا صدمه‌ای در این مورد به ایرانیها وارد نیامده است.
فرهنگ و هنر نمی‌تواند از ایدئولوژی حکومتی

جدا باشد
در مجمع مشاوره و تبادل نظر درباره فرهنگ ایران که یکشنبه گذشته در منظریه برپا شد پس از اعلام نظرات شورای آفرینش فرهنگی، آیت‌الله دکتر مفتح به دو نکته که در قطعنامه این شورا آمده بود اعتراض کرد. دکتر مفتح اشاره کرد که عنوان کردن رقص و باله را در زمره‌ هنرها معقول نمی‌داند و در این برهه از زمان انقلاب، اولویتی برای اینگونه هنرها قائل نیست. از سوی دیگر معتقد است که هنر و فرهنگ نمی‌تواند از ایدئولوژی حکومتی جدا باشد.

شورش در زندان عادل آباد مهار شد
شیراز ـ شورش زندانیان عادی زندان، «عادل آباد» شیراز، با کشته شدن یک زندانی و مجروح شدن نفر دیگر مهار شد. دیشب، در پی بازدید استاندار فارس و شهردار شیراز از زندان عادل‌آباد این شهر، شورش کردند. آنها طی برنامه‌ای در ساعات اول شب اعلام اعتصاب غدا کردند و نیمه شب با آتش کشیدن سلول‌ها و کندن درهای سلول، آماده فرار دستجمعی شدند، اما شورش وسیله ماموران شهربانی و سپاه پاسداران، مهار شد و در نتیجه یک نفر کشته و ۵ نفر مجروح شدند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ